Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia

Okładka książki Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia François Lelord
Okładka książki Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia
François Lelord Wydawnictwo: Książnica Ekranizacje: Jak dogonić szczęście (2014) literatura piękna
Le voyage d'Hector ou la recherche du bonheur
Książnica
2006-09-01
2006-09-01
83-7132-974-1
Joanna Kluza
Ekranizacje:
Jak dogonić szczęście (2014)

Dobra, lekka ale konkluzja i morał mnie nie porywają. Nie taką mam wizję prawdziwego szczęścia.

[...]
Banalna to historyjka, ale niesłychanie przyjemna. Co więcej dla osób, którym nie chciałoby się sięgać po pozycje bardziej zaawansowane, omawiające różnego rodzaju badania dotyczące poczucia szczęścia, wręcz wymarzona. Tytułowy Hektor jest psychiatrą, którego poznajemy w momencie rozważań nad bardzo ważnym problemem – dlaczego ludzie, którzy się do niego zwracają o pomoc, a często są to zamożne, dobrze usytuowane osoby, które odniosły sukces zawodowy są tak często nieszczęśliwe. Korzystają z pomocy psychiatrów, terapeutów, mają myśli samobójcze, biorą leki.
całość:

[...]

Przyjemna książeczka w sam raz do pociągu. Dobrze się czyta. Nie znajdziecie w niej prawd objawionych, raczej bardzo proste konkluzje na temat szczęścia. Ale jak wiadomo, proste rzeczy często są najlepsze, więc może kogoś lektura skłoni do zatrzymania się, zastanowienia i w końcu docenienia tego, co ma. Bo poczucie szczęścia to kwestia perspektywy. I nie jest to spojler, raczej hak na uwagę, bo Hektor odkrył dużo więcej ;)

Ni to beletrystyka, ni to poradnik, ni to psychologia, ni filozofia, ni podróżowanie - coś pomiędzy. Przyjemne w czytaniu, zabawnie napisane, bez pompatycznego tonu, ale może obiektywnie. Warto poświecić te dwie godzinki na lekturę, która może nie powie ci, gdzie szukać szczęścia, ale pewnie pozwoli ci się nad tym zastanowić, a przy tym trochę rozbawi.

Dość zabawna, ale... strach pomyśleć, że ktoś może rozumieć pojęcia "miłość" i "wierność" tak jak tytułowy Hektor! Odradzam dziewczynom, które nie chcą stracić wiary w mężczyzn ;)

Niezwykle przyjemna książka o prawdach, które warto pamiętać.
Idealna dla fanów Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, Roald Dahl.

"Prawda 1: Dokonywanie porównań to skuteczny sposób zaburzenia szczęścia.
Prawda 2: Szczęście często przychodzi niespodziewanie.
Prawda 3: Wielu ludzi widzi swoje szczęście jedynie w przyszłości.
Prawda 4: Dla wielu szczęście o stać się bogatym lub ważnym.
Prawda 5: Niekiedy szczęściem jest nie wiedzieć.
Prawda 6: Szczęście to porządny marsz pośród pięknych nieznanych gór.
Prawda 7: Błędem jest sądzić, że szczęście to cel.
Prawda 8: Szczęście to przebywanie z ludźmi, których się kocha.
Prawda 8 bis: Nieszczęście to rozdzielenie z tymi, których się kocha.
Prawda 9: Szczęśliwy jest ten, którego rodzinie niczego nie brakuje
Prawda 10: Szczęśliwy jest ten, które ma zajęcie, które lubi.
Prawda 11: Szczęście to mieć dom i ogród.
Prawda 12: Szczęście trudniej osiągnąć w kraju rządzonym przez szubrawców.
Prawda 13: Szczęśliwy jest ten, kto czuje się potrzebny.
Prawda 14: Szczęśliwy jest ten, kogo kochają takiego, jaki jest.
Uwaga: Jesteśmy milsi dla uśmiechniętego dziecka (bardzo ważne.)
Prawda 15: Szczęście to czuć, że żyję pełnią życia.
Prawda 16: Szczęście to świętowanie.
Prawda 17: Szczęściem jest troska o szczęście, których się kocha.
Prawda 19: Słońce i morze to szczęście dla wszystkich
Prawda 20: Szczęście to sposób patrzenia na świat.
Prawda 21: Prawdziwą trucizną dla szczęścia jest rywalizacja.
Prawda 22: Kobiety bardziej niż mężczyźni przejmują się szczęściem innych.
Prawda 23: Mieć czas na to, by podziwiać piękno świata"
(s. 160-162, 183, 185,186,191)

Niezwykle przyjemna książka o prawdach, które warto pamiętać.
Idealna dla fanów Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, Roald Dahl.

"Prawda 1: Dokonywanie porównań to skuteczny sposób zaburzenia szczęścia.
Prawda 2: Szczęście często przychodzi niespodziewanie.
Prawda 3: Wielu ludzi widzi swoje szczęście jedynie w przyszłości.
Prawda 4: Dla wielu szczęście o stać się bogatym lub...

Polecam na poprawę humoru. W 100% zgadzam się z teoriami szczęścia psychiatry.

Polecam na poprawę humoru. W 100% zgadzam się z teoriami szczęścia psychiatry.

Pięknie i prosto o tym, co w życiu niezwykłe, trudne i ważne.

Pięknie i prosto o tym, co w życiu niezwykłe, trudne i ważne.

Jako-taka. Niby fabuła fajna, ładnie poprowadzona, a jednak całość nieco naiwna i podobne mądrości można było znaleźć swojego czasu pod kapslem z tymbarka. Bohater mało przekonujący - niby psychiatra, ale z rozumem jakby 12-latka. Na zakończenie książki oczekiwałem jakiś rewolucyjnych wniosków, ale niestety się zawiodłem.

Książkę czyta się jednym tchem. Jest dobra, ale nie rewelacyjna. Przemyślenia autora nie są odkrywcze (przynajmniej dla mnie),ale zebrane wszystkie razem, stanowią spójny zbiór zasad o których warto od czasu do czasu sobie przypomnieć. Autor podkreśla coś co nie dla każdego jest takie oczywiste - że na szczęście trzeba sobie pozwolić. Pozwolić samemu sobie od czasu do czasu popatrzeć na świat przez różowe okulary.

Książka jest krótka i napisana prostym językiem - jednym słowem lektura dla każdego (choć moim zdaniem, przemówi bardziej do mężczyzn).

• Psychologia
  • Literatura francuska