Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna

Leonie Swann Wydawnictwo: Amber Cykl: Sprawiedliwość owiec (tom 1) literatura piękna
Glennkill. Ein Schafskrimi
Jan Kraśko
Amber
owce kryminał literatura niemiecka
Glennkill. Ein Schafskrimi
Sprawiedliwość owiec (tom 1)
literatura piękna
Jan Kraśko
owce kryminał literatura niemiecka

Owce są trochę straszne

Daję trójkę - nie moja bajka. Może i na liście bestselerów, ale mnie ta powieść znudziła. Znudziła i zanudziła!

"Sprawiedliwość owiec" jest książką, która przedstawia sprawę morderstwa w nieco inny, niekonwencjonalny sposób, ponieważ z perspektywy owiec. W samej lekturze zostało przechwycone wiele rozważań na tematy takie jak moralność ludzka lub mechanizmy społeczeństwa. Książka była dla mnie całkiem przyjemna, jednak akcja toczyła się dość powoli i momentami troszkę mnie ona...

Słowa nie potrafią oddać mojego uczucia do Leonie Swann i jej "powieści filozoficznych". W jaki sposób można uczynić owce wiarygodnymi protagonistami książki to przechodzi moje pojęcie. Każda owca jest wyjątkowa, no i przede wszystkim są to diabelnie inteligentne owce, które w dodatku są przenikliwymi obserwatorami. A jednak nadal zachowują swoją "owczość". Pisanie z tej...

Glennkill. Pasterz i rolnik George Glenn zostaje nagle znaleziony martwy na terenie swojego gospodarstwa. Znaleziony na miejscu zdarzenia szpadel wskazuje, że mógł paść ofiarą morderstwa. Zaszokowane zbrodnią jego owce decydują się rozwikłać zagadkę jego śmierci. Uważają, że tylko w ten sposób zapanuje rozumiana przez nie na swój sposób sprawiedliwość.

Przyznam się, że...

„Nie umarł na chorobę. Szpadel to nie choroba.”
„Sprawiedliwość owiec” jest początkiem serii o wybitnych owcach, które w pierwszym tomie próbują rozwikłać zagadkową śmierć swojego pasterza. Ktoś/coś przywalił/o mu szpadlem w głowę podczas krótkiej drzemki owiec. Masz ci los, że akurat wtedy nikt nie stał na warcie! Zwierzaki stawiają sobie za punkt honoru dowieść, kto jest...

Ciekawe spojrzenie na powieść detektywistyczną. Spojrzenie nie zawsze bystrym ale czasami przenikliwym wzrokiem owcy. Akcja może nie wartka (bo trzeba i zadumać się nad soczystością koniczyny i wspaniałymi właściwościami pastwiskowych ziół), ale wciągająca na tyle, że czekam aż znajomi skończą drugą część bym mógł ją dopaść.

Milutkie to, ale nudnawe. Fabuła "kryminalna" utrzymuje stałe tempo pasącej się owcy. W sumie można było się tego spodziewać :D Jednak, z jakiegoś bliżej nieznanego powodu błędnie założyłam, że będzie to historia zbliżona do folwarku zwierzęcego Orwella. A to jest bardziej taka bajeczka o życiu nietypowych owiec, które zachowują się trochę jak ludzie trzymani przez 20 lat...

"Sprawiedliwość owiec" to kryminał opowiedziany z punktu widzenia stada, które pewnego dnia znalazły swojego pasterza George`a martwego, leżącego na łące ze szpadlem wbitym w pierś. Oto fragment powieści:
"- To mógł zrobić tylko człowiek albo... wielka małpa - powiedział; Otello spędził młodość w dublińskim zoo i wspominał o tym przy każdej okazji.
- Człowiek. - Panna...

Spodziewałam się znacznie więcej. Może dlatego, że pani bibliotekarka, gdy wręczała mi tę książkę, życzyła mi dobrej zabawy. Może dlatego, że naczytałam się entuzjastycznych opinii na jej temat. Nie wiem. Z pewnością spojrzenie na świat oczami owcy jest, co najmniej, intrygujące. Czy prawdziwe? To już odrębna kwestia. Nie wiem, czy znajdzie się choć jeden człowiek, który...

Dyskusje

• 2014
  • 2011
  • Kryminał
więcej mniej

Leonie Swann Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna Zobacz więcej