Naszyjnik i inne opowiadania

Okładka książki Naszyjnik i inne opowiadania Guy de Maupassant
Okładka książki Naszyjnik i inne opowiadania
Guy de Maupassant Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Mała biblioteczka książki i wiedzy klasyka
klasyka
Mała biblioteczka książki i wiedzy
Książka i Wiedza
1951-01-01
1951-01-01
Maria Feldmanowa, Adolf Sowiński

Za opowiadaniami nie przepadam, bo nie lubię rozstawać się z bohaterami tuż po zawarciu z nimi znajomości. Ale nie zmienia to faktu, że zbiorek ten jest bardzo zacny. Zawiera w sobie opowieści zarówno króciutkie - na trzy, cztery kartki - jak i dłuższe, bardziej rozbudowane i moim zdaniem nieco lepsze; wszystkie mają ciekawą, spójną fabułę i dostarczają materiału do przemyśleń, głównie na temat ludzkiej niepięknej natury... Po około stu pięćdziesięciu latach wszystko nadal aktualne. Do tego mamy wspaniałą próbkę życia francuskiego społeczeństwa w XIX wieku. Kawał dobrej prozy. Polecam.

Świetny zbiór opowiadań. Autor ukazuje psychologiczne rysy charakteru niektórych ludzi w sposób z jednej strony bawiący czytelnika, a z drugiej dający do myślenia nad kondycją człowieka i jego ukrywanymi przed otoczeniem małostkami i przywarami.
Opowiadania bawią z jednej strony, a z drugiej pokazują nam prawdę o tym, jak pod płaszczykiem dobrego wychowania czy chęci zachowania pozorów, ukrywa się w naszych wnętrzach.
Świetne opowiadania, bardzo wygodnie się je czyta, są wprost "do połknięcia". Świetnie napisane, czasem rozśmieszą, czasem wzruszą. Serdecznie polecam !!!!

Francuski mistrz nowelistyki - historie zawarte w tym tomiku wręcz można pochłaniać. Jak to bywa z krótką formą, znalazły się wręcz rewelacyjne opowiadania jak m.in. tytułowy 'Naszyjnik' (właśnie tą nowelą wykładowca zachęcił mnie do poznania twórczości Guya de Maupassanta),'Zastępca' czy 'Spadek', ale też te słabsze nowele. Mimo to całość oceniam na bardzo dobrą - głównie za szeroką tematykę: opisy biedniejszych warstw francuskiego społeczeństwa końca XIX wieku, po mieszczaństwo, a nawet wariatów.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia - już nie mogę się doczekać innych pozycji spod pióra Guya de Maupassanta.

Opowiadania naturalistów mają w sobie pewną gorzką prawdę życiową, pesymizm i ironię. Nie są przyjemnymi historyjkami, ale z pewnością są warte przeczytania i głębszego zastanowienia nad ludzką naturą. To w gruncie niesamowite, że można przekazać tak wiele na tak niewielu stronach.

5 opowiadań ("Naszyjnik", "W rodzinnym gronie", "Pchła", "Włóczęga", "Diabeł") w sposób satyryczny pokazuje rzeczywistość Francji II poł. XIX w. Moralność mieszczańska, zakłamanie, egoizm i materializm mieszczan krytykowane są poprzez groteskowe sytuacje lub nieoczekiwane zakończenie.

Opowiadanie "Horla" nie na żarty mnie przeraziło. Czytałam je w nocy i tym razem przed snem nie postawiłam obok łóżka szklanki z wodą.
Do pozostałych opowiadań może kiedyś wrócę, ale do tego jednego nigdy więcej! ;)

Świetne opowiadania, które skutecznie naśmiewają się z natury ludzkiej. Polecam.

Mistrzostwo stylu. Opowiadania Maupassanta w arcydzielny sposób korzystały z oszczędnego języka oraz wyrafinowanej szermierki stylów. Klasyka nowelistyki światowej.

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jakie czytałam.

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jakie czytałam.

• Literatura francuska
  • Klasyka
  • Francja

Dodaj cytat z książki Naszyjnik i inne opowiadania