Ludzie jak bogowie

Okładka książki Ludzie jak bogowie Herbert George Wells
Okładka książki Ludzie jak bogowie
Herbert George Wells Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] literatura piękna
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Zielona Sowa
2002-01-01
2002-01-01
8372204888
Janina Sujkowska
literatura angielska fantastyka naukowa

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Herbert George Wells to urodzony jeszcze w XIX wieku autor sporej ilości książek, z których wiele należy do kanonu literatury SF. Miałem przyjemność czytać kilka z nich, a kilka innych mam w swoim domu na półce. Do książek z pierwszej grupy należy powieść pt. "Ludzie jak bogowie" z 1923 roku. Ja czytałem egzemplarz z 1999 roku, wydany przez Dom Wydawniczo-Księgarski „KOS”.
Głównym bohaterem powieści jest pan Barnstaple, który pod wpływem chwili wyrusza w pełną przygód podróż. Jednak on sam nie wie, jakie przygody są przed nim. Wraz z innymi mieszkańcami Anglii trafia do równoległego świata, który bardzo przypomina Utopię. W świecie tym nie ma wojen, niesprawiedliwości, chorób, a także podziałów społecznych. Ziemianie, którzy pochodzą z różnych klas społecznych nie potrafią odnaleźć się w tym świecie i próbują dostosować świat do siebie, a nie siebie do świata. Jak zakończy się ich pobyt w równoległym świecie, dowiecie się z kart powieści.
Powieść ta próbuje odpowiedzieć na pytanie czy ludzkość jest zdolna do stworzenia takiego świata, jaki stworzyli mieszkańcy owego równoległego świata. Mimo bardzo ciekawej tematyki oraz próby odpowiedzi na wspomniane pytanie to książkę tę czytało mi się dość ciężko. "Ludzie jak bogowie" to 252 strony, na przeczytanie których potrzebowałem siedmiu dni oraz ośmiu posiedzeń. Wynik taki plasuje ten tytuł na 162 miejscu wśród 200 książek Przeczytanych Na Tronie. Uważam, że warto sięgnąć po ten tytuł, jednak nie za wszelką cenę.

📚 "Ludzie jak bogowie" - fascynująca podróż w czasie! 🕰️☀️

📖 Wyobraź sobie, że przenosisz się do roku 1921, do czasów wielkiej posuchy. Pan Barnstaple wyrusza w podróż, pełen nadziei na miłe przygody. Czy ta podróż zmieni jego życie?

🌟 Ta książka autorstwa H.G. Wellsa to ciekawa ciekawostka sprzed lat, która przeniesie cię w świat innej epoki. Proza Wellsa może być dziś nieaktualna, ale warto docenić kunszt pisarski autora. Jego powieści czyta się wyśmienicie, a opisy myśli i motywów bohaterów są doskonałe.

🔎 Daj się porwać fascynującej opowieści, która zabierze cię w podróż przez czas i przestrzeń. Przenieś się w świat, gdzie ludzie są jak bogowie, a międzywymiarowe przygody czekają na każdym kroku.

🌌 Czy jesteś gotowy na tę niezwykłą przygodę? Sięgnij po "Ludzi jak bogowie" i pozwól się wciągnąć w historię, która zostanie z tobą na długo. 📚✨

#LudzieJakBogowie #HGWells #Książka #Czytaj #PodróżWczasie #KlasycznaLiteratura #CiekawostkaLiteracka #Przygoda #KunsztPisarski #Bohaterowie #Lektura #Księgarnia #CzytanieWarto #WciągającaOpowieść #FascynującaPodróż #KlasykaLiteratury #CzytajKsiążki #CzasNaCzytanie

📚 "Ludzie jak bogowie" - fascynująca podróż w czasie! 🕰️☀️

Ogólnie sympatyczna książka z elementami komedii i tragedii. Świetnie są pokazane konserwatywne nawyki większości Ziemian z ery zamętu. Dosyć oryginalnie uchwycona jest materialna oraz ideologiczna postępowość poprzez fizyczne zbliżenie i kontrast z przypadkowym tradycjonalizmem, który wtargnął do Utopii jako nieprzewidziana inkluzja z częściowo niekontrolowanego eksperymentu naukowego. Orzeźwiające jest również pisarskie uświadomienie czytelnikowi istnienia przebłysków zarodków utopii wśród Ziemian na Ziemi.

Jeżeli chodzi o minusy, pomijając grubo improwizowaną teorię o poskręcanej wielowymiarowości wszechświatów równoległych, zauważyłem, że pisarz używa bardzo niespójnych (i miejscami niejasnych) definicji takich określeń jak: "matka natura", "decentralizacja władzy", "komunizm", "pieniądze" oraz "współczucie".
Utopianie są np. zdolni bez oporów (i bez konfliktów sumienia) zaszlachtować wieprza tylko po to, aby spełnić zachciankę kulinarną niektórych Ziemian. Główny bohater (postępowy Ziemianin) ma czasami nawet wątpliwości czy Utopianie znają współczucie i litość.
Nie do końca jasna jest też sama historia przełomu cywilizacyjnego na Utopii; np. metody rozmontowania klas w pierwotnym społeczeństwie i sposoby eksterminacji niektórych gatunków z ery zamętu.
Fragment o umownych środkach płatności oraz zarobkach również budzi mocno mieszane uczucia. Niby Utopianie wypracowali komunizm, a mimo to działają tam sklepy i banki, które w dodatku automatycznie przydzielają kredyt każdemu nowo narodzonemu dziecku.
Oprócz tego autor nie wyjaśnił w jaki sposób Utopia doszła do ujednolicenia wspólnego języka planetarnego oraz światowych standardów i protokołów technologicznych (bez użycia rady centralnej, która by ten język i standardy precyzyjnie zdefiniowała, na bieżąco porządkowała i normatywizowała).

