Niebiańskie konie

Okładka książki Niebiańskie konie José Frèches
Okładka książki Niebiańskie konie
José Frèches Wydawnictwo: Albatros Cykl: Talizman z Nefrytu (tom 1) literatura piękna
Talizman z Nefrytu (tom 1)
Albatros
2005-05-04
2005-05-04
Wiktoria Melech
chiny

Fajna książka.

Fajna książka.

"Wystarczy tylko poczuć się bardzo małym i lekkim, wtopionym w naturę. Człowiek stawał się o tyle silniejszy, im więcej miał pokoju w duszy."

Przeczytałam całą trylogię. Jest ona oparta na dziejach starożytnych Chin III wieku p.n.e., gdy formowało się potężne imperium. Historia ta opowiada o pierwszym cesarzu Chin, reformatorze i tyranie, o powstaniu Wielkiego Muru, a ponad to saga przesycona jest poezją i erotyzmem. W malowniczy sposób czytelnik zostaje wprowadzony w świat chińskich obyczajów, mitologii i astrologii.
Świetna książka opowiedziana przepięknie, oparta wiernie o historyczne dzieje. Zresztą czego innego można było się spodziewać spod pióra historyka sztuki i jednego z największych znawców kultury chińskiej?

"Dusza ma siedzibę wysoko, w dole mieszczą się źródła przejść. Na lewo yang, na prawo yin. Z tyłu znajdują się sekretni drzwi, z przodu narodziny. Słońce się pojawia, księżyc znika."

Gorąco polecam wszystkie trzy części.

Dobrze napisana powieść historyczna wprowadzająca w świat starożytnych Chin - a konkretnie w epokę kształtowania się Chin zjednoczonego, obejmującego pół Azji państwa. Na pewno nie jest to wybitna literatura, ale warto jej poświęcić uwagę, gdyż jest lekkim wprowadzeniem w realia bardzo słabo znanej w Europie cywilizacji. Czytelnik po lekturze tej książki łatwiej będzie mógł osadzić w kontekście nazwy, z którymi można się zetknąć w muzeach poświęconych cywilizacji chińskiej.

Starożytne Chiny zawsze brzmią dla mnie kusząco, egzotyczny świat, z zupełnie innym spojrzeniem na prawie wszystko, niż to co znamy z codzienności. Nazwisko autora również nie jest mi obce, gdyż miałam okazję czytać wcześniej jego trylogię zatytułowaną „Jedwabna cesarzowa”, również osadzoną w historycznych Chinach. Bez oporów sięgnęłam więc po „Niebiański konie” spodziewając się interesującej, choć niezbyt wymagającej lektury.

Akcja powieści osadzona jest w trzecim wieku przed naszą erą, a głównym jej miejscem jest Xianyang, stolica królestwa Qin. Tam właśnie spotykamy podstarzałego cesarza, którego marzeniem jest nieśmiertelność. W stolicy sąsiadującej prowincji, Handanie poznajemy kupca i hodowcę koni Lu Buweia. Niedobór koni w armii Qin dość szybko sprawia, że los bogatego handlarza splata się z losami najważniejszych osób w królestwie Qin.

Cesarz Zhong oraz Lu Buwei, to tylko dwie spośród kilku pierwszoplanowych postaci. Równie interesujące są przedstawione w powieści kobiety, zwłaszcza dwie z nich, piękna i bardzo sprytna Huayang żona następcy tronu oraz jej protegowana śliczna i na pozór niewinna dziewczyna Zhaoji. Huayang jest mistrzynią pałacowych intryg, umiejętnie manipulując innymi, czy to wykorzystując swą pozycję, czy też korzystając z uroków swego ciała pnie się w dworskiej hierarchii na sam szczyt. Zhaoji uczy się od niej stawiać kroki w pałacowym świecie, jednak nie pozostaje tylko biernym narzędziem.

