Kamieniołom Cezanne'a

Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
Jan Hensel

Prawdę mówiąc, spodziewałam się po tej lekturze czegoś więcej. Sama intryga nie była zła, zakończenie nawet mi się spodobało. Dziwny jednak był sposób odkrycia przez sędziego zabójcy - nagle go oświeciło i domyślił się, o co chodzi, choć przez całą książkę nie do końca ogarniał rzeczywistość. Trochę bez sensu (moim zdaniem) wprowadzone dodatkowe wątki z życia głównego bohatera. Wiem, wiem, mały dać pełniejszy obraz jego postaci i wyjaśnić, dlaczego zachowuje właśnie tak, a nie inaczej, bla, bla, bla. Mnie po prostu zwyczajnie znudziły :)
Nie do końca do gustu przypadło mi również tłumaczenie - wydawało się być toporne, trudne do przyswojenia. Książka, która miała być dla mnie lekturą na chłodne wieczory, w rezultacie wymagała dużo więcej skupienia niż powinna.
Wprowadzenie postaci Cezanne'a było natomiast chyba chwytem marketingowym, który w dodatku niezbyt pomógł całości.

Wymienienie w tytule książki nazwiska malarza miało być chyba tylko chwytem marketingowym, bo choć owszem, Cezanne występuje w powieści, absolutnie nie można powiedzieć, by stanowił postać główną. Jeśli ktoś sięgnie po tę książkę, gdyż interesuje go sfabularyzowana historia malarstwa, srogo się rozczaruje. Wprawdzie w fabułę wpleciono wątki biograficzne, jednak stanowią one jedynie tematy poboczne. Sama historia, choć dobrze pomyślana, przez rozwlekłą narrację również wielce nie wciąga, a wręcz czasem nudzi. Nie polecam tej książki szczególnie fanom Cezanne'a, bo autorka przedstawiła go wyjątkowo niekorzystnie.

Ostatnie strony były najciekawsze. Poza nimi książka się bardzo wlekła, czytałam, czytałam, a wydawało mi się, że stron nie ubywa. Nie jestem pewna czy dla tych kilku stron zakończenia warto się było tyle męczyć.
Wielkim plusem jest jednak okładka, w której od razu się zakochałam!

Wielkim plusem jest jednak okładka, w której od razu się zakochałam!

Przez całą lekturę towarzyszyło mi uparcie jedno wyraźne odczucie: jacy ci ludzie byli tępi! Wkurzali mnie prawie wszyscy. Martin brakiem pewności siebie i charakteru. Inspektor bezczelnością, chamstwem i prostactwem. Westerbury zadufaniem w sobie. Cezanne naiwnością, bezmyślnością i tym zdaniem "A dlaczego miałaby mnie nie kochać?". Hortense rozpaczliwym pragnieniem zainteresowania i tym, jak usilnie próbowała wkupić się w łaski rodziny kochanka. Marie Cezanne, Bernadette Picard i matka Martina swoją hipokryzją, fałszywą pobożnością i głupotą. Rene Picard plotkarstwem, wtrącaniem się w cudze sprawy i wąskim umysłem.
Tylko dwie osoby polubiłam: Fanny Flachetti i Solange Vernet. Obie były myślące, ambitne i odważne. Prawdziwe kobiety w przeciwieństwie do tych istot absolutnie biernych, pozbawionych własnych zainteresowań, które są nieskończenie plastyczną masą, zdolną do przyjmowania jakiegokolwiek kształtu bez oporu*...
Dobrze przynajmniej, że zakończenie wszystko wyjaśniło. Rozwiązanie zagadki zaskoczyło mnie tylko trochę, nie spodziewałam się tak rozbudowanej intrygi. Wiedziałam, kto zabił, już w połowie książki, chociaż przypisałam sprawcy inne motywy.

*Clemence Royer "O przyroście naturalnym" (1974) [w "Kamieniołomie Cezanne'a" s. 149]

Ciekawie napisana powieść kryminalno-psychologiczna , której akcja rozgrywa się pod koniec XIX w. niewlekiej mieścinie we Francji. Dochodzi tu do dwóch zbrodni , których rozwiązaniem zajmuje się młody niedoświadczony sędzia śledczy . A rozwiązanie zagadki zabójstwa tych dwóch osób okazuje się bardzo zaskakujące. Do tego pisarka zgrabnie wplotła niewielkie wątki z życia wybitnego malarza Paula Cezanna. Warto przeczytać !!!

Zachwycił mnie tytuł ponieważ lubię sztukę i malarstwo Cezanne`a. Myślałam, że będzie to opowieść biograficzna a okazało się, że to kryminał. Do tego o rozwleczonych częściach narracyjnych i nie trzymającej w napięciu akcji. Poza tym dość skomplikowane w odbiorze nazewnictwo oraz imiona i nazwiska w języku francuskim. Znam ten język na tyle, że mogę sobie z tym poradzić ale dla kogoś kto nie umie czytać po francusku może to być męczące i za dużo. Czasami trzeba się bardzo skupić ponieważ książka nie jest z serii tych , które się czyta jednym tchem. Zdarzało mi się powtarzać jedną stronę dwa razy ... . Przebrnęłam tylko dlatego ,że jest tam kilka szczegółów z życia artysty i opisy obrazów, choć niewiele, ale dobre i to. Można przeczytać, jednak trzeba mieć cierpliwość aby wytrwać do końca.

niezły kryminał. nie jest to może zbyt skomplikowana zagadka, ale mnie wciągneła. dziwię się samym negatywnym komentarzom, w końcu nie było źle :)

Przyzwoity kryminał w starym stylu, ciekawie przedstawione realia epoki; ogólnie do przeczytania w niespiesznym czasie, aby posmakować koloryt epoki i kilka znanych postaci, przedstawionych bez piedestałów.

Całkiem przyjemny kryminał z obrazami Cezanne'a i francuskim miasteczkiem w tle.

Początek książki nieco się dłużył przez rozwleczone opisy. Koniec książki mimo wszystko zaskakuje, jak na kryminał przystało :) Podobało mi się, losy rzeczywistych postaci zostały dosyć wiernie wplecione do książki.

• Powieść
  • 2010-2019