Czterdzieści i cztery
- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Cykl:
- Świat Etheru (tom 2)
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2016-09-29
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-09-29
- Liczba stron:
- 548
- Czas czytania
- 9 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308061992
- Tagi:
- steampunk Polska historia alternatywna
- Inne
Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Autor Cieniorytu, nazwanego przez Jacka Dukaja „światotwórstwem najwyższej klasy”, rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i Wielkiej Emigracji.
Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?
W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast...
Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
By Polska wielka i wspaniała była
Kiedy w zapowiedziach Wydawnictwa Literackiego zobaczyłam okładkę z bodaj najsłynniejszą liczbą w polskiej literaturze i przeczytałam blurb, wiedziałam, że to jest książka, którą muszę przeczytać. Słowacki i Mickiewicz w jednej intrydze, tajna policja, powstania, sekty i kobieca bohaterka, a to wszystko w klimacie steampunku? Tak, poproszę!
Nazwisko autora zupełnie nic mi nie mówiło, więc pierwsza myśl, jaka zadźwięczała w głowie, to: debiutant. Tymczasem internety usłużnie podsunęły pokaźną listę publikacji Krzysztofa Piskorskiego. Hańba mi, że nie znałam dotąd pisarza z tak barwnym dorobkiem.
W roku 1844 świat wygląda inaczej, niż w XXI wieku będą twierdzić historycy. Poznano i na szeroką skalę wykorzystywano energię próżni. Pozwoliła ona odkryć wiele światów równoległych – pozornie kopii znanej nam Europy. W rozgrywkach międzynarodowych liczą się te kraje, które stać na zbudowanie bramy i kolonizowanie etherowej przestrzeni. W takich warunkach przyszło Elizie Żmijewskiej podążyć do Londynu, by wykonać wyrok na dawnym przyjacielu, skazanym przez Radę Emigracyjną na śmierć za zdradę powstania listopadowego. Jak się okazuje, nie będzie to takie łatwe. Eliza ma przy okazji własne plany wobec Konrada, a los zdaje się sprzysiągł przeciwko niej.
Eliza szybko zaskarbiła sobie moją sympatię. Twarda kobieta, która zrobi wszystko, by wykonać powierzone jej zadanie i odkryć prawdę. Bezkompromisowa, odważna, z tendencją do pakowania się w kłopoty, ma również uciążliwą skłonność do ratowania dam w opresji i wstępowania na barykady w pierwszej linii. Żaden przewrót, żaden spisek ani tajna organizacja się bez niej nie obejdą.
Pozostałe postacie drugo- i trzecioplanowe to istna feeria charakterów, postaw, przekonań i celów. Mamy słynnego poetę walczącego z systemem, żądnego przygód myśliwego, któremu niestraszne pozaziemskie potwory polujące na ludzi, tajemniczego spiskowca, chcącego odmienić losy świata, naprzykrzającego się, upartego pracownika Scotland Yardu, uszczypliwą gospodynię działającą lepiej niż radziecki wywiad... Powiedzcie sami, czy w takim towarzystwie można się nudzić?
Narracja przywodzi na myśl tradycyjne powieści przygodowe. Dzieje się dużo w krótkim czasie, ale jest to opisane niespiesznie, z dbałością o detal. Miła odmiana po akcjach rozwijających się z prędkością błyskawicy, do których przyzwyczaiły nas ostatnimi laty powieści i filmy fantastyczno-przygodowe. Opowiadanie z perspektywy kilku postaci (choć dominuje punkt widzenia głównej bohaterki) daje czytelnikowi szansę dobrze poznać powieściową rzeczywistość. To jest właśnie przewaga narracji trzecioosobowej nad pierwszoosobową – nawet w chwilach wielkiego wzburzenia bohatera nie pozwala zapomnieć o przestrzeni, w której rozgrywa się emocjonująca akcja.
