Śmierć pięknych saren ; Jak spotkałem się z rybami

Ota Pavel Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Biblioteka literatura piękna
Smrt' krásných srnců, Jak jsem potkal ryby
2004-01-01
Andrzej Czcibor-Piotrowski, Józef Waczków
Świat Literacki
literatura czeska opowiadania czeskie Andrzej Czcibor-Piotrowski Józef Waczków
Smrt' krásných srnců, Jak jsem potkal ryby
literatura piękna
2004-01-01
Andrzej Czcibor-Piotrowski, Józef Waczków
Biblioteka
literatura czeska opowiadania czeskie Andrzej Czcibor-Piotrowski Józef Waczków

Lubię tą książkę za to, że w sposób łatwy do przyjęcia przekazuje poważna historię. Czytając można się pośmiać, przy końcu wzruszyć. No i pomyśleć, że za szybko się skończyła.
Jest to jedna z książek do których stworzyłem plakat

Dla jednego czytelnika to świetne opowiadania o wędkarstwie i typowo czeskie bajania w stylu Hrabala i Haszka, dla innego smutnawa rozprawa z własną traumą poprzez idealizowanie ukradzionego przez wojnę dzieciństwa.

Śmierć pięknych saren to niesamowita książka. Bardzo mi się podobała. Piekny język, opisy, inteligentne żarty. Piekne wspomnienia, dużo optymizmu mimo trudnego życia autora.
Książka Jak spotkałem się z rybami również pieknie napisana. Przyroda, rzeka, ryby i autor pośród tego. Ciepło się robiło na duszy, chociaż wedkowanie nie jest w polu moich zainteresowań (bo opisy dużym...

Czy tylko ja na końcu płakałam jakz bóbr?
Ogromnie mnie rozczuliła ogromna wrażliwość autora na piękno przyrody,.
Wrażliwcy, ci z nad wyraz piękną duszą niestety często tak kończą. Smutne bardzo.

"Śmierć pięknych saren" to jedna z pierwszych książek, jaką miałem przyjemność przeczytać sięgając po literaturę czeską. Nie da się ukryć, że styl pisania naszych sąsiadów jest dość specyficzny. Wydaje się realistyczny, opisuje zwykłe historie, który każdy z nas zna. Jednocześnie spotkać możemy się z absurdalnymi i nieraz wręcz fantastycznymi motywami.
Ota Pavel tworzył...

Nie trafia do mnie to opowiadanie o wędkowaniu z historycznym tłem Czech.

Czytając Ota Pavela wyruszamy w podróże, które momentami w groteskowy a nawet ironiczny sposób rozśmieszają do łez, ale tuż obok chwil śmiechu i radości pojawiają się łzy, wzruszenie i przejęcie. Złote węgorze pewnie na zawsze pozostaną już w mojej głowie, a wizja bezkresnej, płodnej i pięknej rzeki kusi i prowokuje do odwiedzin choć na chwile. Nie idźmy tylko "na...

Mała książeczka, a taka cudna!!!! Płakałam, zaraz potem się śmiałam, znowu się śmiałam i przez pół dnia chodziłam i myślałam o tym co przeczytałam. Pokochałam ten świat, który opisuje autor. Te ryby, psa, wuja, tatusia i mamusię... Polecam z całego serca!

Jeśli lubicie czytać o rzeczach smutnych i się uśmiechać oraz o rzeczach radosnych i mieć łzy w oczach, to jest to książka dla Was.

chyba jedna z piękniejszych książek, jakie czytałam

2 839
    2 348