Niehalo

Czarne
Czarne
literatura piękna
Linie Krajowe

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,0
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Ross Anderson, Marek Bieńczyk, Jaume Cabré, Artur Chochowski, Katarzyna Dybrzyńska, Magda Działoszyńska, Joanna Gierak-Oeoszko, Ignacy Karpowicz, Joanna Karpowicz, Katarzyna Kojzar, Tomasz Kontny, Jakub Kornhauser, Adam Leszczyński, Andrzej Mencwel, Radek Polak, Aneta Prymaka-Oniszk, Redakcja magazynu Pismo, Marta Zabłocka
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ross Anderson, Mare...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 / styczeń 2018 Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Tymek Jezierski, Tomasz Kamiński, Ignacy Karpowicz, Marcin Król, Łukasz Lamża, Piotr Matywiecki, Rafał Milach, Weronika Murek, Redakcja magazynu Pismo, David Remnick, Bartek Sabela, Beata Sosnowska, Filip Springer, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Marta Zabłocka
Ocena 6,8
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Karpowicz jest uniwersalny, uniwersalny aż do bólu. U niego każda historia, każdy bohater to lustrzane odbicie setek innych, stąd, z teraz, z kiedyś, z przyszłości.
I Niehalo na to dowodem jest!

Maciek, lat 24, student polonistyki, ambitny (jeszcze) pracownik miejscowej gazety, zakochany, empatyczny, z wyobraźnią i z alergią bogoojczyźnianą - taki trochę niehalo na tle...

Przeczytałam już większość książek tego Autora i ta wypada zdecydowanie najsłabiej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę rok jej wydania. Chociaż to odległe czasy, to jeszcze pamiętam, że zaczynała się wtedy "moda" na literaturę, którą można określić jako "przerost formy nad treścią". Sama się wówczas poddałam tej fali. Na szczęście mi przeszło. :)
Wracając do tematu - porównanie...

Co za szczęście, że autor nie poszedł tą drogą i to tylko jednorazowy wybryk literacki.

Maciek z Białegostoku to student V roku polonistyki piszący pracę magisterską i pracujący w miejscowej gazecie. Mieszka na blokowisku razem z rodzicami, babcią, bratem, psem i rybkami.
Inteligentny 24 latek bez realnych perspektyw na prawdziwe życie, przypominający w początkowych rozdziałach grającego przez pana Marka Kondrata Adama Miauczyńskiego z filmu „Dzień...

Nie jest to książka, która mnie zachwyciła, ale na pewno ma w sobie coś, co sprawia, że chce się wiedzieć, co będzie później. Dobra, godna uwagi, ale żałuję, że autor tak mocno odgrodził metafizykę z realnością.
Moment z "jajem" sprawił, że szczerze się zaśmiałam.
Gdy pojawiło się nazwisko Leppera - aż spojrzałam na datę wydania :D
Co by jednak nie mówić, dam szansę...

Uwielbiam autora. Ile trzeba mieć kunsztu literackiego by tworzyć tak niebanalne historie. Książka pełna groteski, absurdu. Jednak trzeba mieć dystans do siebie by to wszystko ogarnąć. Autor jak zwykle zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością a absurdem.

2003

155/2018 (A)

Pierwsza połowa dość dobra, ale od momentu, kiedy Maciek otrzymuje jajo, to chaos opowieści męczy. Chociaż niektóre momenty z Józefem i Jerzym zabawne. Na plus różne gierki językowe, np. "pierwszy raz z Agnieszką był obietnicą bez pokrycia - dosłownie" (czy jakoś tak).

Od początku punktująca i zadająca bezlitosne ciosy polskiej rzeczywistości powieść. Wytykająca i obśmiewająca wszystko, nie bacząc na świętości, co ujęło mnie chyba najbardziej. Niestety z biegiem wydarzeń staje się coraz bardziej mglista i chaotyczna. Końcówka rozbełtana i zupełnie nieciekawa.
Niemniej odczucia mam pozytywne. Niezły debiut.

Jest to moje drugie spotkanie z autorem. W przypadku "Sońki" byłam oszołomiona, pobudzona, zaciekawiona, a na dodatek wrażenia zostały we mnie na dłużej. W przypadku "Niehalo" - płynęłam z nurtem dość spokojnej rzeki. I tyle.
Niby bunt, ale bunt - taki średni. Rzeczywistość - zbyt normalna, albo może zbyt bliska moim doświadczeniom, dlatego nie robiła na mnie wrażenia....

• 2014
  • Literatura polska