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, ponieważ na każdym kroku czułem bliskość z głównym bohaterem, Panem Barnstaple, który w wyniku tajemniczego zdarzenia wraz z kilkoma innymi śmiertelnikami trafił do równoległego świata. Świata, w którym cywilizacja ludzka stoi na znacznie bardziej rozwiniętym stadium rozwoju, gdzie nie ma wojen, przemocy, a nawet ciężkiej pracy i zwykłych trudów codzienności. Świata, którym Pan Barnstaple był oczarowany!

Utopianie swój postęp zawdzięczają nie tylko technologii, ale również przemodelowaniu stosunków społecznych, co dla wielu konserwatywnych głów jest nie do pomyślenia. Pojawienie się w codzienności Utopian przybyszów z lustrzanego, jednocześnie tak zacofanego świata budzi zainteresowanie i sympatię, ale w pewnym momencie jest także zarzewiem konfliktu. Konfliktu, z którym Utopianie sobie poradzą - dzięki swojej mądrości i powściągliwości.

Moim zdaniem Wells w inspirujący i optymistyczny sposób pokazał, w jakim kierunku może się rozwijać cywilizacja, przy jednoczesnym wygaszaniu cech destrukcyjnych, tak charakterystycznych dla gatunku ludzkiego i tak niegodnych... bogom. I zadziało się to jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku, tuż przed katastrofą, jaką była II wojna światowa.

Książkę należy potraktować jako ciekawostkę sprzed lat. Dziś proza Wellsa jest mocno nieaktualna, a miejscami wręcz śmieszna. Należy jednak docenić kunszt pisarski autora. Jego powieści czyta się wyśmienicie. Wells doskonale opisuje myśli i motywy bohaterów.

Stawiam 5 wcale nie dlatego, że jest to książka "przeciętna", tylko dlatego właśnie, że jest nieprzeciętna - jednocześnie nieprzeciętnie dobra i nieprzeciętnie zła. Z jednej strony łapie za serce idealizm Wellsa i jego wiara, że człowiek jest zdolny do wielkich i pięknych rzeczy (jest to tym bardziej poruszające, że Wells pisał książkę niedługo po wstrząsie I wojnie światowej); postęp i wynikająca z tego niesłychana odmienność Utopian są przedstawione przekonująco; bardzo dobrze jest wykorzystany motyw telepatii (porozumienie myślowe jest możliwe tylko w obszarach znanych obu rozmówcom); jest też dużo bardzo ładnych opisów. Z drugiej strony idealizm Wellsa jest naiwnie humanistyczny; publicystyczny dyskurs zżera fabułę i postaci, pozostawiając suche wymęczone ogryzki, które mieszczą się w ciasnych przegródkach schematu; a promocja eugeniki i poprawiania natury poprzez usuwanie takich przykrych gatunków jak komary i muchy pozostawia niesmak.

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.

Bardzo ciekawa powieść ze względu na sam pomysł Utopii jako świata równoległego, niemal lustrzanego do naszego, poruszającego się tylko ze znacznie większą prędkością, w czasie w którym trafiają tam Ziemianie wyprzedza nasz o trzy tysiące lat. Powieść pomysłowa, szczególnie jak na swe czasy - lata dwudzieste minionego wieku, jednak tym samym już nieaktualna w kontekście kulturalnym, oraz tym jak zostają tu przedstawione problemy społeczne. Niestety ta część już nie dotyka tak współczesnego czytelnika i bardziej nuży niż angażuje. Bohaterowie powieści też byli nazbyt czarno-biali, najzupełniej płascy, łącznie z głównym bohaterem dziennikarzem Barnstaplem, a który jako jedyny z Ziemian wzbudzał pozytywne odczucia. Sama powieść też nazbyt prosta, nieodpowiadająca niestety na wiele pytań. Ze względu na tak mieszane odczucia z mojej strony nie mogę dać więcej niż 6/10.

Ciekawostka: "Ludzie jak bogowie" za rok będą obchodzili swoje stulecie. To niesamowicie ciekawa rzecz zobaczyć, że ludzie 100 lat temu mieli niemalże identyczny światopogląd, jak ludzie XXI wieku postrzegający siebie jako nowocześni.

Przez tę książkę nabrałem nieco więcej zrozumienia, dla wszelkiego rodzaju anarcho-komunistów. Pomimo tego, że ich poglądy nadal zdają mi się być kompletnie oderwane od czegokolwiek, nieco bardziej rozumiem, jaką mają wizję swojego wymarzonego ustroju. Bardzo pouczające, przyjemne i poszerzające horyzonty doświadczenie.

Zacząłem również doceniać fakt, że mieszkam na Ziemi, gdzie mogę mierzyć się z własnymi problemami dzięki, którym mogę się rozwijać, rosnąć w siłę. To właśnie te niedoskonałości świata i mnie samego czynią życie interesującym. Patrząc na społeczeństwo Utopii jedyne co widzę to piękną wydmuszkę, w której życie nie ma żadnego sensu. Utopia to miejsce, którego mieszkańcy żyją nieprawdziwie, w sposób zupełnie pusty. Pchają tę swoją naukę i sztukę do przodu, tylko po co?

Mniej więcej taki pogląd reprezentował jeden z Ziemian w wersji schocholonej. Ogólnie prawie wszyscy krytycznie nastawieni do utopii to chochoły, które autor bohatersko ustami Utopian masakruje w drobny mak.

"Utopia jest wielkością idealistów"
(bardzo lubię ten cytat)

Za dużo motywu socjologoczno-filozoficznego, ale to w końcu utopia.

Za dużo motywu socjologoczno-filozoficznego, ale to w końcu utopia.

• Literatura angielska
  • Klasyka