Wielkie Polowanie

Okładka książki Wielkie Polowanie Robert Jordan
Okładka książki Wielkie Polowanie
Robert Jordan Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Koło Czasu (tom 2) fantasy, science fiction
Koło Czasu (tom 2)
The Great Hunt vol. 1
Zysk i S-ka
1995-01-01
1995-01-01
Katarzyna Karłowska

Historia napisana przez Roberta Jordana to myśle, że spokojnie mogę napisać - klasyka gatunku. Rewelacyjne high fantasy, z obłędnym światem i niesamowitą historią.

Kolejny obszerny tom o smoku odrodzonym, o pętli czasu, które ciągle zatacza koło. Historie pełne przygód i niezapomnianych wrażeń.

Ja jestem totalnie zakochana w tej historii - czy to w wydaniu książkowym (które wiadomo - jest lepsze),czy to serialowym. Na samą myśl mam ciary.

Wiadomo przy tak obszernych historiach są te mniej i bardziej ekscytujące momenty. Są te nużące chwile (choć pióro autora jest świetne więc nie wiem czy można wprost napisać, że jakieś momenty były nużące),a momentami strony uciekają jak szalone.

Mamy tutaj motyw podróży/drogi, i oczywiście najważniejszy - walki z nadchodzącym złem, która jeszcze się będzie ciągnąć i ciągnąć. Ten drugi tom to wciąż początek najważniejszych wydarzeń. Wręcz myśle, że mogę się pokusić k napisanie, że ekscytujący wstęp.

Uwielbiam ten świat, tą historie i bohaterów. Fanom fantastyki - z całego serca polecam.

Ja jestem totalnie zakochana w tej historii - czy to w wydaniu książkowym...

Podobnie jak poprzedni tom, jest to długa książka w której tak naprawdę wcale aż tak dużo się nie dzieje. Mamy grupę uciekającą oraz goniącą i kręci się to koło przez 3/4 książki. Dopiero pod koniec fabuła zaczyna nabierać rumieńców. Bohaterowie są bardzo prości i mimo przeżytych przygód są tacy sami jak na początku pierwszego tomu. Bardzo trudno się z nimi zżyć, szczególnie z niektórymi postaciami kobiecymi, które sprawiają wrażenie egocentrycznych, zarozumiałych osób, traktujących z góry wszystkich wokół, szczególnie mężczyzn.

Ten tom powinien mieć podtytuł "Zabawa w kotka i myszkę" (albo w Faina I Randa) ^^

Drugi tom klasycznego cyklu Jordana, dużo lepszy niż poprzedni. Gdyby go skrócić o 200 stron byłoby naprawdę nieźle.

Widząc rozmiary „Wielkiego polowania” można się nieźle się przerazić. 882 strony. Jest też druga strona tego medalu. Cykl Koło czasu jest wciągającą lekturą i strony mijają szybko – aż się nawet nie zauważa, że to już koniec. Sam cykl liczy kilkanaście tomów. Trzy ostatnie części – jak podaje Wikipedia – ukończył po śmierci autora inny znany pisarz fantasy Brandon Sanderson.

W drugiej części cyklu Rand dostaje się ze swoimi kompanami do Fal Dara. To niezwykłe miasto. Tymczasem jego tropem podąża mniszka zakonu Aes Sedai. To przed nią właśnie ucieka Rand. Chłopak nie może pogodzić się ze swoim przeznaczeniem. Trudno myśleć o tym, że na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za losy świata. Rand chciałby pozbyć się tego ciężaru – nie przyjmuje do wiadomości, że to on jest mitycznym Smokiem. Niespodziewanie miasto zostaje zaatakowane przez oddział trollaków. Zamieszanie wykorzystuje pewien groźny więzień , który znika z legendarnym Rogiem Valere. Zło nie śpi, a Dobro jest ciągle zagrożone. Rand i jego przyjaciele ruszają w pościg.

Jordan w drugiej części nadal tłumaczy świat, który stworzył – krok po kroku. Jest tego wiele, ale w każdym temacie zostawia coś jakby na potem. Ma niesamowity dar opowiadania historii. Wynajduje smaczki, przytacza ciekawe opowieści o postaciach i miejscach. Robi to z jakimś niespotykanym spokojem, bez pośpiechu. To klasyczne budowanie fabuły – z przydługimi opisami. Czasem brakuje mi takiego zabiegu we współczesnych książkach. Zbytnie koncentrowanie się na dialogach wybija z rytmu, zabija pewną równowagę, sprawia wrażenie pośpiechu i powierzchowności. U Jordana tego właśnie nie ma. I na całe szczęście. Jego świat jest wielki, olbrzymi, pełen zakątków, pełen gwałtowności – jeszcze tak wiele w nim do odkrycia. Jednak z mojej perspektywy nie widzę tutaj, w drugim tomie, zbyt dużego napięcia i emocji. To jest jakby ciągłe wchodzenie w ten świat, jakby nadal przygotowanie tego, co przed nami. Lepiej poznajemy bohaterów, lepiej dane miejsca – choć nabieramy przekonania, że jeszcze tyle przed nami. Właśnie na tym polega talent Jordana. Bez silenia się na jakieś fantastyczne efekty, nagłe zwroty akcji. Wytrawnego czytelnika kusi po prostu pięknym stylem, snuje swoje opowieści, wplata wątki poboczne, wprowadza nowe postacie. Oczywiście, trzeba do tego wszystkiego się przyzwyczaić. Jordan lubi detale, szczegóły szczególików, rozbiera postacie, miejsca, rzeczy, wydarzenia na elementy pierwsze. Wielkie polowanie to nie jest zwykła książka, ale majstersztyk literacki. I koniecznie trzeba przeczytać część pierwszą (Oko świata),żeby bez trudu odnaleźć się w tym wielkim Jordanowskim świecie.