W porównaniu z tak przemyślnymi kobietami, męskie grono postaci wydaje się być mniej interesujące. Stary, schorowany cesarz Zhong, będący na skraju obłędu nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co się wokół niego dzieje, jednak w dalszym ciągu pozostaje władcą absolutnym, którego rozkazów się nie kwestionuje. Następca tronu Anguo, na tle swego ojca wypada jeszcze gorzej, całkowicie zdominowany przez swoją żonę oraz silną potrzebę posiadania syna ma niewielkie pojęcie o zarządzaniu państwem. Najciekawiej zapowiada się Lu Buwei, który jest głównym bohaterem opowieści. W nietypowych okolicznościach zdobył tajemniczy nefrytowy talizman, który na zawsze odmienił jego życie, budząc uśpione wcześniej ambicje. Z bogatego, spokojnego kupca, którego jedynym pragnieniem było hodować, jak najwspanialsze wierzchowce, zmienił się w dworzanina, pozostając jednak w bardzo luźnym związku z dworem Qin. Bliska przyjaźń z Huayang, miłość do Zhaoji, a przede wszystkim możliwość dostarczenia armii Qin ogromnych ilości koni, sprawiają, że jest jedną z najważniejszych osób w państwie.

Autor bardzo dobrze oddaje realia starożytnych Chin, zresztą, jak można przeczytać w notce biograficznej, jest również historykiem i ekspertem od chińskiej kultury. Świat ten jest zupełnie inny, od tego, który znamy. Przede wszystkim różni go podejście do seksualności, która w Europie zawsze była tematem tabu, tu kobiety swobodnie posługują się własnym ciałem, by osiągnąć cel i nie są z tego powodu piętnowane. W książce znajdziemy sporo scen erotycznych opisanych w typowo dalekowschodni sposób, a więc z wielką ilością metafor: nefrytowych drążków i złotych bram. Fragmenty te zostały opisane dość szczegółowo, jednak w nieco monotonny sposób, większość z nich wygląda tak samo i nie budzą zbyt wielkich emocji.

Powieść czyta się lekko i niezobowiązująco, napisana przystępnym językiem nie nuży i przede wszystkim bez przeszkód pozwala się zorientować w tym, kto jest kim, co czasem w książkach poświęconych dworskiej polityce bywa kłopotliwe. Znajdziemy tu również nieco scen batalistycznych, w których mamy okazję podziwiać spryt dowódców, potrafiących umiejętnie wykorzystać własną przewagę.

Polecam tę powieść miłośnikom orientalnych klimatów, gdyż bardzo dobrze oddaje atmosferę starożytnych Chin. Nagromadzenie interesujących postaci oraz wielowątkowość tworzą bardzo przyjemną opowieść, będącą pierwszą częścią trylogii. Ci, którzy oczekują przyjemnego, pobudzającego erotyku, mogą się nieco rozczarować i porównując tę powieść z cyklem „Jedwabna cesarzowa” muszę przyznać, że tam napięcie stopniowane było znacznie lepiej.

Książka przybilża historię Chin. Dzięki niej dowiedziałam się wiele o czasach tworzenia się potężnego cesartswa. Sama akcja książki również jest ciekawa, miłość, intrygi, morderstwa, dążenie do władzy

Jedna z tych książek, które czyta się nie dla porywającej fabuły czy stylu, ale dla poznania realiów epoki. Te przedstawione są akurat dogłębnie i interesująco. Co nie znaczy, że mamy do czynienia z literaturą wysokich lotów (mimo wszystko nie żałuję jednak czasu spędzonego na czytaniu trzech tomów). Gratka głównie dla domorosłych sinologów.

Czasy około 300 p.n.e w Chinach. Ostatnie momenty oddzielnych księstewek chińskich przed połączeniem w jedną całość. Polityka, intrygi dworskie, obyczaje i kultura tamtych czasów. Bardzo ciekawa fabuła zmuszająca do czytania powieści jednym tchem.

Nefrytowy talizman przynosi pomyślność i szczęście swojemu posiadaczowi, a ten, kto posiada rozległe dobra, majątek i poparcie cesarza nie może nie zostać wciągnięty w dworskie intrygi i rozgrywki. Eunuchowie, konkubiny, kupcy, urzędnicy, frakcje polityczne, wszystko to jest w tej trylogii. Do tego przekonujący obraz Chin, którego próżno szukać w innych podobnych powieściach (tak, nawet w trylogii "Jedwabna cesarzowa" tego samego autora).

Cudowna!

Cudowna!

• Chiny
  • Kraj Niebiańskiego Smoka
  • Historyczne
  • Niedokończone
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Niebiańskie konie