Teeth Of The Tiger

Okładka książki Teeth Of The Tiger Tom Clancy
Okładka książki Teeth Of The Tiger
Tom Clancy Wydawnictwo: Berkley Books Cykl: Jack Ryan (tom 12) literatura piękna
Jack Ryan (tom 12)
Berkley Books
9780425197400

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Władza i imperium Marc Cameron, Tom Clancy
Władza i imperium Marc Cameron, Tom C...
Okładka książki Code of Honor Marc Cameron, Tom Clancy
Code of Honor Marc Cameron, Tom C...

Okładka książki Racja stanu Tom Clancy, Steve Pieczenik, Jeff Rovin
Racja stanu Tom Clancy, Steve P...
Okładka książki Zwierzchnik Tom Clancy, Mark Greaney
Zwierzchnik Tom Clancy, Mark Gr...
Okładka książki Casus belli Tom Clancy, Steve Pieczenik, Jeff Rovin
Casus belli Tom Clancy, Steve P...
Okładka książki Centrum Tom Clancy, Steve Pieczenik
Centrum Tom Clancy, Steve P...

Książki tego autora są oczywiście niepoprawne, przesadnie wierzące w uczciwość Amerykanów i ich dobre intencje. A także gloryfikujące Amerykę nawet w absurdalny sposób. Nie zmienia to faktu, że ten autor pisze naprawdę ciekawą literaturę z bardzo wciągającymi fabułami. Ten tom tak jak pozostałe wciąga. Dużą zaletą także jest to, że autor nie popełnia istotnych błędów logicznych – na co samemu szczególnie zwracam uwagę.

Kolejne już 11 spotkanie z cyklem Jack Ryan.
Książka na pewno mniej rozbudowana jak poprzednie z tego cyklu ale i tak dobra. Tym razem to syn prezydenta podejmuje walkę z terroryzmem i dość dobrze sobie radzi, akcja trochę rozwlekła w końcówce przyspiesza co jest zdecydowanym plusem. Polecam.

Kolejne już 11 spotkanie z cyklem Jack Ryan.

Tak jak niestety myślałem, Tom Clancy skończył z charakterystycznym Ryanverse wraz z "Czerwonym Królikiem." Jak wspominałem przy ocenie tamtej książki, bohaterowie się zestarzeli, dawni wrogowie zostali pobici lub stali się przyjaciółmi i chyba Clancy stracił wenę, by wymyślić coś nowego i przekonującego, co spodobałoby się czytelnikom. "Zęby tygrysa", choć korzystają jeszcze z Ryanverse (choć jego główni bohaterowie zostali odstawieni na boczny tor) to są początkiem nowej serii zwanej "Kampusem". Trochę szkoda, że Clancy nie postanowił stworzyć nowych bohaterów spoza kręgu Ryanów, bo nostalgia z nimi związana potrafi nieprzyjemnie uderzyć w czytelnika. Świadomość, że Jack Ryan nie jest już prezydentem i się zestarzał, a resztę życia zamierza poświęcić pisaniu pamiętników, jest strasznie dobijająca. Śmierć Robby`ego Jacksona, który miał zostać nowym prezydentem,a którym ostatecznie zostaje znienawidzony przez czytelników Kealty (jakoś sprawa gwałtu totalnie się rozmyła) sprawia, że próg wejścia w "Zęby tygrysa" jest jak próba przekroczenia rzeki Jang Cy na kacu. Pamiętacie film "American Pie 4"? Z bohaterów oryginalnej trylogii został tylko jeden, a fabuła dotyczyła krewnego jednego z tamtych bohaterów. Niby dało się to oglądać, niby było to śmieszne, ale jednak nie było to już to samo. Widz odczuwał tęsknotę za ulubionymi postaciami. Dlatego,w którymś momencie musiał powstać "American Pie: Zjazd rodzinny", bo powrotu ulubionych bohaterów widzowie po prostu się domagali. Podobne odczucia miałem podczas lektury "Zębów tygrysa". Zwyczajnie tęskniłem za starą ekipą, znaną z kilkunastu książek. Miejsce organizacji wywiadowczych zajmuje Kampus, nieoficjalna "firma" powstała za zgodą prezydenta Ryana, która ma za zadanie niwelowanie zagrożeń, mających uderzyć w USA, przy użyciu niekonwencjonalnych środków. Gros bohaterów do jakich zostaliśmy przyzwyczajeni, uległ zmniejszeniu. Główny nacisk fabularny położony został na rodzeństwo Caruso, braci, którzy są synami szwagierki samego Jacka Ryana. Żeby było weselej, do Kampusu dołącza również Jack Ryan Jr., bez wiedzy swojego ojca. Niestety, Clancy nie pokusił się o to, żeby przedstawić go w jakiś inny sposób jak przedstawił jego ojca. Młody Ryan też pełni rolę analityka, który podobnie jak jego ojciec, wchodzi do akcji pod koniec książki i "ratuje świat" przy użyciu nieco mniej "analitycznych" umiejętności. Długo nie mogłem pogodzić się z takim przedstawieniem książki i odejściem od typowego politycznego thrillera. "Zęby tygrysa" to bardziej thriller szpiegowski z mniej zawiłą fabułą i większym nastawieniem na akcję. Książka jest bardzo krótka, zawiera nieco ponad 450 stron, co dla wielu fanów może być rozczarowujące. Pociesza mnie jedynie myśl, że jest to tak naprawdę pierwszy tom, będący wstępem do dłuższej historii, która będzie kontynuowana w sequelach. Gdyby było inaczej, uznałbym "Zęby tygrysa" za najgorszą książkę Clancy`ego. Zacząłem już czytać jej kontynuację i widzę, że do Clancy`ego musiały dotrzeć jakieś głosy krytyki ze strony czytelników, które są podobne do moich wrażeń, gdyż w "Poszukiwany żywym lub martwym" mamy powrót starych bohaterów, którzy biorą udział w fabule. No i książka zawiera już ponad 850 stron, więc myślę, że dalsze sequele bardziej przypadną mi oraz innym czytelnikom do gustu :)

