Pan Bello

Paul Maar Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
Nasza Księgarnia
2006-01-01
2006-01-01

Paul Maar to urodzony w 1937 roku niemiecki pisarz, laureat wielu nagród literackich m.in. Niemieckiej Nagrody Literatury dla Młodzieży i Nagrody Braci Grimm. Nakładem wydawnictw Media Rodzina oraz Nasza Księgarnia, w Polsce ukazało się jedynie 5 książek autora. „Pan Bello”, w oryginale Herr Bello und das blaue Wunder, jest jedną z najnowszych książek autora, wydaną w 2005 roku.
Opowieść śledzimy oczami Maksa, dwunastoletniego chłopca, którego tato, Pan Sternheim jest właścicielem apteki przy Lwim Zaułku. Tato Maksa ma na imię Pippin, podejrzewam, że byłby wielce niepocieszony, iż wyjawiam publicznie tak delikatną informację, imię to ukrywa bowiem i uważa za nad wyraz dziwaczne. Pewnego dnia aptekę Pana Sternheima odwiedza starsza kobieta, przekazując mu w prezencie dużą pękatą butelkę z niebieską miksturą. Eliksir miał być sporządzony przez dziadka aptekarza, magika z Lwiego Zaułka. Z tak niecodziennymi i zagadkowymi podarunkami, należy obchodzić się z jak największą delikatnością, gdyby bowiem mikstura przykładowo rozlała się na podłogę, mógłby ją przecież ktoś wychłeptać… trudno szukać winnych pechowej sekwencji wydarzeń, która sprawiła, że kudłaty, poczciwy Bello zanurzył nos w napoju o tak nietypowej i kuszącej barwie.
Podobno istnieją czytelnicy, którzy nieczuli są na uroki powieści, w których zwierzęta takie jak pieski, ropuchy, czy misie koala obdarzane są cechami innych zwierząt, takich jak ludzie. Co gorsza jeśli w ludzi się przemieniają! Jeśli ktoś z Państwa ma jednak słabość do takich książek jak „Ferdynand Wspaniały”, „O czym szumią wierzby” oraz „Psi żywot” (o „Kubusiu Puchatku” i pluszowym zwierzyńcu nawet nie wspominając),zachęcam, aby dać szansę „Panu Bello”. Mocną stroną książki jest bez wątpienia humor. Pan Bello wikła się w wiele kłopotliwych sytuacji, pragnie również zdobyć serce urokliwej Pani Lichtblau wyznając jej otwarcie: „Ciebie lubię. Ty już mnie kiedyś głaskałaś”. Nie ma chyba kobiety, która nie uległaby tak prostym i pięknym słowom, zwłaszcza gdy osoba starająca się o nasze względy dodatkowo klęka i kładzie nam na kolana ogromną wołową kość…

Bardzo ciekawa i śmieszna historia. Czytałem ja synowi i nie raz musiałem przerywać, bo zwijałem się ze smiechu, po przeczytaniu lub przewidując mające nastąpić w kolejnym zdaniu śmieszne zaplątanie akcji.
Doskonały scenariusz na komedię familijną.

Doskonały scenariusz na komedię familijną.

• Dzieciństwo
  • Dziwne i nietypowe
  • 2017
  • Do polecenia dla dzieci i młodzieży (F32)
  • Dla dzieci
  • Cztery 🐾 dla 👧👦