Warchoły i pijanice

Fabryka Słów
2004-05-13
2004-05-13
RON w XVII wieku

Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Piotr Schmidtke, Artur Szrejter, Katarzyna Anna Urbanowicz, Łukasz Wiśniewski
Niech żyje Pol... Tomasz Bochiński, K...
Okładka książki Jeszcze nie zginęła Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał W. Orkan, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta, Andrzej W. Sawicki, Milena Wójtowicz
Jeszcze nie zg... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Małodobry Kamil C. Alster, Ma...

Czytając można myślami powrócić do filmów takich jak Potop, Ogniem i mieczem oraz podobnych. To co wyczyniali nasi przodkowie uff, aż włos jeży się na głowie. Całkiem fajnie się czytało i językiem staropolskim dało się posłyszeć. Polecam książkę bo na talent pisarski Pana Jacka Komudy zawsze można liczyć.

Pierwsze wydanie książki nosiło tytuł "Warchoły i Pijanice". Była to pozycja nieco krótsza. To wydanie zostało rozszerzone o nowe postacie hultajów i złoczyńców, warto dodać, że obojga płci.
Oprócz postaci z Rzeczpospolitej Szlacheckiej pojawiają się także opisy kilku łotrów z okresu średniowiecza. Jest też kilka, jakby niepasujących, które hultajstwem jakoś się odznaczały, za to były postaciami barwnymi lub o ciekawym życiorysie.
Autor wtrąca też czasem wspomnienia niezwiązane z daną postacią lub też ciekawostki o Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Z jednej strony interesujące, a z drugiej pojawiające się w dość dziwnych miejscach, często niezbyt związane z wcześniejszym tekstem. Przykładowo coś o XVII wieku tuż po postaci ze średniowiecza.
O większość opisanych i ułożonych w kolejności alfabetycznej antybohaterów czytałem z zainteresowaniem (mimo, że wliczając poprzednie wydanie, chyba po raz trzeci). Niektóre biogramy były jednak nieco nudne i miałem wrażenie, że dodane może trochę na siłę. Może lepszym rozwiązaniem byłoby opisanie barwnych i ciekawych, tych złych i tych dobrych, postaci żyjących w czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej.
Niemniej warto przeczytać. Po lekturze niektórych biogramów aż chciałoby się zobaczyć film na nich oparty.

Generalnie mam mieszane uczucia bo nie wiem kiedy czytać tę książkę. Na pierwszy rzut oka jest to fajny wstęp do literatury szlacheckiej. Raz, że są tam na początku definicje wprowadzajace w tematykę. Dwa, że mamy ciekawe historie które autor wykorzystuje w swoich innych pozycjach. I fajnie jest to odkrywać.

Dosyć nudna.

Dosyć nudna.

Książka przyjemna do czytania, podzielona alfabetycznie na sylwetki najznamienitszych szelm polskich ziem, co czasami przeszkadza, bo niektóre historie do siebie nawiązują, a oddziela je kilkaset stron tekstu. Autor niektórym postaciom poświęcił dwie strony, innym kilkadziesiąt. Nie brak tu humorystycznych akcentów, jak i poważniejszych tonów, czy opisów życia szlacheckiego. W niektóre rozdziały zostały wplecione historie na przykład z dawnych pamiętników. Są one często oderwane od postaci opisywanego hultaja, co trochę kłóci się z pozostałą treścią książki. Fani Rzeczypospolitej szlacheckiej będą zadowoleni, ale i zwykły śmiertelnik może się dobrze bawić.

Poczet Zbójów Polskich.
Włos się na głowie ze zgrozy jeży czytając ten leksykon.
Nieładnie sobie poczynali nasi przodkowie, oj nieładnie.
Ciekawa lektura, nie pozbawiona humorystycznych anegdot.
Polecam.

Poczet Zbójów Polskich.
Włos się na głowie ze zgrozy jeży czytając ten leksykon.
Nieładnie sobie poczynali nasi przodkowie, oj nieładnie.
Ciekawa lektura, nie pozbawiona humorystycznych anegdot.
Polecam.

Książka przeciętna. Autor zbyt pobieżnie opisuje przedstawiane postaci. Robi to ponieważ tych postaci jest zbyt wiele i część z nich w tej książce nie powinna się znaleźć. Chyba lepiej było skupić się na prawdziwych czarnych charakterach .... Po historyku wymagał bym więcej.

Jest to spis alfabetyczny największych hultajów Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Na pewno książka spodoba się bardziej osobom interesujących się historią. Mi z historią nie po drodze , dlatego znacznie lepiej przypadły mi do gustu książki fabularne o panach braciach. Aczkolwiek książka nie jest zła, ma dużo smaczków i jest ciekawa.

