Rewolucja i kontrrewolucja

biznes, finanse
Arcana
2006-01-01
2006-01-01

Książka bardzo pomaga zrozumieć współczesny świat, jak też poprzedzające 500 lat historii. Zasługą autora jest znalezienie ciągłości między rewolucją protestancką, francuską, bolszewicką i 1968 roku, a także ukazanie, ku czemu antychrześcijańska Rewolucja prowadzi i co jest jej motorem.

Trafna i krótka refleksja o tym, że po równo nie znaczy wcale sprawiedliwie. A właściwie skąd wzięło się i jakie krwawe skutki dla świata miały kolejne rewolucje w tym komunizm. Czytając inne komentarze nie wiem jak można porównywać to do pochwały totalitaryzmów, kiedy sam autor je potępia i mówi o tym, że totalitaryzm nie musi wcale obejmować jednostki, a ogromną władze może przejąć też grupa, więc myślenie, że demokracja jest od tego wolna jest utopią. Świetna książka napisana w duchu prawdziwie katolickim.

Tylko jedno określenie wydaje mi się adekwatne: nowy Mein Kampf. Tego typu ideologia może się zrodzić tylko u kogoś, kto nie odrobił pracy domowej z tego, czym była II wojna światowa. Książka zachęcająca do nienawiści, nietolerancji, dyskryminacji, próbująca w oparciu o pewne prawdy i imponderabilia, takie jak "nierówności są czymś naturalnym" albo "własność prywatną należy chronić" uzasadnić całkowite odrzucenie podstawowych wartości, które zbudowały współczesną cywilizację zachodnią. Toksyczna. Przerażająca.
PS. Ta książka nie ma żadnej fabuły, to nie jest książka tego rodzaju. Trudno więc mówić, że można tu w ogóle umieścić jakiś spoiler.

Ksiązka guru sekty. Nie ma nic wspólnego z naukowością, brak metodologii.

Ksiązka guru sekty. Nie ma nic wspólnego z naukowością, brak metodologii.

Autor książki świetnie opisuje proces rewolucyjny, który zaczął się w XV wieku, powstaniem protestantyzmu i renesansu, a który spowodował wybuch Pychy i sprzeciwu wobec Boga.Kolejną rewolucja po opisanej wyżej, była wszystkim nam znana Rewolucja Francuzka.A z niej wyłonił się Komunizm, który wybuchł w ubiegłym stuleciu i konkretnie przeorał również społeczeństwo polskie.

Książka bardzo ważna w obecnym czasie, kiedy mamy do czynienia z kolejnymi rewolucjami, liberalizmem, postkomunizmem, ekologizmem (nie mylić z ekologią).

Na półkach: , , , , , ,

Po lekturze tego dzieła już nie dziwię się, że dało ono początek ruchowi o takim zasięgu i sile jak TFP. Nie jest przesadą to co o tej książce powiedział prof. Bartyzel, że jest to brewiarz konserwatysty, który powinno się czytać codziennie.

Plinio Corrêa de Oliveira dokonał dogłębnej analizy procesu jakim jest Rewolucja. Opisał 3 wielkie rewolucje (protestancką, francuską i komunistyczną),które spustoszyły świat oraz nakreślił trwającą obecnie rewolucję kulturową. Nie poprzestał jednak na samym przedstawieniu procesu. Siłą tej książki, która odróżnia ją od innych jest to, że zawiera konkretne zalecenia tego co mamy robić, jak rozpoznawać zmiany tego procesu, jak przekonywać, jak zbijać argumenty przeciwników oraz z kim się sprzymierzać i w jakim zakresie.

Widać przy tym, że autorowi zależało na tym, żeby książka mimo trudnego tematu była jak najbardziej zrozumiała dla szerokiego grona odbiorców. Zatroszczył się o to wyjaśniając w prosty sposób wszystkie kwestie, o których pisze oraz stosując liczne podrozdziały, które sygnalizują o czym jest dana treść.

Wcześniej doszedłem do niektórych wniosków zawartych w tej książce, ale dopiero dzięki niej wszystkie one, wzbogacone przez te które pokazał mi dopiero doktor Pilinio, ukazały mi sens i istotę dziejów oraz wskazały kierunek, w którym należy podążać.

Jest to dzieło absolutnie obowiązkowe dla każdego kto określa się konserwatystą, tradycjonalistą czy po prostu dla tego kto miłuje chrześcijański porządek.

„Jestem przekonany, iż zasady, którym podporządkowałem całe swoje życie pozostają dziś tak samo aktualne jak zawsze, oraz że wskazują one drogę, którą w nadchodzących stuleciach podąży świat. Sceptycy będą się uśmiechać, ale uśmiechy sceptyków nigdy nie były w stanie powstrzymać zwycięskiego marszu tych, którzy posiadają wiarę.”
— Plinio Corrêa de Oliveira

Muszę przyznać, że "Rewolucję i Kontrrewolucję" czytałem z zapartym tchem. Chociaż nie jest pozbawiona trudnego języka, czyta się ją wyjątkowo przyjemnie.

