Potęga obrzydzenia. Esej o wstręcie

Okładka książki Potęga obrzydzenia. Esej o wstręcie Julia Kristeva
Okładka książki Potęga obrzydzenia. Esej o wstręcie
Julia Kristeva Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego literatura piękna
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2007-01-01
2007-01-01

To jest tak spierdolony bełkot, że głowa boli. Typowy żargon francuskich intelektualistów drugiej połowy XX wieku, mnóstwo Lacana, strukturalizmu, wszystko w formie fragmentarycznych notatek/impresji jak u Barthesa. Jak ktoś chce przez to brnąć, to proszę bardzo, ale nie dowiecie się z tej książki nic co wam się przyda do życia. Poczytajcie sobie wiersze Pessoi, pójdźcie na spacer, posłuchajcie Schuberta, wypijcie dobrą kawę, ale nie wciskajcie mi kitu, że te psychoanalityczne brednie ubrane w kożuszek z nadmuchanych metafor cokolwiek znaczy.

dobrze rozpisana struktura wstrętu, ale pewne rzeczy znane skądinąd (i niekiedy lepiej opracowane pewne interesujące kwestie; np. z działki naukowej paradygmat kognitywno-ewolucyjny dobrze sobie radzi z wyjaśnianiem ludzkich "pierwocin") jak np. od wymienianej wielokrotnie M. Douglas (skoncentrowanej głównie na analizie pierwotnej religii hebrajskiej). Liczne nawiązania Kristevy pokazują, że znaczna część tekstu zawdzięcza zapożyczeniom od innych autorów i przepracowaniu materiału przez maszynkę psychoanalityczną. Momentami patosu poetyki psychoanalitycznej było zbyt wiele, ukraszonego do tego zachwytem literaturą. Celine'a jeszcze nie znam, więc się nie wypowiem. Sporo w lekturze pominąłem, jedynie przekartkowałem, tak trzeba było, byłem nastawiony na to, że wniesie to raczej więcej od strony rozeznania antropologicznego i psychologicznych rozjaśnień. Niemniej dobrze wiedzieć skąd się biorą pewne hasła, już niemal bonmoty, powtarzane wśród części fascynatów i speców od kultury, lewicy i postmodernizmu.
Zagadnienie wstrętu w Biblii i pierwotnej religii hebrajskiej warto uzupełnić o "Rzeczywistość Hebrajczyków", najlepiej to rozpracowywująca, a dopiero niedawno odkopana pozycja, wyprzedzająca tak M. Douglas, Kristevę jak i paradygmat kognitywno- ewolucyjny w antropologii i religioznawstwie (Goldberg był z wykształcenia biologiem).
Plus za tematykę, plus za to, że klasyk w tematyce, ale jeżeli ktoś zna książki, autorów z dobrymi wyjaśnieniami, podejściem do zjawiska wstrętu >> pisać.

Z eseju Kristevy można wywnioskować, że głownym punktem jej teorii „abject” jest to, że „wy-miot” jest przewrotny, nie poddaje się zakazom, prawu, ale przeinacza je, psuje, manipuluje, przekracza granice i konwencje. Wstręt to odwrotna strona kodów religijnych, moralnych, ideologicznych. Unikamy wprost konfrontacji z tym, co wstrętne. Obrzydzenie narzucają nam historia i społeczeństwo – rytuały, religie, sztuka polegają na zaklinaniu wstrętu. „Abject” nie jest ani podmiotem ani przedmiotem, jednak nieustannie powraca, wzburza, dopycha i fascynuje. Pozbawiony tożsamości i stałego miejsca. Byt z pogranicza.

Nie da jej się czytać, a jednocześnie po prostu nie można jej nie przeczytać.

Nie da jej się czytać, a jednocześnie po prostu nie można jej nie przeczytać.

• Psychologia
  • 📚 Posiadam - E-booki