Nasze losy są jak rzeki

Okładka książki Nasze losy są jak rzeki Jaime Manrique
Okładka książki Nasze losy są jak rzeki
Jaime Manrique Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura piękna
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01
Beata Huet

"Nasze losy są jak rzeki".Opowieść o kobiecie, która chciała zmienić Amerykę Południową.
Historia wspaniałej, odważnej i pięknej Manueli Saenz, która została uznana za pierwszą feministkę Ameryki Łacińskiej.Ta wyjątkowa kobieta zbyt wyzwolona myślą i czynem na ówczesne czasy w których żyła zauroczyła mnie swoją wytrwałością i wiarą w idee narodowowyzwoleńcze.Przyczyniła się do wyzwolenia swojego kraju spod władzy Hiszpanii, została odznaczona, a w późniejszym czasie po czynnym udziale w walkach otrzymała stopień pułkownika.Wielka miłość do Wyzwoliciela Simona Bolivara przysporzyła w jej życiu dużo gorzkich łez, ale również uszczęśliwiała i wzmacniała siłę do walki o wolność kraju.Pomimo tak wielu zasług jesień swojego życia przeżyła w odosobnieniu i biedzie z wierną i oddaną Jonotas.Obie umarły w skutek epidemii pustoszącej Paitę(miasto w Peru).
Nie wiem dlaczego ta powieść o tak interesującej i odważnej kobiecie jest w niełasce czytelniczej.Napisana jest przystępnym językiem, oprócz losów tej wyjątkowej kobiety znajdziemy tu również piękne opisy krajobrazów Peru, Ekwadoru, Jamajki.Powieść jest naprawdę warta przeczytania mimo iż pisana o ważnych wydarzeniach historycznych tamtego burzliwego okresu, zawiera też dużo humoru i przyciąga czytelnika intensywnym życiem bohaterki.Gorąco polecam!

"Pamiętaj, jedyne bogactwo, jakie warto posiadać, to bogactwo umysłu i ducha.To jest dobro, którego nikt ci nie odbierze.Wszystko inne na tym świecie jest przemijające-tak przemija chwała świata."

Siła jest kobietą i w kobietach jest siła, Bolivar odkryty na nowo, ciekawe jakby potoczyły się jego losy gdyby nie Manuela

Zaskakująco wciągająca.

Zaskakująco wciągająca.

Trochę się obawiałam bo to biografia , myślałam że będą nudy, ale kupiłam bo lubię książki gdzie opisywane są dawne czasy a tam lata 1800 któreś. Zaczęłam czytać i przy pierwszych opisach pomyślałam ze jeżeli będą dalej też tak szczegółowe i ciężkie do przetrawienia to nie dam rady i czytałam dalej i to było to z każdą kartką mnie wciągało ... co dalej itp. Czasy opisywane są w książce przez trzech narratorów przez co jest jeszcze ciekawsza.
Wspaniała lektura.

• Rok 2014