Nasza szkapa

klasyka
2004-01-01
Lektura z opracowaniem
koń rodzina bieda

Nie sposób się nie wzruszyć przy tej historii :(

Następna pozycja na liście uzupełniania lektur. Smutna, dramatyczna opowieść o biedzie i przemijaniu. Kojarzy mi się nieco fabularnie z Kamizelką.

Klasyka

Idealna do edukacji tanatologicznej.

"Nasza szkapa" opowiada historię rodziny Mostowiaków, która zmaga się z biedą. Narratorem jest kilkunastoletni Wicek, mieszkający wraz z rodzicami i dwójką braci w ubogiej warszawskiej kamienicy. Pewnego dnia ojciec chłopca traci pracę. Nie jest to dobra wiadomość tym bardziej, że stan zdrowia Anulki, matki chłopca, ciągle się pogarsza. Rodzina sprzedaje więc coraz więcej...

Człowiek inaczej odbiera książkę mając 21 lat, niż jak ma ich 11. Bardzo smutna historia o stracie, miłości i życiu.

Pozytywistyczne nowele mają to do siebie, że są niezwykle przygnębiające w swoim realizmie i pesymistycznym przesłaniu. „Nasza Szkapa” jest chyba najbardziej smutną miniaturą literacką. Gdy czytałem ją pierwszy raz, jako mały chłopiec, płakałem jak bóbr nad losem bohaterów, zaś głęboka wrażliwość na niedolę zwierząt pozostała mi do dziś.
Akcja noweli toczy się u schyłku XIX...

Książka ta wywarła na mnie duże wrażenie. Pokazuje nam ona czym jest prawdziwa bieda i miłość do rodziców, co moim zdaniem jest bardzo potrzebne w tych czasach tyle ludzi przymierających głodem na ulicach a nasze zatwardziałe serca nie pozwalają nam przeznaczyć choćby grosza na cel pomocy ubogim. Polecam tę książkę ponieważ mam nadzieję, że poruszy nie jedno skamieniałe serce.

Smutna i poruszająca nowela Marii Konopnickiej ukazująca nam nędzne życie rodziny z Powiśla, która, ze względu na utratę pracy ojca i chorobę matki, zmuszona jest do stopniowego sprzedawania całego swojego mienia.

Arcydzieło literatury epoki pozytywizmu!

Dyskusje

5 941
  • Lektury
  • Lektury szkolne
  • Literatura polska
  • Dzieciństwo
  • Klasyka
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Nasza szkapa