„Koło Czasu tka Wzór Wieku, wykorzystuje ludzkie życie jako wątek.”

I jak tu nie zachwycać się tą serią, kiedy każdy tom wyśmienicie smakuje i sprawia, że za nic nie można oderwać się od fascynującej intrygi, szalenie ciekawie zaplecionej, imponującej rozmachem i wielowątkowością. „Wielkie polowanie” przemawia do czytelnika, sprawia, że na kilkanaście godzin oddaje się on we władanie niesamowitej wyobraźni Roberta Jordana. A pisarz dołożył wszelkich starań, aby bawić odbiorcę powieści na najwyższym poziomie. Przede wszystkim przekonuje kreacja bohaterów, pełnowymiarowych, niemal rzeczywistych, znakomicie wzajemnie dopełniających się, mnogich, barwnych i różnorodnych. Docenia się ich wkład w akcję, stopniowe dojrzewanie emocjonalne, osobowości i powierzonych misji. Ogromnym plusem fabuły jest osadzenie jej w mega rozbudowanym świecie, nie tyle przestrzeni kilometrowych, co szczegółowych opisach miejsc, nie tylko tych kluczowych w danym momencie, ale również znaczących dla dalszego rozwoju akcji.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/01/wielkie-polowanie.html

„Koło Czasu tka Wzór Wieku, wykorzystuje ludzkie życie jako wątek.”

Początek nudnawy i się wlecze. Ale gdzieś w połowie fabuła nabiera tempa i można się wciągnąć. Ciekawa historia ale trochę jakby dużo zbiegów okoliczności sprzyjających bohaterom. Z drugiej strony jakoś to jest zasadnie wytłumaczone więc chyba się zeruje.

Rand al'Thor wraz z ogirem Loialem i Hurinem po zdobyciu Rogu Valere i odzyskaniu sztyletu z Shadar Logoth, zdążając do Shienaru kieruje się do Cairhien by odszukać pozostałych członków ekspedycji i Selene. W Cairhien ignoruje zasady Wielkiej Gry, Gry Domów (Daes Dae'mar) i znów za sprawą Padana Faina traci Róg Valere. Wyrusza więc na Głowę Tomana, a szukając bram do Dróg zahacza o Stedding Tsofu zamieszkałe przez ogirów. Znów wędruje przez nieznane krainy i drogi, za pomocą Kamieni Portalu przenosi te czasie.
Tymczasem Landrin, Czerwona Sedai knuje spisek i podstępem, za pomocą Bram przenosi z Białej Wieży na Głowę Tomana nowicjuszkę Egwene, Przyjętą Nynaeve i ich przyjaciółki Elayne i Min. Tam próbuje przekazać je w niewolę sul'dam do Falme. Jednak Nynaeve i Elayne udaje się uciec, zaś Egwene z całą okropnością tego faktu zostaje damane sul'dam Reny.
To w Falme wątki się zapętlają, bo przybywa tu Rand by odzyskać Róg Valere i miecz konieczny do uzdrowienia Mata.
W okolicy Falme wiele się dzieje, znów spełniają się przepowiednie i legendy. Róg Valere wzywa do walki z Saenchanami i Białymi Płaszczami armię bohaterów sprzed wieków z Arturem Hawkingiem na czele.
Rand zaś musi stoczyć Ostateczną Bitwę z Ba'alzamonem.
Czym to się zakończy?

Walka dobra ze złem, poszukiwanie własnego ja, pradawna magia, baśniowe klimaty za które kochamy fantastykę. Ciekawe wątki z zapętlającą się akcją fantasy. Świat, zwany Światem Koła, w którym wysoko rozwinięta technologia funkcjonuje obok magii, nazywanej Jedyną Mocą.
Przeczytajcie, bo warto. Polecam.

Już na początku autor serwuje nam kilka mocnych momentów. Akcja toczy się wielowątkowo i przyśpiesza, a narracja zaczyna być prowadzona z paru różnych perspektyw. Dużo lepiej poznajemy poszczególnych bohaterów i wykreowany baśniowy świat. Rozpoczyna się Wielkie Polowanie na utracony Róg Valere, w którym udział bierze Rand z ekipą. Podróż wiedzie przez nieznane miasta i krainy, towarzyszą jej potyczki ze Sprzymierzeńcami Ciemności, a za sprawą kamiennych kręgów Rand podróżuje w czasie i poznaje tajemniczą kobietę o imieniu Selenem, której ratuje życie gdy atakuje ją grolm.
Z kolei Egwene i Nynaeve w towarzystwie wielu Aes Sedai wyruszają z twierdzy Fal Dara do Białej Wieży, by zmierzyć się z przeznaczeniem.

Czy Rand odzyska Róg Valere?
Czy Nynaeve uda się przejść Inicjację i zostać Aes Sedai?

Ta książka to zbiór subtelnych obrazów składających się w baśniową wizję. Przeczytajcie, bo warto. Polecam 📖.

Rand odrzuca swoje przeznaczenie, ale Wzór nie jest dla niego łaskawy. Razem z przyjaciółmi wyrusza na poszukiwania Rogu Valere, przez co po raz kolejny przeżywa szereg przygód. Jednocześnie byłe mieszkanki Pola rozpoczynają naukę u Aes Sedai. One również na długo nie zaznają spokoju.

Jordan rozbudowuje swój świat i robi to w naprawdę interesujący sposób. Nie ma co, jedziemy dalej!