Seans i inne opowiadania

Okładka książki Seans i inne opowiadania Isaac Bashevis Singer
Okładka książki Seans i inne opowiadania
Isaac Bashevis Singer Wydawnictwo: Muza literatura piękna
The Seance and Other Stories
Muza
2006-01-01
1993-01-01
8373191445
Maria Olejniczak-Skarsgård
opowiadanie żydowskie

Zawsze ciekawie zanurzyć się w ten świat wykreowany przez Singera w opowiadaniach i powieściach, pełen małych prowincjonalnych miasteczek, problemów żydowskich społeczności, dybuków, ludzkich namiętności, postaci opisanych ciepło, czasem z humorem. To świat pół realny, pół baśniowy, w umownych granicach II Rzeczypospolitej. Dla mnie interesujące są wątki polskie, które pojawiają się w tych tekstach, czasem realistyczne, np. " Wjechaliśmy wreszcie w ulicę, która przypominała małe miasteczko w Polsce: całkowicie zaciemniona, wąska, z drewnianymi domami" (opowiadanie "Wykład"). A czasem fikcyjno-ironiczne, np. "Nosił bryczesy i buty z obcisłymi cholewami. Wyglądał w tym jak goj; Polacy sądzili, że Żyd nie mógłby się wcisnąć w takie buty, bo żydowska noga zawsze rośnie szersza niż dłuższa" (opowiadanie "Broszka"). Czasem autora wyraźnie zawodzi pamięć, np. polska chłopka przed wojną nie mogła mieć na imię Janda (to także tytuł opowiadania) :). Ale takie szczegóły dostrzeże tylko polski czytelnik, więc zachęcam do tej zabawy.

Rewelacyjny klimat żydowskich społeczności, miejsc, wierzeń, obrzędów. Czyta się super.

Czytanie „Seansu” Singera to jak oglądanie widokówek z miejsc, które stały się czasem przeszłym dokonanym. Nie ma szans, by znów zaistniały w teraźniejszości. Są tylko bolesnym wspomnieniem człowieka, który ocalał przypadkiem i teraz musi nieść brzemię pamięci o tych, co zniknęli. Ale opowiadania te, mimo podszewki z melancholii, wcale smutne nie są. Wywołane duchy przeszłości posyłają smutny uśmiech, lecz jest to jednak uśmiech. Autor przybliża nam tętnice życiem sztetle, pełne większych i mniejszych dramatów, ale i szczęśliwych chwil. Zabiera nas także do nowego świata, gdzie z mozołem buduje się nowe życie, choć to trudna sztuka, gdy co chwilę człowiek ogląda się wstecz. Co zaskakujące, często to kobiety są narratorkami historii i o kobietach są te historie. Nie brak tu elementów humorystycznych i przyziemnej ludzkiej miłości. W opowieściach tych jest po prostu życie we wszelkich aspektach. Polecam.

Singer to czarodziej pióra i mistrz dłuższych i krótszych form. Znakomicie łączy on żydowską mistykę, poetycki język i zmysł społecznej obserwacji. Geniusz

Opowiadania są w połowie świetne i w połowie przeciętne. Do najbardziej udanych zaliczam przede wszystkim "Rzeźnika", "Umarłego skrzypka", "Wykład", "Magazyn" i "Korespondenta". Mimo wszystko polecam, choćby dla tych właśnie opowiadań :)

• Literatura żydowska
  • Opowiadania