Czytaj książki, wstydu oszczędź, czyli… cała prawda o polskiej szlachcie okiem Jacka Komudy.

Jacek Komuda urodzony w 1972 roku. Jest zawodowym pisarzem i historykiem. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest twórcą powieści historycznych, marynistycznych oraz zbiorów opowiadań takich jak m.in. „Bohun”, „Opowieści z dzikich pól” czy „Galeony wojny”. Jako jeden z nielicznych twórców literackich jest rekonstruktorem historycznym, który nie tylko odtwarza bitwy z udziałem husarii, ale również zamieszkuje w zrekonstruowanym dworze. Lubiany przez czytelników nie tylko za znajomość tamtej epoki, ale też ciekawy i barwny język opisujący dawne czasy. Nazywa się go Sienkiewiczem XXI wieku.

„Warchoły złoczyńcę i pijanice” to książka w formie słownika, która w wierny sposób i nie stroniąc od brutalnych scen, opisuje najgorszych pijaków, awanturników i przestępców, jacy kiedykolwiek żyli na terenie II Rzeczpospolitej. Autor w swoim dziele dąży do przybliżenia i spopularyzowania czytelnikowi historii Rzeczpospolitej szlacheckiej.

Opisywane przez autora postacie zostają pokazane w sposób bardzo realistyczny i zgodny z historią. Bohaterami książki są przedstawiciele szlachty, którzy często wyjęci spod prawa, siali terror i wzniecali awantury, o których słyszano w całym kraju. Szlachta została ukazana jako grupa społeczna, która umiłowała sobie nie tylko zajazdy na sąsiadów, ale też biesiadowanie, spory, wyzwania na pojedynki, czy długoletnie walki sądowe z okoliczną szlachtą. Warto zwrócić uwagę, iż autor w swoim dziele nie tylko odwołuje się do kronik, pamiętników i dzieł historyków opisujących tamtą epokę, ale też do swojej ogromnej wiedzy i znajomości epoki. Całość swoich opowieści opisuje prostym i przystępnym językiem dla współczesnego czytelnika.

Niezwykle interesującymi rzeczami, na jakie zwrócił uwagę autor, był system kar, na jakie mógł zostać skazany szlachcic, w przypadku popełnienia konkretnego przestępstwa. Ukazuje też sposoby, w jaki rozwiązywano konflikty, spory i sąsiedzkie zwady. W ciekawy i pouczający sposób ukazał też konkretne tło historyczne, towarzyszące opisywanym postaciom. Mamy tu więc prawdziwie „czarne owce” z rodu Oleśnickich, Radziwiłłów, Wiśniowieckich czy Stadnickich. Co ciekawe, w książce pojawiają się również kobiety, które często dorównywały mężczyznom, a nawet ich przewyższały w swoich awanturniczych i pijańskich wybrykach.

Trzeba jednak nadmienić, że pomimo opisania przez autora, wielu negatywnych zachowań i wad, ukazał on również przedstawicieli polskiej i litewskiej szlachty jako patriotów i bohaterów. Większość z tych hulaków i zawadiaków gotowa była oddać życie za ojczyznę.

Dla mnie była to jedna z najciekawszych książek, jakie czytałem w tym roku. Jest ona napisana językiem prostym i przystępnym dla współczesnego czytelnika. Dzięki czemu czyta się ją szybko i z ogromną przyjemnością. Nie ma zbyt wielu opisów, postacie są wyraziste, ciekawe a akcja dynamiczna.

Książka pozwoliła mi, choć na chwilę poczuć się prawdziwym szlachcicem.

Dla miłośników historii to pozycja obowiązkowa.
M.O.
źródło: szkolnyklubrecenzenta.pl

Bardzo ciekawa pozycja. Układ książki przypomina trochę poczet królów i książąt Polskich, z tym, że autor nie ułożył postaci w porządku chronologicznym, a alfabetycznie.
Czyta się bardzo szybko, większość opisów jest w miarę krótka, poza drobnymi wyjątkami jak np. Diabeł Łańcucki. Podoba mi się to, jak autor zestawia różne źródła historyczne i w taki sposób obala niektóre mity na temat poszczególnych postaci, np. przedstawienie Jeremiego Wiśniowieckiego. Na kartach książki opisano wiele postaci awanturników i warchołów, których nie da się jasno podzielić na dobrych i złych, nawet nie miałem pojęcia, że wielu naszych przodków, którzy uchodzą ogólnie w literaturze za wzór, miało tak wiele za uszami.
Pozycja warta uwagi, dla osób, które chcą poszerzyć wiedzę o Rzeczypospolitej Sarmackiej.

• Jacek Komuda
  • Fabryka Słów

Dodaj cytat z książki Warchoły i pijanice