Sekrety sypialni mistrzów kuchni

Okładka książki Sekrety sypialni mistrzów kuchni Irvine Welsh
Okładka książki Sekrety sypialni mistrzów kuchni
Irvine Welsh Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda literatura piękna
The Bedroom Secrets Of The Master Chefs
Vis-á-Vis/Etiuda
2007-01-15
2007-01-15
Jarosław Rybski

Konkret, ale Welsh umie lepiej.

Konkret, ale Welsh umie lepiej.

Opowieść mocno inspirowana "Portretem Doriana Graya". Oto dwóch gości popularny i przebojowy oraz typowy nerd padają ofiarą tajemniczej klątwy. Temat zdawałoby się pasujący raczej do opowieści grozy niż do Welsha. Nic jednak bardziej mylnego. "Sekrety mistrzów kuchni" są wręcz stereotypowo welshowe.
Znów mamy słynny Edynburg widziany od najgorszej strony. Kto tylko zetknął się z jakimkolwiek dziełem pisarza, wie o czy pisze. Jest brudno i pijacko. Podczas czytania czujemy wręcz woń wydychanych oparów piwska i przetrawionego alkoholu. Kolejny raz otrzymujemy też niezwykle barwne opisy upojenia, kaców, czynności fizjologicznych oraz stosunków seksualnych. Są jak to u Welsha. Niezwykle prawdziwe i obleśno-zabawne.
Sama historia niestety nie jest już tak ciekawa. Sam początek dostarcza mnóstwo zabawy. Oto pewien gość zachowujący się jak typowy kujon, Brian Kibby, odczuwa skutki rozpustnego życia swojego znajomego z pracy, Dannego Skinnera. Jego poukładane życie i dobre zdrowie wkrótce ulegają totalnej rozsypce. Skinner zaś bawi się ile wlezie, wracając co rano pełen sił do pracy. Jednak nic nie pokazuje złych skutków alko i narkotyków tak dobrze jak Brian, stający się dla Dannego tym czym był słynny portret dla Doriana Graya. Przy okazji Danny próbuje odnaleźć swojego ojca. Tropy prowadzą do najlepszych edynburskich restauracji.
Welsh zwykle jawił się jako znakomity psycholog, który dosłownie wchodził w głowy swoich postaci, przez co perspektywa danej sytuacji zmieniała się nieraz o 180 stopni. Tutaj niestety bardzo rzadko wykorzystuje ten zabieg. Tylko raz za czas funkcje narratora przejmuje jedna z drugo lub trzecioplanowych postaci. Welsh narratorami czyni głównie na przemian Dannego i Briana. Punkt widzenia tego pierwszego jest dość ciekawy i często niejednoznaczny moralnie. Gorzej z Brianem. To bohater zbyt przejaskrawiony. Jego obserwacje i postrzeganie świata jest zbyt przesadzone. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to kujon zafascynowany pociągami i sf.
Sam przebieg wydarzeń również budzi wiele zastrzeżeń. Pisarz daje tak wiele wskazówek, że końcowego fabularnego twistu można domyślić się już w połowie. Historia ciągnie się zbyt długo. Środek powieści zaczyna już nieco nużyć i z rosnącą irytacją czekałem na jakikolwiek zwrot akcji. Jest jeszcze postać wiedźmy i klątwa. Ta pierwsza została wprowadzona właściwie tylko po to, by dać nam opis obrzydliwego stosunku. Zaś jakim sposobem zostało rzucone tajemnicze przekleństwo i co sprawiło, że zadziałało? Tego się niestety nie dowiemy. Początkowo postać wiedźmy i klątwy zdawały się ze sobą łączyć. Widać jednak, że pisarz nie miał pomysłu na satysfakcjonujące wytłumaczenie i uciekł w to co lubi najbardziej - ohydę i kontrowersyjność.
Daleko "Sekretą..." do najlepszych dzieł edynburskiego mistrza. Jednak jest na tyle zabawnie i obscenicznie, że nie sposób dobrze się nie bawić. Przynajmniej przez większość czasu. Nie brak też kilku mocnych życiowych prawd, których chyba nikt nie potrafi podać tak czytelnie i sugestywnie jak Welsh. Mimo swoich wad była to dla mnie świetna lektura. Należę jednak do wiernych fanów pisarza, więc mogę nie być tu w 100% obiektywny.

Znów mamy słynny Edynburg widziany od najgorszej strony. Kto tylko...

cały czas miałam wrażanie, że już to gdzieś czytałam.
gdyby to był film mieszczący się w 120 minutach, to historia na pewno by tak nie męczyła jak przez te 400 stron.
rozwleczone i po prostu nudne.

cały czas miałam wrażanie, że już to gdzieś czytałam.
rozwleczone i po prostu nudne.

Na początku nawet interesujące, ale potem już tylko brnięcie do końca przez przewidywalne sytuacje. Zabrakło stylu poprzednich powieści, zagrzmiała przeciętność.

Grecka tragedia na ulicach i w knajpach deszczowego Edynburga, Welsh w najlepszym wydaniu. Polecam.

Czytadło napisane w przestępnej, zabawnej formie. Przepis prosty:
- weź styl i klimat Chucka Palachniuk`a
- dodaj barowy klimat Bukowskiego
- gotuj w Edynburgu w stylu Welsch`a okraszonym motywem z Oscara Wilde`a

Wyjdzie zabawna i przestępna książka, smakuje, ale dupy nie urywa:)

Czytadło napisane w przestępnej, zabawnej formie. Przepis prosty:
- weź styl i klimat Chucka Palachniuk`a
- dodaj barowy klimat Bukowskiego
- gotuj w Edynburgu w stylu Welsch`a okraszonym motywem z Oscara Wilde`a

Wyjdzie zabawna i przestępna książka, smakuje, ale dupy nie urywa:)

Ostatnie rozdziały książki wpłynęły szczególnie na podwyższenie mojej ogólnej oceny o tym dziele. Świetny współczesny odpowiednik Doriana Gray'a z fabułą bardzo mnie satysfakcjonującą i przede wszystkim wciągającą! Welsh przy całej tej wulgarności i swoistym turpiźmie zachowuje naprawdę dobry warsztat pisarski, co mi osobiście imponuje. Polecam czytelnikom nie nazbyt delikatnym.

ani po tytule ,ani po okładce nie można było spodziewać się niczego dobrego,a tu zaskoczenie -w swej treści nie jest to książka łatwa ani przyjemna,ale jak nie wiele innych dająca do myslenia.Polecam

Jakoś nie przypadła mi do gustu, fabuła przewidywalna, literacko nie zachwycająca, ale nie chciał bym nikogo zniechęcać, może kwestia gustu, zła nie jest.

Jakbym sama wyszła z lekkiej delirki... Plugawy język i plugawe towarzystwo. W czasach zamierzchłej młodości używałam słowa "banioryjny". Taka jest ta książka.

• Literatura zagraniczna
  • Przeczytane w 2010-2012
  • Ze Szkocją w tle
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Sekrety sypialni mistrzów kuchni