Całun z Oviedo

2008-05-30
2008-05-30
Kinga Dobrowolska
całun thriller psychologiczny

Ocena głównie za pomysł bo naprawdę jest bardzo dobry, a wykonanie no cóż pozostawia sobie sporo do życzenia.
To kolejna książka z których przeczytałem w ostatnim czasie o manipulacji kodem DNA i dążeniu ludzi do poprawy dzieła Bożego i wzbudza refleksję nad tym do czego zdolny jest człowiek.
Ale w sumie warto przeczytać
20 27 sanat

Ale w sumie warto przeczytać
20 27 sanat

Szczerze mówiąc trochę się rozczarowałam. Myślałam, że będzie więcej nauki, genetyki, szczegółowego procesu jak pozyskano materiał DNA itd. A tutaj mamy przeskok od napaści na księdza do zapłodnienia 7 lat później. Nie wiemy, co działo się w międzyczasie.
Książka ok, ale nie powaliła mnie na kolana.

Książka ok, ale nie powaliła mnie na kolana.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie wiem jak można zepsuć tak dobry i intrygujący pomysł. Książka jakaś mdła, bez wyrazu, naiwna intryga. Za ponowne przyjście na świat Jezusa zabiera się grupka amatorów z lichego stowarzyszenia a opiekunem maleństwa zostaje -oczywiście- młody ksiądz. Jakieś to dziwne... Okładka do niczego nie pasuje. Mam nadzieję, że jeśli Hollywood zajmie się zrobieniem tego filmu to zrobi to dużo, dużo lepiej :-)

Pomysł i wiedza
Autorzy bardzo dobrze zgłębili temat. Wyszukali sporo ciekawych informacji na temat sundarium, dzięki czemu w bardzo prosty sposób dodawali elementy do wykreowanej przez siebie historii. Jeśli dobrze zna się temat, to stworzenie sekty religijnej nie jest już takie problematyczne. Pomysł wykorzystania "in vitro" również przypadł mi do gustu i chociaż nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, to myślę, że autorom udało się utrzymać realizm.

Etyka
Książka wyraża poglądy autorów w sposób mocny, niczego nie zamiata pod dywan. Problemy, w niej poruszane są Tabu, i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tak jak wspomniałam, książka skojarzyła mi się z filmem "Pytanie do Boga", ze względów etycznych. W dzisiejszych czasach, gdy in vitro powoli przestaje być science fiction, a na badania genetyczne powoli przymyka się oko, taka historia wydaje się realna. Tylko co wtedy z naszą wiarą? Kościół Katolicki ma swoje wzloty i upadki, to kolos na glinianych nogach, więc co by było gdyby Chrystus miał DNA? Co by było gdyby go sklonowano? Te pytania etyczne można rozszerzyć, wcale nie trzeba rozmawiać o wierzeniach Kościoła. Co by było gdyby sklonowano człowieka? Jak daleko może się posunąć genetyk?

Co się nie udało?
Jeśli mam być szczera to i wydawnictwo, i autorzy wyrządzili sobie sami ogromną krzywdę. Ta książka bez wątpienia mogłaby być bestsellerem, ale nigdy już się nim nie stanie. Nie wiem, jak można tak łatwo do tego dopuścić, w świecie, gdzie co druga książka nim jest, nawet jeśli nie powinna.

Sposób prowadzenia akcji to dramat. Przez jakieś 200 stron książka jest pozbawiona akcji, jej po prostu nie ma, nie istnieje. Czyta się ją ciężko, dopiero pod koniec nabiera tępa, co z kolei skutkuje skróceniem akcji, tak jakby autorzy mieli określony limit stron.
Język autorów, w połączeniu z powolną akcją, wydaje się ciężki, ospały. Wręcz zmuszałam się do czytania tej książki.
Bohaterowie są ciekawi i interesujący, zresztą jest ich dosyć sporo. Jednak ciężko rozróżnić postaci pierwszo i drugoplanowe. Niestety ich kreacje nie powalają na kolana. Ta różnorodność sprawiła, że autorzy ich "nie dopieścili".
Porównywanie książki do "Kodu Leonarda da Vinci" sprawiło jej więcej złego, niż dobrego. Jedyne co w tych książkach jest podobne to...e....występowanie kobiety i mężczyzny, jak również...temat około katolicki? Fani Browna zapewne po przeczytaniu pierwszych 100 stron rezygnowali.
Narrator trzecioosobowy, który pozbawiony jest stylu, jakiejkolwiek ironii to kolejny zarzut. Książka przez to jest pozbawiona duszy. To po prostu sprawozdanie, streszczenie.
Tadam! Oto przepis na to, jak zepsuć książkę, która ma potencjał.

Cała recenzja dostępna na http://artemis-shelf.blogspot.com/2015/03/richards-foglia-caun-z-oviedo.html

Pomysł i wiedza

Autorzy ewidentnie chcieli powtórzyć sukces Browna. Cóż, wyszło jak wyszło. Musze przyznać, że sam pomysł na powieść jest intrygujący, ale został bezceremonialnie popsuty. Panowie chyba wyszli z założenia, że oryginalna myśl będzie w stanie ponieść całą fabułę i się przejechali.

Moim pierwszym zarzutem jest maksymalne okrojenie książki z wszelkich cech, które znamionują dobry thriller. Nie ma złożonej fabuły - wątki poboczne są marginalne. Postaci skontrowano w sposób prymitywny, akcja została spowolniona do tego stopnia, że można ją opisać jako ślimacze tempo. Zero elementu zaskoczenia - wszystko do bólu przewidywalne, a czytelnik czuje się podczas lektury oszukany. Styl również tej pozycji nie ratuje - panowie autorzy nie mają doskonałego warsztatu i skupili się na tzw. "laniu wody" niż próbie stworzenia dobrego thrillera.

Absolutnie nie polecam: ani to dobre, ani ciekawe. Sukcesu Browna powtórzyć się nie udało, a jeśli miała być to pozycja kontrowersyjna (a Kościół Katolicki nie ustosunkował się do tej pozycji i w konsekwencji przeszła bez większego echa),to i na tym polu odniosła sromotną klęskę. Jedyne wrażenie i pytanie, jakie towarzyszyło mi po skończonej lekturze brzmiało: "Co, u licha, ta książka robi w mojej ręce?".

Nawet nie wiem jak mam okreslić to "coś".
Niby thriller , ale szczerze- to najbardziej przerażająca w tej książce jest jedynie okładka. Tematyka jest wręcz absurdalna i mówiąc kolokwialnie cała historia jest po prostu głupia. Jedynym plusem jest fajny druk, który pozwolił mi w jednym dniu "stłamsić" te wypociny autorów. A tak w ogóle jak można pisać książke w dwie osoby ?

Nawet nie wiem jak mam okreslić to "coś".

KOCHAM JĄ !!!!!!

KOCHAM JĄ !!!!!!

Czytasz, czytasz...czekasz, aż coś zacznie się dziać...niestety na ostatniej kartce się rozczarowujesz, bo sytuacja się nie zmienia.
Ogólnie pomysł ciekawy...jednak...nie polecam

Ogólnie pomysł ciekawy...jednak...nie polecam

Polecam! Dobrze się czyta! Wbrew pozorom przyjemny, lekki, zaskakujący thriller.

Bardzo rozwleczony początek .

Bardzo rozwleczony początek .

• 06. Thriller/sensacja / kryminał
  • Przeczytane 2017