Operacja Dunaj

Jacek KondrackiRobert Urbański Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2009-01-01
2009-01-01

Okładka książki Nietak-t inne strony teatru, nr 3 (44)/2022 Katarzyna Knychalska, Katarzyna Radomska, Robert Urbański, Zuzanna Wasilewska
Nietak-t inne ... Katarzyna Knychalsk...

Świetna książka z ogromnym poczuciem humoru

Świetna książka z ogromnym poczuciem humoru

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Film a książka czym dla mnie się różni a tym ze książkę przeczytałam a filmu za czorta nie jestem w stanie obejrzeć :)
A poważniej książka do przeczytania, wyższych lotów myśli czy innych aforyzmów nie ma co poszukiwać.
Kupiona za 2zł na wyprzedaży więc nie żałuję .
Jednak tego ty[u literaturę po prostu trzeba lubić.
JA jej nie przekreśliłam a duży plus za twardą oprawę oraz wykonanie bo prócz tego ze jest klejona to również jest szyta. To tak jeśli chodzi o wizualny wygląd. Może jeszcze warto wspomnieć że w środku znajdują sie fotografie z filmu.

Kupiona za 2zł na wyprzedaży więc nie żałuję .
Jednak tego ty[u literaturę po prostu trzeba lubić.
JA jej nie przekreśliłam a duży plus za twardą oprawę...

Na półkach: , , , , , , , ,

Ta książka miewa całkiem zabawne momenty (chociażby protokoły, pisane przecudowną wręcz polszczyzną z błędami ortograficznymi),ale o wiele lepiej oglądało mi się film. Sam język jest zbyt kwiecisty, mam wrażenie, że jest kwiecisty "na siłę". Film gorąco polecam, książkę zdecydowanie mniej.
Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/08/05/jacek-kondracki-robert-urbanski-operacja-dunaj/

Dłuższa recenzja tutaj: -->...

Kilka razy podchodziłam do regału z ową książką i za każdym razem rezygnowałam, sparzona przez poprzednie doświadczenia z komediami "made in Poland". Tak, jestem do nich uprzedzona po wielu seansach familijnych, wielokrotnym powtarzaniu przygłupich - i do znudzenia tych samych filmów. Bałam się, że otrzymam papierową wersję czegoś w stylu "Zróbmy sobie wnuka", czy - o zgrozo! - "Kariery Nikosia Dyzmy". Nie wiem, czy wyszły książkowe pierwowzory, czy też kiedykolwiek powstały książki na temat wymienionych przeze mnie tytułów - nie zamierzam się tego jednak dowiadywać.
Ale wracając do "Operacji Dunaj". Coś mnie w niej przyciągało, może jaskrawy kolor okładki, może czołg przejeżdżający po literze "A", może sama tematyka polsko-czeska, która po wakacyjnym wypadzie do Vizovic na festiwal "Masters of Rock" stała mi się o wiele bliższa sercu. Zakochałam się w brzmieniu ich języka, w ich kuchni, w śliwowicy... Tego chyba właśnie szukałam w tej książce. I znalazłam o wiele więcej - świetny humor w wydaniu żołnierskim, kawałek historii [choć naciągnięty do potrzeb książki]. W pamięci zapadło mi "szukanie Hradca Karlove", za co nasz polski oddział dostał ostro w... Dopowiedzcie sobie sami.
Całą "Operację..." postrzegam jako lekki zbiór zgrabnie połączonych ze sobą gagów, pomyłek językowych [w tym również jakże "nabłędzonych" raportów załogi], polityki i mentalności komunistycznej i dobrej zabawy. Wszystko okraszone szczęśliwym zakończeniem, które można podsumować czerpiąc z filmowej zapowiedzi - "Make love, not war". Mieszanka w sam raz na odstresowanie po ciężkim dniu, nie obciążająca zbytnio umysłu.

Trzeba przyznać, że książka ma bardzo specyficzny humor, który nie wszystkim może przypaść do gustu. Przyzwoitą narrację co rusz przecinają wypowiedzi żołnierzy którzy, co tu dużo mówić, no poetami czy erudytami raczej nie są, ale z oddaniem wykonują rozkazy ku chwale ukochanej Ojczyzny - Polski Ludowej.:) Książka śmieszy mnie tym bardziej, im bardziej uświadamiam sobie, że od tamtych czasów realia naszego wojska wiele się nie zmieniły (o czym by mogły świadczyć relacje moich kolegów załapujących się jeszcze do ostatnich naborów). Podsumowując: wartka, dwutorowa akcja, specyficzny humor, ciekawe postacie, do tego zabawny opis szarej, socjalistycznej rzeczywistości.

Wiele oczekiwałam po tej książce czytając opis, ale niestety zawiodłam się w trakcie lektury. Kilka momentów śmiesznych, ale ogólnie w mojej ocenie wypada słabo.

warto było, ale zeby mnie powaliła, to nie powiem.

warto było, ale zeby mnie powaliła, to nie powiem.

• Na sprzedaż
  • Czeskie