Odlot na samo dno

Okładka książki Odlot na samo dno Jana Frey
Okładka książki Odlot na samo dno
Jana Frey Wydawnictwo: Ossolineum literatura piękna
Höhenflug abwärts; Ein Mädchen nimmt Drogen
Ossolineum
2004-01-01
2004-01-01
Monika J. Dykier
nałóg narkomania narkotyki uzależnienie literatura niemiecka

Są takie dni, kiedy Marie nienawidzi całego świata, a najbardziej samej siebie. Jednakże po zażyciu małej zielonej pastylki wszystko wraca do "normy" - znowu chce się śmiać, tańczyć i cieszyć życiem. Dosłownie frunie, płynie w powietrzu, odczuwając cała sobą wszechogarniający Kosmos. Zapomina wtedy o nieporozumieniach w domu, a także o bólu, który ją trawi, odkąd jej chłopak zakochał się w innej. Jednakże odlot nie trwa długo i Marie czuje, że pogrąża się coraz bardziej. Wiele osób takich jak bohaterka książki bagatelizuje zagrożenie z zażywaniem tzw. patry drugs.

2052

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Mogłaby być dłuższa. Jednak nawet ciekawa, historia dziewczyny, która sięga po narkotyki

Książka omawiana podczas DKK dla młodzieży w mojej bibliotece.
„Odlot na samo dno" Jany Frey porusza trudny, a zarazem bardzo potrzebny temat uzależnienia od narkotyków. Odpowiadaliśmy sobie m.in. na takie pytania:
-Co skłania młodych ludzi do sięgnięcia po używki?
-Czy tak naprawdę są w stanie sobie uzmysłowić jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie środków odurzających?
-Czym objawia się uzależnienie?
-Jakie są etapy uzależnienia?

W przypadku Marie, głównej bohaterki książki, przyczynkiem do „spróbowania" był m.in. brak pewności siebie, uczucie niedopasowania i beznadziejności, nieszczęśliwa miłość, nienawiść do całego świata i do samej siebie. Po stosowaniu używek czuła się znowu „normalnie" i chwilowo zapominała o bólu, który tłamsił ją i zżerał od środka. Jednak jej odlot szybko się obniża, dziewczyna stara się bagatelizować swój problem, ale jesteśmy świadkami jak przesuwa się po równi pochyłej w dół.

Autorka bardzo wnikliwie, dobitnie i czytelnie przedstawia czytelnikowi mechanizm bezwiednego zagłębiania się w nałóg. Jest to prawdziwa historia dziewczyny, która już na samym początku mówi:
„-Najgorsze są noce – wyznaje Marie. -Wtedy czasami nie mogę już tego wytrzymać. Dopadają mnie wspomnienia. Wszystko znowu powraca. Chłód, dziwaczne, bezbarwne cienie, drzewa ze ślepiami. I ta cisza, która aż dzwoni w uszach. (...) –Czasem całymi dniami nie odzywam się słowem. Ani nie myślę, nie robię zupełnie nic. Jestem wtedy tylko ciałem. To dziwne, że człowiek całe życie musi spędzić w jednym ciele. Wciąż jeszcze chętnie zostałabym kimś innym. Ale przynajmniej nie umieram".*

Razem z uczestniczkami spotkania zastanawiałyśmy się nad naszą polską rzeczywistością, nad problemami młodzieży. Mówiłyśmy jak trudno było bohaterce odnaleźć się w swoim świecie. To bardzo wartościowa lektura pod względem psychologicznym, zarówno dla nastolatków, jak i osób dorosłych.
Książka pomimo swojej mroczności, ma wydźwięk pozytywny - uczy nas radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nie zamykania się na świat, proszenia o pomoc. Wyjście z nałogu to niebywale ciężki i długotrwały proces, jednak jeżeli człowiek pragnie być wolnym i bez nałogu, powinien uzbroić się w cierpliwość, musi walczyć o siebie samego.

Książka omawiana podczas DKK dla młodzieży w mojej bibliotece.
-Co skłania młodych ludzi do sięgnięcia po używki?

Książka bardzo mnie poruszyła. Bohaterka zaczyna swoją przygodę w bardzo młodym wieku. Wiedziała czym grozi branie narkotyków jednak to jej nie uchroniło. Wszystko oczywiście zaczęło się od spróbowanie jednego dropsa. Możemy bardzo dokładnie poznać bohaterkę, jej osobowość i charakter. Wszystko jest opisane dokładnie i ze szczegółami. Cała historia rozpoczyna się wraz z przybyciem nowej dziewczyny do klasy Marie. Dziewczyna od razu wpada w oko przyjacielowi bohaterki , w którym ona sama się podkochuje . Wszystko się wali, z chłopakiem nie ma już prawie kontaktu , całymi dniami chodzi smutna i przygnębiona i w tym momencie wkracza narkotyk. Częstuje ją kolega, mówiąc , że po tym wszystko będzie lepsze .

Książka, przemawia do czytelnika i porusza. Jest z jednej strony łatwa do odbioru, bo jest napisana w prostym języku, a z drugiej jest trudna do przyswojenia, ze względu na temat.

Historia dziewczyny, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków.
Przejmująca... Myślę, że taką książkę powinno się przeczytać, choć raz w swoim życiu, po to, by uzmysłowić sobie konsekwencje zażywania tego typu używek.

Historia dziewczyny, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków.

Bardzo mądra i pouczająca lektura.

Bardzo mądra i pouczająca lektura.

Bardzo dobra ksiażka opowiadająca o tym, jak łatwo nałóg może zniszczyć życie.

Bardzo dobra ksiażka opowiadająca o tym, jak łatwo nałóg może zniszczyć życie.

Jest to przestroga dla wszystkich osób, które eksperymentują z narkotykami. Książkę powinni przeczytać wszyscy, nie tylko dzieci, czy młodzież.
Pozycja ukazuje wiele negatywnych uczuć, takich jak rozczarowanie i smutek. Bohaterka wiedziała czym grozi branie narkotyków. Jednak to jej nie uchroniło.
Książka bardzo wciąga, czyta się ją niemal jednym tchem. Wszystko opisane jest bardzo dokładnie. Autorka ukazuje wszystko w realistyczny sposób. Możemy doskonale poznać osobowość głównej bohaterki, dzięki temu sami przybliżamy i poznajemy świat narkotyków.

Książka bardzo wciąga, czyta się ją niemal jednym tchem. Wszystko opisane...

książka godna polecenia i uwagi. Ma w sobie to "coś" przez co nie mogłam się od niej oderwać. Porusza temat problematyki młodzieży w naszym wieku. Książka porusza i daje chwilę napięcia w niektórych momentach. Chciałabym przeczytać drugą część gdyby była :)

• Narkotyki
  • 2011