Księżniczki z Park Avenue

2005-01-01
2005-01-01
Hanna Szajowska
Sykes księżniczki z Park Avenue Nowy Jork

Czasami lubię poczytać coś lekkiego, satyrycznego, a że obecnie choruję, miałam ochotę na taką właśnie lekturę. Pierwsze ponad 20 stron utwierdziło mnie w przekonaniu że książkę do wieczora przeczytam. Napisana lekkim językiem, denerwowała mnie tylko niektórymi określeniami, ale- być może- winę za to ponosi brak polskich odpowiedników dla pewnych angielskich określeń (a czasem niestety sam tłumacz). Historia z cyklu tych, jak to wspaniałe jest być piękną i bardzo bogatą dziewczyną, jednak pokazane w sposób dość zabawny i (chyba) nieco wyolbrzymione. Ze strony na stronę (choć mój rozpalony umysł bawił się nawet nieźle) miałam wrażenie że coś tu nie gra- zaczęłam myśleć jaką podobną książkę już czytałam. "Niania w Nowym Jorku"? Nie, brak tu dziecka. "Diabeł ubiera się u Prady"? Nie ma szefowej- jędzy. Przekartkowałam książkę i do tej pory zła jestem na siebie za to, że zamiast cieszyć się relaksującą książką, która przeniosła mnie w miejsca i klimaty jakich za pewne nigdy nie poznam, po przeczytaniu zakończenia stwierdziłam że... już czytałam tę książkę, w 2011 roku. Teraz się zastanawiam- czy to minus książki, że nie od razu ją rozpoznałam i gdyby nie wrodzona, zgubna ciekawość, przeczytałabym po raz drugi (może troszkę zirytowana "podobieństwami")? Czy wręcz przeciwnie? Fakt że nie pamiętałam tytułu, a książka po kilku latach znów była w stanie mnie zainteresować, jest atutem "Księżniczek z Park Avenue"? Ciężko stwierdzić...
Zastanawiałam się czy oceniać książkę, ale w końcu mój mózg przypomniał sobie fabułę powieści. Według mnie nie była zła, jednak ci, którzy oczekują od literatury jakiegoś wyzwania czy lubią tylko ambitne książki, nie znajdą tutaj nic dla siebie.

Książka niezbyt ambitna, ale przyjemna do poczytania. Nie spodziewałam się po niej niczego wielkiego więc mnie nie zawiodła. Spędziłam miło czas, choć z początku mało ciekawa, później mnie wciągnęła. Uważam, że nie wszystkie książki muszą mieć morał i uczyć czegoś. Czasami lubię przeczytać coś lekkiego, nie wymagającego zagłębiania się w motywy postępowania bohatera, itp. Taka właśnie jest ta książka, nieskomplikowana, prosta, wręcz banalna, lecz dla mnie przyjemna.

Sama nie wiem jak ocenić tą książkę, tak się męczyłam czytając ją że szok.. Te wypacykowane bogate i rozpieszczone dziewczyny... Chyba dopiero ostatnie 30 stron czytało się dobrze.. Już w połowie książki domyśliłam się kto będzie ukochanym głównej bohaterki.. Nie wymyśliłam tylko że będzie angielskim księciem.. Jedno wiem na pewno - to nie jest typ książki dla mnie..

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa książka którą się z niesamowitą szybkością pochłania

Bardzo ciekawa książka którą się z niesamowitą szybkością pochłania

Ksiażka, a raczej jej treść, nie powaliła mnie na kolana. Historia pewnie nie zostanie przeze mnie zapamiętana, jednak powieść nie jest też totalną szmirą.Owszem, nie jest to pozycja górnych lotów, ale tak dla przełknięcia czegoś lekkiego może być. Przedstawione tytułowe ,,księżniczki", tak delikatnie ujmę :) są nieco ,,nieżyciowe" :) ale domyślam się, że w Nowym Jorku, jest ich więcej.Oceniamy, że są puste, głupie i żądne jedynie nowych torebek i ciuchów, jednak kiedy przyjrzeć się temu z bliska, dobrze wiemy, że bogactwo potrafi przewrócić w głowie. Wielu bogaczy nie ma czasu na wychowanie własnych dzieci i brak czasu wynagradza pieniędzmi, stąd później rozkapryszone i rozpieszczone wspomniane wyżej ,,księżniczki".

Szczerze przyznam, że od początku mało interesujące opisy spowodowały, iż parę razy przebiegło mi przez myśl, by książkę rzucić w kąt. Tak się jednak nie stało i przyznam, że ostatnie 100 stron nawet mnie zainteresowało.

Ogólnie czyta się szybko. Dla wielbicieli mody, plotek i zainteresowanych życiem Nowojorczyków mogę polecić, choć szału nie ma :)

Lekka, z przymrużeniem oka historia nowojorskiej, bogatej dziewczyny. Do poczytania na odstresowanie :)

Dużo słabsza niż Diabeł ubiera się u Prady, ale dobrze, że nie taka sama. lekka zabawna dla tych co nie chcą się głowić czytając.

Niby przeczytałam całą, ale jak dla mnie zbyt głupkowata. Język wkurzający, przewidująca akcja... Zdecydowanie wyrosłam z takich książek.

Chyba jestem za stara na tego typu książki ;)

Chyba jestem za stara na tego typu książki ;)

Przewidywalna, język - być może przez tłumaczenie - okropny. Strasznie ciężko się przez to brnęło na początku. Nie nazwę tego lekką lekturą, bo lekka lektura wciąż powinna być przyjemna i wciągająca.

• Sprzedam
  • 2011