Dziewczęta z Nowolipek

Okładka książki Dziewczęta z Nowolipek Pola Gojawiczyńska
Okładka książki Dziewczęta z Nowolipek
Pola Gojawiczyńska Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Dylogia warszawska (tom 1) Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej literatura piękna
Dylogia warszawska (tom 1)
Arcydzieła Literatury Polskiej
Zielona Sowa
2006-01-01
2006-01-01
Dziewczęta Nowolipki

Książka ewidentnie feministyczna, ale nie w irytujący sposób. Bardzo ciekawa historia czterech z sześciu młodych dziewcząt, a potem kobiet, które przyjaźnią się od dzieciństwa, ponieważ mieszkają po sąsiedzku. Wszystkie, poza Kwiryną, żyją w niedostatku, dwie - Amelka i Czesia - są wychowywane przez matkę, która polepszenie losu swoich córek widzi nie w ich edukacji i finansowym usamodzielnieniu się, tylko w dobrym zamążpójściu i wszystko podporządkowuje tej koncepcji. Akcja zaczyna się przed pierwszą wojną światową i trwa aż do lat trzydziestych. Cztery dziewczyny, każda inna, każda na swój sposób ciekawa, niepowtarzalna. Dla mnie bomba!

Męczące to było. Zostawiam niedoczytane.

Męczące to było. Zostawiam niedoczytane.

Chwilowo pozostawiam niedoczytane.

Liczyłam, że książka pomoże mi odkryć tajniki historii nie obrazowane w filmach (zwłaszcza tym z fenomenalną Ewą Kasprzyk w roli Kwiryny) natomiast na obecnym etapie język mnie pokonał.

Może kiedyś wrócę.

Chwilowo pozostawiam niedoczytane.

Może kiedyś wrócę.

Sama fabuła i losy bohaterek są ciekawe i wiele mówią o realiach życia na początku XX w . . Niestety nie dałam radę z językiem. Jest bardzo prosty, szarpany, naturalistyczny i nastawiony tylko na przekazywanie informacji. Miałam wrażenie ściśnięcia i braku oddechu literackiego.

Od młodości, po upadki dojrzewania i, ostatecznie, przemijanie lat, przyjaźni, życia.
Podoba mi się cnotliwa subtelność, z jaką autorka opisuje akty niemoralności, kontrowersyjne ich konsekwencje, czy uczucia bohaterów targanych niewłaściwymi pragnieniami.

Ramotka, ale nie bardzo stara, bo zrozumiała. Przedwojenna dzielnica biedy i grupa koleżanek i ich losy zdeterminowane przez brak butów i jedzenia. Zejście na drogę lekkich obyczajów, która była jednokierunkowa było takie łatwe i szybkie, dzięki nieustannie czyhającym mężczyznom na cnotę niewieścią. Typowe dla tamtych czasów śmiałe
akcentowanie potrzeb cielesnych, powściągliwie opisane skrobanki. Lektura dla dorosłych, nie dla dziewcząt, ale chyba im bardziej się podobała jako zakazana lektura.
Zastanawia mnie czym w obecnych czasach byłaby ta powieść - popliteraturą, błe, której się prawdziwy krytyk nie chyta? (W dobie nudnych strumieni świadomości i pierwszoosobowych narracji, których za to nie czytają czytelnicy).

akcentowanie potrzeb cielesnych,...

2067

Wysłuchałam. Przeczytać nie dałam rady.
Mamy tu opisy beznadziejnego życia ubogich kobiet z Nowolipek i nawet nie wiadomo dlaczego:
- nie ma w nim ani odrobiny nadziei,
- najgorsze ich spotykają koleje,
- nie mówią gwarą swej dzielnicy,
- faceci są destrukcyjni,
- wojna się toczy daleko.
Gdzie przesłanie?

Wysłuchałam. Przeczytać nie dałam rady.
- nie ma w nim ani odrobiny nadziei,
- najgorsze ich spotykają koleje,
- nie mówią gwarą swej dzielnicy,
- faceci są destrukcyjni,
- wojna się toczy daleko.
Gdzie przesłanie?

,, Dziewczęta z Nowolipek'' to książka ,która pomimo upływu lat nie traci na wartości. Opowiada o losach czterech przyjaciółek, dorastających w ubogiej dzielnicy Warszawy. Dziewczęta różnią się od siebie bardzo. Kwiryna twardo stąpa po ziemi, Amelka pragnie zamążpójściem poprawić byt swojej rodziny, Bronka miota się pomiędzy miłością a rzeczywistością i wreszcie Franka wrażliwa i inteligentna, zostaje mocno skrzywdzona przez los.Przyjaciółki łaczą jednak marzenia o miłości, poprawie losu, wyrwaniu się z biedy i ciemnoty.
Moim zdaniem Gojawiczyńska bardzo realistycznie oddała klimat nędznej dzielnicy.Wręcz można poczuć woń smażonej cebuli i gnijących warzyw, zaduch ulic i ciemnych podwórzy z prymitywnymi warsztatami rzemieślniczymi , ubogimi suterenami ,w których mieszkaja spracowani ludzie , wielodzietne rodziny , dzieci w przerabianych i łatanych wiele razy ubraniach. Majstersztyk.

Och, ciężko mi tę książkę opisać! Ma w sobie pewną nostalgię za młodością, nawet jeśli spędzoną w biedzie, za dawnymi czasami, a jednocześnie mnóstwo goryczy i rozpaczy. Jak różny jest los bohaterek Gojawiczyńskiej od tych, o których w tym samym czasie pisała Mniszkówna... Gojawiczyńska pisze trochę jak Mostowicz, z tym że u niej jest jeszcze bardziej gorzko i dobitnie.

• Klasyka
  • Obyczajowe