Dziesięć stron świata

Anna Onichimowska Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
literatura piękna
2007-01-01

Całkiem ciekawa pozycja. Można poznać kultury różnych krajów.

Jedna z najlepszych książek młodzieżowych jaką przeczytałam! Pozwala spojrzeć z innej perspektywy na świat. Autorka świetnie opisała problemy z jakimi boryka się młodzież w różnych krajach. Książka uczy tolerancji wobec ludzi innych narodów i wyznających inną religię. Losy tych nastolatków bardzo mnie zaciekawiły, chętnie przeczytała bym dalszy ciąg każdej z historii....

Książka to dziesięć opowiadań o różnych 15 latkach z 10 różnych stron świata. Każde opowiadanie jest o grupie 15 latków lub pojedynczej osobie która zmaga się charakterystyczną dla tego rejonu problemami społecznymi, religijnymi albo chorobowymi.
Książka ta bardzo mi się nie spodobała, ponieważ mam wrażenie że miała pouczyć nas do bólu albo po prostu nas dobić bo za mało...

„Dziesięć stron świata” Anny Onichimowskiej to historie piętnastolatków z różnych stron świata. Każda inna. Wszystkie poruszające i zmuszające do refleksji. 10 opowiadań nie tylko dla młodzieży. Z pewnością zainteresują też dorosłego czytelnika. Pomogą mu zrozumieć tok myślenia nastoletnich ludzi. WARTO PRZECZYTAĆ! GORĄCO POLECAM!

Ciekawa, jednak opowieści jakby niedokończone :/

Myślę, że to powinna być obowiążkowo pozycja w szkole podstawowej.
Nie dość, że napisana prostym, dosadnym językiem, to dodatkowo czytelnik sam nie wie, kiedy kończy czytać, a kończąc ma nadzieję na kolejną historię.
Książka w każdym rozdziale opisuje życie typowe dla nastolatków z różnych stron świata. Młodzież dowiedziałaby się, że jest też mroczniejsza strona życia...

Spodziewałam się czegoś dużo lepszego. Historie średnio ciekawe, styl pisania też. Opowiadania są niedokończone, za czym raczej nie przepadam (pojedyncze tak, ale jak wszystkie 10 nie ma zakończenia - nie!), brak refleksji z mojej strony.
Czytywałam lepsze. Nie wiem, czy jest co polecić.

Bardzo różne historie, ale każda tak samo ważna i poważna. Czyta się bardzo szybko, ale refleksje pojawiają się dopiero po jakimś czasie.

Książka porusza kontrowersyjne tematy. To już druga książka tej autorki (pierwsza to "Najwyższa góra świata"), która nie podoba mi się i nie poleciłabym jej młodzieży do czytania.

Dziesięć stron świata i dziesięć historii. Losy piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na ziemi: w Indiach, na Ukrainie, w Finlandii, w Stanach Zjednoczonych czy w Senegalu.
Od prostytucji do homoseksualizmu. Każda z owych opowieści sprawia, że myślimy nad swoją sytułacją i orównujemy ją do swojej.

Dyskusje

• Z biblioteki
  • 2012
  • Młodzieżowe
  • Literatura polska
  • Literatura polska
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Dziesięć stron świata