Chrześcijańscy królowie Lechii. Polska średniowieczna

Okładka książki Chrześcijańscy królowie Lechii. Polska średniowieczna Janusz Bieszk
Okładka książki Chrześcijańscy królowie Lechii. Polska średniowieczna
Janusz Bieszk Wydawnictwo: Bellona popularnonaukowa
popularnonaukowa
Bellona
2016-09-01
2016-09-01
turbosłowiaństwo teorie spiskowe pseudonauka

Rewelacyjna pozycja, poruszająca historia pierworodnego wnuka Bolesława Chrobrego, otwiera inne spojrzenie na historię Polski

Tylko dla fanów i wytrwałych.

Tylko dla fanów i wytrwałych.

Książka absolutnie fatalna i szkodliwa. Takie pseudonaukowe wynurzenia nie powinny nigdy być dopuszczane do druku. Bazuje jedynie na zmyślonych i sfałszowanych źródłach, nie ma nic wspólnego z nauką. Grupą docelową książki są najwyraźniej co mniej inteligentni nacjonaliści oraz ludzie nie mający zielonego pojęcia o historii, nauce czy jakiejkolwiek metodologii badawczej. Szkoda czasu na taki ściek.

Druga książka z cyklu słynnego fan-fiction o Turbolechii, pretendującego do miana prawdy objawionej, autorstwa Janusza Bieszka, największego autorytetu w temacie tych bredni. No cóż, pierwsza część (czyli „Słowiańscy królowie Lechii”) sprzedała się znakomicie, co rozpoczęło dalszą masową produkcję kolejnych książek na ten temat. W cyklu ukazało się już 8 części (stan na 2021 rok). Zaiste wspaniała maszynka do robienia pieniędzy. Logos kapitalistyczny, tj. Wolny Rynek w Swej Najjaśniejszej Mądrości, zweryfikował akrobacje Januszka Bieszka pozytywnie.

Autor powołuje się m.in. na kronikę Prokosza, określoną jako osiemnastowieczne fałszerstwo Przybysława Dyjamentowskiego. Innym źródłem jest kronika Kagnimira, jedenastowiecznego kronikopisarza. Oba teksty - jak i szereg innych, na które powołuje się Bieszk - są wedle autora prawdziwym opisem początków państwa polskiego, będącego częścią Lechii, istniejącej już kilkaset lat przed Chrystusem. Bieszk podkreśla, że cała polska historiografia opiera się nie na tekstach słowiańskich, ale na propagandowych kronikach z kręgu kultury niemieckiej, nieprzychylnej zarówno młodemu państwu, jak i jego nowo ochrzczonym władcom. [https://www.granice.pl/recenzja/chrzescijanscy-krolowie-lechii/17998]

„Cesarstwo Lechii, inaczej Polanii, przetrwało 38 lat: od 1000 do 1038 roku. W tym okresie panowało trzech cesarzy (królów królów, princeps, primus): Bolesław I Wielki zwany Chrobry […] Mieczysław III […], Bolesław II Sprawiedliwy zwany Zapomnianym” (s. 248–259) Trzeba mieć wyobraźnię do wymyślania takich rzeczy.

straszny dramat

straszny dramat

Pan Janusz jak zwykle masakruje naszych "naukowców" akademickich, z jednym wyjątkiem - na wstępie książki wyróżnia profesora Samsonowicza, który na jesieni swojego życia, bez obaw o restrykcje ze strony systemu okupacyjnego upublicznia parę faktów z historii dzisiejszej Polski niegdyś Lechii.
Ta książka mogłaby by instrumentem dla wielu studentów historii do zrozumienia czym jest oficjalna nauka, jak wygląda debata i pluralizm w naszyj umęczonej ojczyźnie.
Jest mocno antykościelna i antyniemiecka, ale pokazuje dobitnie jak działa system - wystarczy ją porównać z oficjalną oficyną. Ja zadałem sobie trud porównania jej z "Dziejami Polski" autorstwa prof. Andrzeja Nowaka i jestem bardzo wdzięczny Januszowi Bieszkowi za możliwość spojrzenia na sprawy z innej perspektywy, co polecam każdemu człowiekowi, który ceni sobie wolność.
Po przeczytaniu komentarzy do niej tu zawartych wnioski są proste - piąta kolumna w Polsce działa w najlepsze, a stopień nienawiści do tej wiedzy jest proporcjonalny do jej wartości.

Żal tylko papieru zmarnowanego na wydruk tego tworu.

Żal tylko papieru zmarnowanego na wydruk tego tworu.

Takie pomieszanie z poplątaniem i na dokładkę nacjonalizmem mi zajechało. Ale zacząłem - to i przeczytałem.

Doceniam ciężką pracę p. Bieszka. I szkoda, że tak mało osób angażuje się w naukowe badania nad chociażby niektórymi z zagadnień poruszonymi przez autora. Jest tylko kpina, wyszydzanie, "turbosłowianie" itd itp.
Po prostu ŻAL. Historia na tym polega, że nieustannie weryfikujemy poznaną wiedzę, chociażby dlatego, że są odkrywane nowe źródła, nie wspominając już o innych istotnych czynnikach.
Przykład: Konrad mazowiecki sprowadził na ziemie polskie zakon krzyżacki,który wiadomo w jakim celu dążył do poszerzenia swojego władania, czyli nasz Pan Konrad był zdrajcą. Otóż nie proszę Państwa! A skąd to wiem? No cóż, uważnie czytam pewne informacje i dopytuję(a tak serio, to od p. Bieszka m.in.).
Naprawdę gorąco polecam. Nie namawiam do przyjmowania za pewnik opinii tego autora, ale niech troszeczkę się zadzieje w tej naszej skostniałej nauce historycznej. Nie bójmy się wyzwań czy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej) a nie stwierdzeń nie bo nie, albo że to bujda na resorach. Zacznijmy dociekać, dopytywać, żądać sprawdzenia informacji, czy w ogóle dostępu do niej. Uważam, że warto. W końcu to nasze serce, historia, kultura, tradycja, z których się wywodzimy...

Druga część pseudonaukowych wynurzeń Pana Bieszka. Czytanie na własną odpowiedzialność.

• 2017
  • Historia, militaria