Naszyjnik i inne opowiadania

Okładka książki Naszyjnik i inne opowiadania
Guy de Maupassant Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Mała biblioteczka książki i wiedzy klasyka
klasyka
Mała biblioteczka książki i wiedzy
Książka i Wiedza
1951-01-01
1951-01-01
Maria Feldmanowa, Adolf Sowiński
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

więcej Więcej

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jakie czytałam.

Na półkach: , , , ,

Za opowiadaniami nie przepadam, bo nie lubię rozstawać się z bohaterami tuż po zawarciu z nimi znajomości. Ale nie zmienia to faktu, że zbiorek ten jest bardzo zacny. Zawiera w sobie opowieści zarówno króciutkie - na trzy, cztery kartki - jak i dłuższe, bardziej rozbudowane i moim zdaniem nieco lepsze; wszystkie mają ciekawą, spójną fabułę i dostarczają materiału do...

Mistrzostwo stylu. Opowiadania Maupassanta w arcydzielny sposób korzystały z oszczędnego języka oraz wyrafinowanej szermierki stylów. Klasyka nowelistyki światowej.

Świetny zbiór opowiadań. Autor ukazuje psychologiczne rysy charakteru niektórych ludzi w sposób z jednej strony bawiący czytelnika, a z drugiej dający do myślenia nad kondycją człowieka i jego ukrywanymi przed otoczeniem małostkami i przywarami.
Opowiadania bawią z jednej strony, a z drugiej pokazują nam prawdę o tym, jak pod płaszczykiem dobrego wychowania czy chęci...

Na półkach: , , , ,

Francuski mistrz nowelistyki - historie zawarte w tym tomiku wręcz można pochłaniać. Jak to bywa z krótką formą, znalazły się wręcz rewelacyjne opowiadania jak m.in. tytułowy 'Naszyjnik' (właśnie tą nowelą wykładowca zachęcił mnie do poznania twórczości Guya de Maupassanta), 'Zastępca' czy 'Spadek', ale też te słabsze nowele. Mimo to całość oceniam na bardzo dobrą - głównie...

Opowiadanie "Horla" nie na żarty mnie przeraziło. Czytałam je w nocy i tym razem przed snem nie postawiłam obok łóżka szklanki z wodą.
Do pozostałych opowiadań może kiedyś wrócę, ale do tego jednego nigdy więcej! ;)

Świetne opowiadania, które skutecznie naśmiewają się z natury ludzkiej. Polecam.

Opowiadania naturalistów mają w sobie pewną gorzką prawdę życiową, pesymizm i ironię. Nie są przyjemnymi historyjkami, ale z pewnością są warte przeczytania i głębszego zastanowienia nad ludzką naturą. To w gruncie niesamowite, że można przekazać tak wiele na tak niewielu stronach.

5 opowiadań ("Naszyjnik", "W rodzinnym gronie", "Pchła", "Włóczęga", "Diabeł") w sposób satyryczny pokazuje rzeczywistość Francji II poł. XIX w. Moralność mieszczańska, zakłamanie, egoizm i materializm mieszczan krytykowane są poprzez groteskowe sytuacje lub nieoczekiwane zakończenie.

• Literatura francuska
  • Klasyka
  • Francja
  • 2013
  • 2012
  • 2019

Dodaj cytat z książki Naszyjnik i inne opowiadania