Kair. Historie miasta

air. Historie miasta
2016-01-01
2016-01-01
Barbara Gutowska-Nowak, Maria Jędrzejowska
kair egipt miasto architektura historia

Książka umożliwia spojrzenie na największe miasto Bliskiego Wschodu i Afryki z innej perspektywy niż ma przeciętny turysta. Historia miasta potraktowana jest głównie jako historia przemian jego zabudowy i architektury wynikających z planowanych i nie planowanych decyzji panujących. Dzięki książce można poznać przyczyny takiego a nie innego układu miasta, zachowania wybranych zabytków i zniszczenia innych. Nie pominięto w niej tez informacji o ludziach zamieszkujących miasto. Minusem jest wchodzenie przez autora czasem w nazbyt detaliczne opisy architektury poszczególnych budowli (np. szczegółowe opisy detali fasady), przez co skutecznie rwie się narracja, a czytanie czasami nuży. Plusem są liczne fotografie i zamieszczone w każdym rozdziale mapy przedstawiające miasto w danym okresie historycznym – szkoda, że mapy i wszystkie inne ilustracje są czarno-białe.

Bardzo ciekawa biografia jednego z największych miast na świecie a największego w Afryce. Zmieniająca się na przestrzeni wieków architektura, ludzie oraz czynniki zewnętrzne wpływają na rozrost i postrzeganie tego miasta, a jest na co popatrzeć uwierzcie mi bo kilka tygodni temu tam byłem :D

Cudowne wspomnienie z wyjazdu do Egiptu, do Kairu, Gizy! Obraz społeczeństwa.

Cudowne wspomnienie z wyjazdu do Egiptu, do Kairu, Gizy! Obraz społeczeństwa.

Ciekawa książka zawierająca dużo elementów związanych z historią Egiptu i samego Kairu. Jednak osobiście mam odczucie, że przy opisach architektury autora ewidentnie ponosiło i niepotrzebnie przedłużał, przez co te fragmenty stawały się zwyczajnie nudne.

Dodaj cytat z książki Kair. Historie miasta