Perswazje

2016-07-21
2016-07-21
Ewa Partyga
miłość Anglia klasyka Charlotte Brontë przyjaźń pieniądze chciwość strata

Nic się nie zmieniło. W stylu Jane Austen jest coś, co niesamowicie do mnie przemawia. Uwielbiam jej powieści, kreację bohaterów i ironię z humorem, które tak umiejętnie wplatała w swoje historie.

Jak to jest z tymi klasykami?
Czemu po tylu latach wciąż z przyjemnością spędzamy czas w towarzystwie angielskiej szlachty?

Ponieważ książki Jane Austen bawią i uczą, a morały w nich zawarte są ponadczasowe. Czasy się zmieniły, nie mamy już mezaliansów, bali debiutantek, bilecików wizytowych... Ale ludzie nadal są tylko ludźmi i ulegają tym samym emocjom i uczuciom, co ich poprzednicy w wieku XIX.

Królowa klasyków była mistrzynią kreowania postaci, jak np. osoba sir Waltera Elliota - ojca Anne. Faworyzowanie jednej z córek (notabene najbardziej podobnej do niego), obsesja na punkcie rodowodu i wyglądu zewnętrznego, a także specyficzna małostkowość sprawiły, że była to bardzo nietuzinkowa postać. A mamy ich tutaj wiele 😊

"Perswazje" to jedna z najbardziej znanych książek Austen. Zasłużyła się jako zapowiedź powieści psychologicznej, została też wielokrotnie zekranizowana.
▪️▪️▪️
Anne Elliot z przykrością obserwuje życie swojej rodziny, dla której konwenanse oraz koneksje rodzinne są ponad wszelkie inne wartości. Przed laty za sprawą ich presji i perswazji zerwała zaręczyny z kapitanem Wentworthem, który choć zdobył jej serce, to nie posiadał odpowiedniego tytułu i majątku.
Kiedy spotyka go ponownie, oboje wiedzą, że wspólna przeszłość nie jest im obojętna. Zraniona duma i dawna uraza, a także nowe okoliczności nie pozwalają się im się zbliżyć.
Czy i tym razem otoczenie rozdzieli tych dwoje?

Jak to jest z tymi klasykami?

Cudowna książka. Na początku wydawała mi się niepozorna, ale kiedy weszłam w głąb oczarowała mnie. Obraz życia sfer wyższych w Angli początkiem XIX wieku i zabroniona miłość Anny i Fryderyka.
Polecam z całego serca!

Polecam z całego serca!

Coś cudownego!

Coś cudownego!

Niedoceniana, a szkoda bo wspaniała historia. Polecam

Niedoceniana, a szkoda bo wspaniała historia. Polecam

Jako stara, bezdzietna lambadziara- I like it.

Jako stara, bezdzietna lambadziara- I like it.

Bardzo dobra, brakuje mi jedynie większego rozwinięcia postaci kapitana Wentworthea.

Za każdym razem, gdy sięgam po tę książkę, podoba mi się bardziej.

Za każdym razem, gdy sięgam po tę książkę, podoba mi się bardziej.

To czwarta książka Jane Austen, którą przeczytałam i podobała mi się najmniej ze wszystkich. Ogólnie była dobra, ale w porównaniu z innymi wypada trochę gorzej. Cała jej fabuła polega na tym, że bohaterowie się ze sobą spotykają, chodzą na spacery i rozmawiają. To taka typowa powieść obyczajowa z XIX wieku. Czyta się dobrze, ale szybko się zapomina. Ta książka jest bardzo podobna do "Pań z Crawford" E. Gaskell. Warto przeczytać, bo należy jednak do klasyki literatury.

Jane Austen <3

Jane Austen <3