Bardzo dobra pozycja, mocna, ale przeciągająca się akcja.

Bardzo dobra pozycja, mocna, ale przeciągająca się akcja.

Po zakończeniu lektury nie nasuwają się żadne głębsze refleksje czy nurtujące pytania. Jest to elementarna powieść akcji z krwi i kości.

Clancy na stronach powieści tworzy kolejną tajną organizację będącą zarówno sędzią jak i katem. Zasadniczo żadnych nowości czy błyskotliwych idei.

Powieść czyta się szybko i przyjemnie, a sama fabuła - pomimo iż nie zaskakująca - jest wciągająca.

Polecam.

Może,dla innych osób.Była to super sensacja.Dla mnie,to raczej nic wartego uwagi.
Gadali,gadali,gadali.I mało było w tym sensacji.
Ot,takie coś niezbyt lotnego.

Gadali,gadali,gadali.I mało było w tym sensacji.
Ot,takie coś niezbyt lotnego.

No i jak to napisać zaczęła się i skończyła A gdzie wciągająca trzymająca w napięciu z nieoczekiwanymi zwrotami akcji? A cholera wie! Prócz jednej, w supermarkecie z małym chłopcem, to bohaterowie latają samolotem, jeżdżą samochodem, a syn Rayana, jak się pojawił to... No był, zwyczajnie. Więc jeśli szukasz napięcia, to znajdziesz go w swoim gniazdku w ścianie, ale na pewno nie w tej pozycji.

Odswiezona po latach,widziana dzis inaczej. Wypada niezle,lecz znacznie gorzej jak za mlodu gdy sie nie zwracalo uwagi na szczegöly,lub nie wiedzialo...
Tak wiec opisy islamu jako pokojoewj religii znieksztalcanej przez fanatyköw to belkot.
Nie wchodzäc w szczegöly,ze wszedzie sä dobrzy i zli ludzie,lecz koncentrujäc sie na koranie widac przekaz bedäcy w sprzecznosci z przekazem Ewangelii.
Autor albo nie chcial zaogniac,albo nie zna materii

Trochę słabsza, ale cykl zobowiązuje. Czytam dalej.

Trochę słabsza, ale cykl zobowiązuje. Czytam dalej.

Naiwniutka bajka o dzielnych amerykańskich chłopcach w mundurach. Przewiadywalna, ale czyta się lekko i szybko.

• Tom Clancy
  • Sensacja