Galapagos

literatura piękna
83-07-02276-2
Dariusz Józefowicz
kurt vonnegut galapagos

Podoba mi się styl Vonneguta. O trudnych rzeczach potrafi pisać prosto i zrozumiale. "Galapagos" to ponadczasowe dzieło, warto je znać, bo porusza ważne tematy. Trochę przygnębiająca, ale podana w żartobliwy sposób, dzięki czemu łatwiej przełknąć jest te gorzkie prawdy.

Szybko i przyjemnie się czyta, ale nie poruszyła mnie jakoś bardzo. Momentami dowcipna, jednak nie zachwiała mojego punktu widzenia w żaden sposób, czego można by było się spodziewać po autorze.

Dziesiątki przedziwnych zbiegów okoliczności w żartobliwy sposób szydząc z teorii ewolucji obserwacja w krzywym zwierciadle zasad ewolucji które bezlitośnie zmieniają losy gatunku ludzkiego to wszystko podszyte dużą ilością dobrego chumoru świetnie napisanych postaci i historii książkę polecam choć mnie samego nie zachwyciła

KV wielkim pisarzem był. Nie chce mi się więcej pisać, w roku 1001986 i tak nikt nie będzie o tym pamiętał, zajęty łapaniem ryb i unikaniem żarłaczy. Trochę słabsza z jego najlepszych kawałków, ale jak dla mnie, to wciąż poziom mistrzowski. Ubawiłem się przez łzy.

6/10 - niezła. Teoria ewolucji Darwina w sarkastycznym ujęciu Vonneguta. Biorąc pod uwagę szerzącą się w tym temacie w USA kreacjonistyczną dezinformację nie zdziwiłbym się gdyby autorowi przy pisaniu przyświecał w zamyśle cichy protest przeciwko temu. A i zwyczajowo znajdziemy tu koniec świata, czarny humor, motywy biblijne i absolutną losowość dziejów. Na lekkie popołudnie.

Ciekawy koncept narratora połączona z dość niepokojącą wizją przyszłości.
Czyta się dobrze, wciąga i daje do myślenia.
Miejmy nadzieję, że taki scenariusz (jak początek z 1986) się nie spełni.

Traf chciał, że tę powieść Vonneguta zacząłem czytać, gdy akurat przedstawiałem dwóm prowadzonym przeze mnie klasom pierwszy renesans. Wyszliśmy z dusznego i mrocznego średniowiecza, by odetchnąć rześkim i orzeźwiającym powietrzem odrodzenia. W takich chwilach zawsze prezentuję uczniom wiązankę myśli zaczerpniętych z fundamentalnej rozprawy włoskiego myśliciela Pico della...

Książkę kupiłam jakieś 11 lat temu i przeleżała na półce te wszytskie lata i czekała na swą kolej. Właśnie teraz postanowiłam po nią sięgnąć w ramach mojej własnej prywatnej akcji czytania tego, co mam, a nie kupowania nowych książek.
Niestety książka mnie zawiodła, tzn. być może nie jest zła, ale ja ją przeczytałam do połowy i wciąż nic się w niej nie działo tylko takie...

Mistrz ironii i czarnego humoru oczywiście nie zawiódł mnie po raz kolejny. Książka, którą zaserwował nam pan Vonnegut jest piękną i nietuzinkową parodią ludzkiej beznadziejności i niezrozumiałego pędu ku rozwojowi, który okazuje się być zupełnie czym innym... gdyż największym problemem dzisiejszej ludzkości są jej wielkie mózgi. Moim zdaniem treść tej książki jest jak...

Krótka historia o końcu świata. Takiego, jaki znamy, bo świat będzie bez problemu istniał dalej bez człowieka. (znowu wciągam coś post-apo? cóż, taki mamy klimat ;)
Powieść prowadzona dwuliniowo, z charakterystycznym dla Vonneguta humorem i zmysłem obserwacji. Słowem klasyk.

1 323
  • Literatura amerykańska