Autor pokrótce dokonuje w niej analizy 3 rzeczy:
1. Przyczyn Rewolucji w świecie.
2. Skutków tejże Rewolucji
3. Kontrrewolucji stojącej w całkowitej opozycji do Rewolucji.

Mnie szczególnie przypadła do gustu część druga. Można się zgadzać lub nie, czy wiara katolicka rzeczywiście stanowi fundament budowania społeczeństwa, natomiast zginła rewolucja kulturowa (w szczególności religijna),światopoglądowa i gospodarcza sieje niemałe spustoszenie. Ludzkość popierająca jawne wykrzywienie autorytetu biblijnego (protestantyzm),rabowanie jednych, by dać drugim (socjalizm) oraz zwracanie uwagi wyłącznie na własną przyjemność (hedonizm). Tutaj autor zdecydowanie trafia w punkt.

Są jednak opinie w tej książce, z którym absolutnie się nie zgadzam. Chrystus nigdy nie chciał być ziemskim władcą, czemu dawał znać podczas swego życia, dlatego popieranie opcji państwa wyznaniowego, czy nawet teokracji kompletnie rozmwywa się z moim, bądź co bądź katolickim poglądem na sprawy społeczne.

Z czystym sumieniem mogę jednak polecić książkę tym, którzy niepokoją się obecnym stanem rzeczy, bo warto wiedzieć w czym ma to swój początek i jak temu przeciwdziałać.

Autor pokrótce dokonuje w niej analizy 3 rzeczy:
1. Przyczyn Rewolucji w świecie.
2. Skutków tejże Rewolucji
3. Kontrrewolucji stojącej w całkowitej opozycji do Rewolucji.

Mnie szczególnie przypadła do gustu część...

Nieczęsto udaje mi się w takim skupieniu i zainteresowaniu przeczytać książkę filozoficzną. Autor jednak przez samą konstrukcję tekstu zatroszczył się o czytelnika pisząc krótkie myśli uszeregowane w logicznie uporządkowane rozdziały. A o czym jest ta książka - tytuł mówi sam za siebie. Choć wiele myśli przedstawionych w książce towarzyszyło mi od dawna, to autor pomógł mi ułożyć je w głowie. Za szczególnie celne uważam porównanie kryzysu dzisiejszych czasów do pożaru: nie warto skupiać się na pożarze gałązek kiedy płonie cały las, tak samo nie warto mówić o jednostkowym kryzysie - np. mężczyzny, ale o całościowym kryzysie.

Czy system społeczny oparty na zasadach katolickich powinien funkcjonować? Czy raczej powinniśmy postawić na wolność? Od jakiegoś czasu kierowałem się ku tej drugiej myśli - będąc przekonanym, że liberalizm jest czymś znacznie lepszym niż socjalizm i komunizm. Autor książki wywrócił jednak nieco moje myślenie do góry nogami. Skoro nie budujemy bowiem Królestwa Chrystusa na Ziemi to czyje królestwo chcemy budować? I tu skończyły się moje pomysły na kontrargumenty. Pora na kontrrewolucję.

Rozpoczynam przygodę z literaturą autora i z pewnością przeczytam wszystko, co tylko będzie możliwe. A lekturę będę propagować.

Ta książka to przede wszystkim podręcznik dla osób, które widzą jak zgniła jest doczesność tego świata. Autor ukazuje wiele zjawisk nieuchwytnych dla innych wybitnych, daje konkretne wskazówki i mądrze poucza.

Niestety na setki tez w tej genialnej książce jest kilka twierdzeń do podważenia w mojej opinii, więc nie jestem w stanie uznać tej pozycji za ideał.

"Rewolucja i kontrrewolucja" Plinio C. de Oliveiry bez wątpienia można by zaliczyć do książek, stanowiących solidny, prawy sierpowy w wierzenia wszystkich liberalnych (światopoglądowo, nie gospodarczo) "mesjaszy", czy uległych im wszelkiej maści reformatorom Kościoła Katolickiego (takich jak np. środowisko obecnego "Tygodnika Powszechnego").

Od pierwszych stron pracy (żeby nie powiedzieć traktatu),bije w czytelnika bardzo żarliwa wiara autora oraz jego bezkompromisowość. Rozprawia się bezwzględnie z wszelkimi mrzonkami dobrodziejstw reformacji (nazywając ją wprost niszczycielem Kościoła),a także kolejnymi hybrydami lewicowych rewolucji i ustrojów, które zawsze uderzały w instytucję wiary. Autor stara się w czytelniku zasiać przekonanie o dążeniu do kontrrewolucji, wobec całego bałaganu fizycznego i duchowego, jaki ze sobą niesie rewolucja.

Jest to pozycja niewątpliwie ważna dla każdego wierzącego katolika i zmusza do refleksji.

Od pierwszych stron pracy...

• Konserwatyzm
  • Religia