Ślad po mamie

Okładka książki Ślad po mamie
Marta Dzido Wydawnictwo: Korporacja Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Korporacja Ha!art
2006-01-01
2006-01-01

więcej Więcej

Specyficzna książka. Nie żałuję, że ją przeczytałam, ale jej dosyć minimalistyczna forma kojarzy mi się trochę ze współczesną poezją. Więcej tutaj jest zabaw językiem, niż treści - oczywiście to tylko moje zdanie. Autorka była dosyć młoda, jak pisała tę książkę, więc to poniekąd zrozumiałe. Posmak psuje mi trochę przedmowa, w której Dzido przyznaje, że odczuwała ulgę po...

Dobra, autentyczna opowieść o sprawach często przemilczanych. Mocna, a oszczędna w środki, może dlatego często trafia w punkt.

Język fajny, ale ujęcie tematu zupełnie nie moje.

Pomysł i tematyka bardzo ciekawe (+aborcyjny coming out), niestety, z wartością literacką już zdecydowanie gorzej. Warto się jednak samej przekonać.

Odważna i wstrząsająca opowieść o niedoszłej młodej mamie. Walorem tej książki jest język - prosty, codzienny, bez ubarwień i nadęcia, przez co historia staje się jeszcze bardziej autentyczna.

Mam do tej książki ogromny sentyment. Czytałam ją pierwszy raz kilka lat temu i wtedy zrobiła na mnie duże wrażenie. Dziś patrzę na nią z trochę innej perspektywy, ale nadal mi się podoba. Może dlatego, że ma w sobie coś prawdziwego. Historia z pozoru banalna, ale jednak poruszająca. Szkoda, że takich książek nie czyta się w szkole od czasu do czasu... Nie jest to wielkie...

Proste, wzruszające, bardzo dobre. Proza Dzido, gdy zaangazuje się społecznie, angażuje się w 100%.
I słusznie. Cieszę się, że Dzido miała odwagę napisać tę książkę.

"Wciąż za dużo czuję. Ktoś powiedział mi kiedyś, że nie może być zawsze dobrze.
Czasem jest różnie. A czasem jest chujowo. Częściej jest chujowo niż różnie.
A dobrze nie jest nigdy"
Moje pierwsze spóźnione spotkanie z Martą Dzido: rewelacja! chcę więcej!Bo nic nie jest tak oczywiste jak nam mówią.

Temat aktualny zawsze jednak potraktowany bardzo głęboko z nutką ironii. Język pisarki bardzo mi odpowiada: chwilami proza poetycka, ciekawe skojarzenia, duża wrażliwość literacka. Polecam nie tylko młodym ludziom ale również ich rodzicom i rodzicom rodziców.

Kiedy jest już po wszystkim, dziewczynka odczuwa ulgę, ale wstydzi się tej ulgi, nie wie, jak ma o tym powiedzieć i komu. Nie wie, jak ma nazwać to, co zrobiła. Milczy o tym długo, aż w końcu nie wytrzymuje i pisze książkę. [s. 9]

I dobrze, że pisze, bo „Ślad po mamie” jest bardzo dobrą książką: dzięki prostemu stylowi autentyczną i poruszającą, ze względu na temat ważną....

• 2014
  • Polonistyka