Mój pies, moja świnia, moje życie

Okładka książki Mój pies, moja świnia, moje życie Arnold Stadler
Okładka książki Mój pies, moja świnia, moje życie
Arnold Stadler Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co literatura piękna
Jacek Santorski & Co
2006-01-01
2006-01-01
8360207550

1964

Dziwny tytuł? Autor pociesza, że miał bardziej zaskakujące, mniej akceptowalne - zdaniem innych - pomysły. Jednak tytuł ten stanowi odzwierciedlenie treści - z pozoru nieco chaotycznej, trochę zaskakującej, by nie powiedzieć szokującej, a w sumie tworzącej pewną całość.
Mnie tytuł zmylił.

Mnie tytuł zmylił.

Na okładce dostępne są informacje o głównym bohaterze, czyli A. A. jest członkiem niemieckiej dynastii handlarzy świń, który jednak nie czuje się dobrze w tym fachu i postanawia zostać papieżem i nawrócić Mao Tse-tunga. W tym celu wyjeżdża do Rzymu, gdzie studiuje teologię i poznaje od podszewki życie kościelnych dostojników i watykańskiej administracji. Na tym jego historia się nie kończy (o czym nie dowiemy się z okładki),porzuca karierę duchownego, rezygnując z przyjęcia święceń, wyjeżdża z Rzymu i ... zostaje mówcą pogrzebowym.
Co ciekawe udaje mu się upozorować własną śmierć, gorzej niestety wychodzi mu rozpoczęcie nowego życia.
Odniosłam wrażenie, że fabuła w tej książce jest nieistotna lub ma naprawdę niewielkie znaczenie, zresztą jest tak dziwna i nieprawdopodobna, że trudno jest uwierzyć, że naprawdę ktoś mógłby to wszystko przeżyć. Głównym przesłaniem (jeśli w ogóle można w tym wypadku mówić o przesłaniu) jest to, że wszystko przemija, na świecie nie ma nic stałego, a Niemcy (historia dzieje się już po zakończeniu II wojny światowej) ciągle zmagają się ze spuścizną nazizmu. Kościół jest siedliskiem rozpasania i głównym winowajcą kryzysu wiary i wartości. Dlatego najlepiej rzucić to wszystko w cholerę? Przynajmniej takie odniosłam wrażenie.
Jest w tej książce coś co trudno określić, dla własnego użytku nazwę to niemiecką sztywnością i topornością, to nie jest określenie pejoratywne, w żadnym wypadku. Podobał mi się ten klimat i odrobina chaosu, przeskakiwanie z jednego wątku do drugiego, bezsensowne na pierwszy rzut oka wtrącenia. Nikt nie myśli linearnie, to bardzo dobrze, że autor nie postanowił tego zmieniać.
Mam poczucie pewnego niedosytu, opowieść za wcześnie się skończyła, autor wszystkiego nie wyjaśnił. A może to ja nie zdążyłam wszystkiego zrozumieć?

Z pozoru gorzka, pełna żalu i narzekań, jednak ma w sobie coś niezwykłego i budującego. Zabawna, ale trochę na siłę.

• W biblioteczce
  • 2015
  • Umienia
  • M
  • 2015

Dodaj cytat z książki Mój pies, moja świnia, moje życie