Pyza na polskich dróżkach

Okładka książki Pyza na polskich dróżkach Hanna Januszewska
Okładka książki Pyza na polskich dróżkach
Hanna Januszewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2006-01-01
1955-01-01
831011141X
pyza literatura dziecięca

Okładka książki Moje książeczki. Księga druga Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Krüger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski, Irena Tuwim
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Czesła...
Okładka książki Moje książeczki. Księga pierwsza Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Hanna Januszewska, Ada Kopcińska-Niewiadomska, Mirosław Pokora, Anna Świrszczyńska
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Helena...

Jedna z ulubionych ksiązek mojego dzieciństwa

Jedna z ulubionych ksiązek mojego dzieciństwa

Czytana ponownie po latach, wywołała nostalgiczne wspomnienia. Myślę, że obecnie nie zachwyci dzieci, jak nas kiedyś.

Posiadam wydanie z 1990 roku- jest inne niż to ww., ale nie mogłam znaleźć na lubimy czytać tego, które ja mam. Ilustracje są kolorowe, żywe i wyraziste. Czcionka duża. Wszystko jest czytelne i wyraziste. Co prawda jest w niej wiele archaizmów, więc od najmłodszych lat nie polecam, ale myślę, że dziecku w podstawówce można i warto pokazać. Jest to klasyka, która jest obecnie ciężko dostępna (u mnie w rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie i może stąd ten sentyment).

Książka może i ciekawa, ale to już niestety nie to pokolenie. Pisana wierszem, niektóre zwroty "starodawne" wymagające skorzystania ze słowniczka na końcu książki, czarno-białe ilustracje, wątki rodem z realnego socjalizmu....można przeczytać dla siebie jako relikt tamtej epoki, ale niekoniecznie męczyć nią dziecko.

Jako wierszowana historyjka dla dzieci całkiem niezła. Przybliża najmłodszym ciekawe miejsca w Polsce.
Jako znak czasów całkiem interesująca (Pyza odwiedzająca Ziemie Odzyskane, Gdańsk, w Warszawie wdaje się w pogawędkę z radzieckim budowniczym Pałacu Kultury, pomaga brygadom SP zaorać ugory traktorem itp.).
Ilustracje Kiliana kultowe.

Ilustracje Kiliana kultowe.

Oto książka mojego dzieciństwa, czytana mi przez mojego Tatę. Fakt,mało męska lektura,ale jakoś nam obu bardzo się podobała. Niezwykłe pomysły i poczucie humoru,które jednocześnie zawarte zostały w prostych do odbioru historiach,nawet dla młodszych dzieci. Jak to nieraz bywa,to co najprostsze,okazało się strzałem w dziesiątkę. Tytułowa Pyza, o któej wycieczkach dowiadujemy się z książki nie daje się nudzić.

Nie wiem czy wiecie, że Pyza była ocenzurowana za komuny PRL. Więc jeśli możecie szukajcie wydania nie wyciętego z wierszyków. Autorka była patriotką i to jest zawarte w oryginalnej.

Ciężka ta książka do zrozumienia dla małego dziecka.

Ciężka ta książka do zrozumienia dla małego dziecka.

Uwielbiam tę książkę!

Uwielbiam tę książkę!

O przygodach wędrującej po Polsce Pyzy czytała mi Mama, potem czytałam sama i mam wielką ochotę wrócić do tej lektury :)

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Książki dzieciństwa
  • Wspomnienia z dzieciństwa
  • Książki z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Pyza na polskich dróżkach