Ludzie bezdomni z opracowaniem

Okładka książki Ludzie bezdomni z opracowaniem Stefan Żeromski
Okładka książki Ludzie bezdomni z opracowaniem
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Greg Seria: Złota seria klasyka
klasyka
Złota seria
Greg
2005-01-01
2005-01-01

Jedna z gorszych książek, jakie przeczytałam.
O ile sam pomysł na główną postać jest znakomity, a fabuła dosyć się klei, to jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia.
Opisy są bezsensownie szczegółowe, akapity ciągną się w nieskończoność. Pojawia się wiele przedmiotów, które ukazują się w książce raz, dostają szczegółowy opis, aby zaraz potem odejść w zupełne zapomnienie.
Zdania same w sobie są płytkie, brakuje im emocji. Nie da się wczuć w sytuację. Opisy, które nauczyciele i wydawcy uważają za naturalistyczne, tak naprawdę nie wywołują smutku ani odrazy, przypominają bardziej pobieżny opis obrazu.
Sceny toczą się wolno, jeszcze wolniej rozwija się akcja, a zakończenie wygląda na pisane w pięć minut na kolanie.
Współczuję wszystkim uczniom zmuszanym do użerania się z czytaniem "Ludzi bezdomnych" jako lektury.

Jedna z gorszych książek, jakie przeczytałam.

Zmagania człowieka ideowego ze źle funkcjonującym systemem powiązań, koterii i wyzysku.

Piękna książka:)

Piękna książka:)

Literacko beż zarzutu ,ale ten Judym -ani teraz ani za dzieciaka mi się nie podobał. No ,ale ja idealistą nie jestem. :)

Oj okrutnie mnie to zmęczyło w szkole... Nie wiem, może teraz by było lepiej, niemniej za dużo ciekawszych rzeczy czeka w kolejce żeby wracać...

Całkiem dobrze napisane.
Nie zgadzam się z opiniami, że Judym jest taki wspaniały. Raczej odbieram tę książkę przeciwnie - że gdy pojawiają się problemy, to jednak sobie nie radzi. Chyba wydaje mu się, że cała jego wspaniałość i wielkie ideały wymusza na nim określone zachowania, ale podejmowane decyzje są błędne (jak choćby w samym finale, ale i wcześniej),a usprawiedliwiane górnolotnymi dążeniami i jakimś takim umartwianiem.
Raczej odbieram to jako krytykę (bezmyślnego) pozytywizmu, a nie pochwałę "pracy u podstaw", czyli zupełnie inaczej niż mówiła Pani Profesor w szkole.

Całkiem dobrze napisane.

Kolejna znienawidzona lektura mojego dzieciństwa. Żeromski, przestań mi kurde kanon lektur prześladować!

Brakuje mi teraz takich książek. Uważam Ludzi Bezdomnych za arcydzieło. Przeczytałam tę książke dawno, w liceum, ale czasami zastanawiam się nad jej uniwersalnym przesłaniem, bo na swój sposób wielu z nas jest takim Judymem.

Nie "poczułam" tej książki. Męczyłam się, czytając. Za dużo zbędnych (moim zdaniem) opisów i informacji, a te istotne z kolei - nakreślone zbyt pobieżnie. Lektura zupełnie nic mi nie dała.

Niestety ta historia w ogóle mnie nie porwała. Czytałam tego autora Przedwiośnie i podobało mi się zdecydowanie lepiej. Tutaj tak naprawdę bohaterowie są nie jacy, niektóre rozdziały zmieniają narratora, a to zamiast ubarwić fabuła, mnie raczej nudziło bo autor bardzo skupiał się na szczegółach społeczeństwa, działania fabryk czy życia biedniejszych ludzi. Książka ciągła mi się w nieskończoność i nic po sobie nie zostawiła, niestety, ale to nie jest moje ostatnie spotkanie z autorem, na pewno przeczytam coś jeszcze ale niestety o ludziach bezdomnych raczej szybko zapomne, bo nie było tam nic co zapadłoby w pamięci. 😒

• Lektury
  • Lektury szkolne