Sędzia Di i wielki dzwon

Okładka książki Sędzia Di i wielki dzwon Robert Van Gulik
Okładka książki Sędzia Di i wielki dzwon
Robert Van Gulik Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Sędzia Di (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Sędzia Di (tom 5)
THE CHINESE BELL MURDERS
Państwowy Instytut Wydawniczy
2007-01-01
2007-01-01
Ewa Westwalewicz-Mogilska
Sędzia Chiny

Siódmy tom: „Sędzia Di i wielki dzwon” różni się nieco od poprzednich części ponieważ tutaj główny bohater ma do rozwiązania nie, jak zazwyczaj jedną, a kilka zagadek. Oczywiście ciąg dalszy jest identyczny, sędzia doskonale radzi sobie ze znalezieniem sprawców poszczególnych zbrodni, a książka napisana jest tym samym lekkim językiem, więc narracja jest przyjemna w odbiorze. Jednak kilka rzeczy w książce mnie denerwowało. Pierwsza to głupawy wstęp, który wprowadza nowego bohatera- niejako autora książki oraz niewiarygodne okoliczności poznania historii sędziego Di. Całkiem niepotrzebnie, do tej pory Gulik radził sobie bez podobnych hokus- pokus. Dalsze zarzuty mam już do treści spotykanych nie tylko w tym, ale także poprzednich tomach. Chodzi tu o niezgodne prawdą fakty czy obyczaje. Wprowadzanie zwyczajów europejskich, w dodatku dość współczesnych, a umieszczanie akcji w Chinach w czasach nam odległych mija się z celem. Tłumaczenie, że w ten sposób przybliża akcję i bohaterów czytelnikom Europejczykom jest dla mnie głupotą. Gdyby nie informacje, że Gulik jest znanym sinologiem na podstawie treści jego książek doszłabym do wniosku, że facet nie ma pojęcia o Chinach. Przykro więc, iż traktuje czytelnika jak lenia, któremu nie chce się myśleć, lub idiotę, który nie zrozumie, bo wprowadzenie do średniowiecznych Chin mszy (w świątyni buddyjskiej!) lub groźby anatemy zalatuje ignorancją. Szkoda tym bardziej, że powieści z sędzią Di, a „…wielki dzwon” nie jest wyjątkiem, czyta się szybko i z przyjemnością jeśli chodzi o watek kryminalny, a dużo gorzej gdy obyczajowy. Daję 6 gwiazdek za przyjemność płynącą z lektury, resztę odbieram za brak pełnej autentyczności.

Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji w serii o sędzi Di. Historia waśni rodzinnej zaplątana jak z kryminałów Christie. Książka wciąga i trzyma poziom. Bardzo Ok.
Dla porządku: "Sędzia Di i wielki dzwon" - 8 książka wg chronologii wydarzeń, 2 napisana w cyklu.

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą),które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna część przygód Sędziego Di czyli doskonała pozycja dla wszystkich którzy lubią łamigłówki i nieoczywiste rozwiązania

• Kryminały
  • Kryminał