Dobrze jest zaczynać lekturę bez oczekiwań. Przypuszczam, że częściowo dzięki temu, iż nie znałam wcześniej autora i nie wiedziałam, czego mogę się po nim spodziewać, książka tak bardzo przypadła mi do gustu. Każda strona, do samego końca, była zaskoczeniem, a odkrywanie przygotowanych przez autora niespodzianek to czysta przyjemność.
Ewa Jemioł
Oceny
Książka na półkach
- 1 296
- 835
- 285
- 69
- 32
- 32
- 25
- 19
- 17
- 13
Opinia
Krzysztof Piskorski był trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla, a otrzymał ją za powieść Cienioryt. Jego kolejna książka, Czterdzieści i cztery, to zarazem moje pierwsze spotkanie z jego twórczością.
Jest rok 1844. Wcześniejsze odkrycie energii próżni sprawiło, że niektóry wojny zakończyły się inaczej niż powinny, a kraje Europy podbijają równoległe światy. W całym tym zamieszaniu musi odnaleźć się Eliza Żmijewska, zwerbowana do wykonania wyroku za zdradę na polskim przedsiębiorcy. Tymczasem wszystkie kraje szykują swoje armie do wojny, a z innych światów nadciągają niebezpieczne stworzenia, które również mogą odmienić losy.
Książka Piskorskiego to fikcja literacka, w którą autor wplótł autentyczne wydarzenia i postaci, jak Emilia Plater, Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz. Chociaż Ci dwaj w zupełnie nowych, nieznanych nam wcześniej rolach. W posłowiu pisarz wyjaśnia, że podczas zbierania materiałów do książki znalazł wiele ciekawostek. Niektóre z nich ujął w swojej historii, dając tym samym szansę zainteresowanym na zgłębienie tej wiedzy i sprawdzenie informacji. Dla mnie, jako zwykłej czytelniczki, zabieg ten był interesujący. Nieźle się bawiłam czytając o naszych polskich wieszczach, maczających palce w wojnie, a także o portalach do innych światów, które znajdowały się na terenie Polski.
Czterdzieści i cztery na pewno jest napisana z rozmachem, gdyż jej akcja dzieje się w kilku krajach i ich równoległych odpowiednikach. W każdym z tych światów historia mogła potoczyć się inaczej, któraś bitwa zakończyć innym wynikiem. To jak alternatywna rzeczywistość, takie co by było gdyby… Autor wymyślił sobie sposób podróży za pomocą etherowych bram, które mi skojarzyły się trochę z Gwiezdnymi Wrotami. Jak na rok 1844, świat był naprawdę dobrze rozwinięty.
Powieść Piskorskiego to jednak nie tylko fascynująca technologia i wykorzystanie energii próżni, to również słowiańska magia, której kapłanką była Eliza Żmijewska, a także nieznane wcześniej stwory, żyjące w innych światach. Zapałałam wielką sympatią do jednego z tych stworzeń. Xa’ru był, można tak chyba powiedzieć, wielkim owadem. Jego wątek stanowił dla mnie jeden z ciekawszych dodatków w tej historii.
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Krzysztofa Piskorskiego przebiegło pomyślnie. Jestem pozytywnie zaskoczona. Książkę czytało mi się szybko dzięki lekkiemu stylowi, który autor posiada, a także intrygującym pomysłom, które wprowadził do swojej powieści. Być może nie jest to najlepsza powieść fantasy jaką ostatnio czytałam, ale na pewno warto zwrócić na nią uwagę.
Http://licencja-na-czytanie.blogspot.com
Krzysztof Piskorski był trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla, a otrzymał ją za powieść Cienioryt. Jego kolejna książka, Czterdzieści i cztery, to zarazem moje pierwsze spotkanie z jego twórczością.
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJest rok 1844. Wcześniejsze odkrycie energii próżni sprawiło, że niektóry wojny zakończyły się inaczej niż powinny, a kraje Europy podbijają...