About A Boy

Okładka książki About A Boy Nick Hornby
Okładka książki About A Boy
Nick Hornby Wydawnictwo: Penguin Books Ekranizacje: Był sobie chłopiec (2002) literatura piękna
Penguin Books
Ekranizacje:
Był sobie chłopiec (2002)

Bohaterami książki ,,Był sobie chłopiec... " jest właściwie dwóch, mieszkających w Londynie, chłopców.

Jeden z nich- Marcus- ma 12 lat i jest wychowywany przez swoją samotną, nie do końca radzącą sobie ze swoimi problemami, matkę. Fiona (matka Marcusa) zmaga się z depresją i myślami samobójczymi. Odrzuca płytki (jej zdaniem),skomercjalizowany świat a swoją alienację przenosi na syna, co skutkuje tym, że chłopiec jest nieustannym obiektem drwin i szykan ze strony rówieśników. Marcus -tak, jak jego mama- jest wegetarianinem, nie nosi modnych ubrań, nie gra w gry komputerowe i nie słucha popularnej muzyki. Brakuje mu tematów do rozmów z kolegami a konieczność chodzenia do szkoły jest dla niego koszmarem (chyba już domyślacie się, dlaczego...).

Drugi z chłopców- Will- ma 36 lat i wiedzie beztroski żywot kawalera. Nie pracuje (i dzięki hitowej piosence swojego ojca nigdy nie musiał tego robić) a wolne dni spędza na oglądaniu filmów, zakupach i paleniu trawki.

Pewnego dnia, w wyniku niezbyt przemyślanej intrygi Willa (liczącego na łatwy i szybki podryw samotnych matek),drogi Marcusa i Willa krzyżują się.

Co wyniknie ze spotkania dziwacznego nastolatka i dorosłego (przynajmniej teoretycznie...) faceta bez zobowiązań? Kto w tym dziwacznym teamie okaże się dojrzalszy? Kto będzie musiał dorosnąć? Czy ci dwaj chłopcy będą potrafili czegoś się od siebie nauczyć?

Czy Marcus zdoła odmienić poglądy Willa na rodzinę i posiadanie dzieci? Czy Will nadaje się na przybranego ojca?

Czy uda mu się stworzyć z Fioną szczęśliwy związek?

Co wspólnego ma z tym wszystkim Kurt Cobain?

Zabawna, ale dająca do myślenia komedia pomyłek.

Odwlekałam czytanie tej książki, bo myślałam że to będzie przebrzydłe romansidło, ale mile się zaskoczyłam

Książka opowiadająca o przyjaźni mężczyzny z chłopcem, o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie.

Świetna i zabawna powieść.

Świetna i zabawna powieść.

Książka była bardzo zwyczajna. Historia do przeczytania, ale bez żadnych głębszych przemyśleń czy zastanowienia się nad jej treścią. Tak do przeczytania w wolnej chwili. Bez szału. Plus za język, napisana bardzo w porządku.

Jedyna z tych książek, na które trafiasz, a później orientujesz się, że w dzieciństwie oglądałeś coś podobnego w telewizji. (Na swoje usprawiedliwienie dodam, że czytałam starsze wydanie bez filmowej okładki)

Pozycja bardzo przyjemna i skłaniająca do refleksji. Ukazuje przeciętne życie, które nie jest idealne, porusza też ciekawe wątki i przedstawia oryginalną perspektywę oczami mądrego, trochę "quirky" dziecka. Naprawdę polecam, bo wyróżnia się na tle podobnych książek.

Poruszająca opowieść o byciu człowiekiem

Poruszająca opowieść o byciu człowiekiem

Książka zdecydowanie lepsza niż film. Scenarzyści wszystko spłycili, zrobili z tego komedię romantyczną, która nie skłaniała do refleksji. Literacki pierwowzór to zupełnie co innego.

Sympatyczna, mądra, refkeksyjna, zabawna, wartościowa i urocza książka. Na pewno będę do niej wracać. Polecam!

Ciepła opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności.

Ciepła opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności.

• Zekranizowane