Sierpniowe szczęście

Irena Landau Wydawnictwo: Jaworski literatura piękna
Jaworski
2003-01-01
2003-01-01

Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla chłopców Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Joanna Krzyżanek, I...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla dziewczynek Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Liliana Fabisińska,...

Książka "Sierpniowe szczęście" to dobre zajęcie na dzień, kiedy nam się zwyczajnie nic nie chce. Napisana lekko, luźnym językiem. Historia jest ciekawa, ale niekoniecznie trafiła w moje gusta, co nie znaczy, że nie trafi w czyjeś. Warto się przekonać.

Kiedy tylko Oktawia wsiadła do pociągu, poczuła, że nie będzie to zwyczajna podróż, wszystko wyglądało inaczej, jej miejsce przy oknie, przodem do kierunku jazdy, było inne niż zwykle, a widok za oknem okazał się, jakby powiedziała Urszula, absolutnie rewelacyjny. Właśnie tak, rewelacyjny, chociaż pociąg stał jeszcze na warszawskim Dworcu Centralnym. Mdłe światło sączyło się ze sklepienia, na jednej z ławek stojących na peronie siedział facet w średnim wieku, może bezdomny, może ćpun, a najpewniej i jedno i drugie.

Wakacyjna podróż Oktawii, owiana rodzinną tajemnicą to fabuła tej książki. Nastoletnia Oktawia, która oryginalne imię odziedziczyła po dziadku Oktawiuszu ze strony matki, wyrusza w wymarząną podróż do Krynicy. Ma się tam zatrzymać u rzekomej kuzynki swojego ojca. Jednak Pani Zofia nie jest zwyczajną miłą kuzynką, a zgorzkniałą starszą panią z żelaznymi zasadami, które od lat dają się we znaki mieszkającej z nią córce - Eleonorze i dopiero co przybyłej dziewczynie. Jednak niepełny miesiąc wystarczył aby Oktawia zjednała sobie serca obu pań. Jednak co tak naprawdę wydażyło się przed laty w tej rodzinie, kim dla Oktawii jest pani Zofia i co to za rodzinne sekrety dowiadujemy się powoli, poznając przy okazji innych bohaterów, o równie nietypowych już teraz, staropolskich imionach.

"Sierpniowe szczęście" czyta się szybko i z przyjemnością. Polecam jako lekturę na leniwe popołudnie.

Ja po prostu polubiłam tę książkę. Polubiłam niemal wszystkich jej bohaterów oraz styl pani Ireny Landau.

• Z bycia dzieciatym i nastolatkowatym
  • Z dzieciństwa i młodzieżowe
  • Literatura zagraniczna
  • HUTA lub BRAK
  • Przeczytane w 2010 r.

Dodaj cytat z książki Sierpniowe szczęście