Blondynka na Kubie: Na tropach prawdy Ernesta Che Guevary

Okładka książki Blondynka na Kubie: Na tropach prawdy Ernesta Che Guevary Beata Pawlikowska
Okładka książki Blondynka na Kubie: Na tropach prawdy Ernesta Che Guevary
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: G+J literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
G+J
2006-01-01
2006-01-01
podróże Kuba

To lekka i przyjemna książka o podróży autorki na Kubę, która jest jej zdaniem wyspą tajemnic, a mieszkają na niej radośni, pełni życia i nadziei ludzie. W eksplorowaniu wyspy pełnej agentów i szpiegów towarzyszył jej Flegmatyczny Anglik Gavin oraz Szalony Hiszpan Eduardo. Przemierzamy wraz z nimi piekielne góry, odwiedzamy rajskie ogrody Kuby, a także głęboko w dżungli odnajdujemy Wodnych ludzi. Przy okazji poznajemy kubański przemysł i dowiadujemy się, że najbardziej zniechęcająca jest zdaniem Beaty kubańska kuchnia i rosną tam ponoć najlepsze grejpfruty na świecie. Autorka przybliża czytelnikowi również wątki historyczne, wspomina o kolonizacji przez Hiszpanów, bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w zatoce Guantanamo, a także roli Ernesto Che Guevara i jego walce o wolność i o Fidelu Castro. Dowiadujemy się też, iż na Kubie obowiązują dwie rzeczywistości w której jedna z nich jest dla Kubańczyków, a druga dla turystów, bo jak się okazuje Kubańczycy to świetni aktorzy.

Dla jasności - przeczytałam to coś przymuszona okolicznościami - na dyżurze nie miałam niczego innego do czytania poza Brewierem i spisem leków, a zapomniałam się zaopatrzyć w książkę, w pośpiechu...
Masakra.
Pani Beatka, absolutna expertka od wszystkiego, babeczka, która zjadła wszystkie rozumy świata, a sądząc po jej kulawych komentarzach i znawstwie OGÓLNYM WSZYSTKIEGO (radio, tv, prasa, gadżety 'projektowane' przez BP..., wszędzie tej blondynki pełno...) 'uszczęśliwia' nas kolejną książkę... no nie...!!!
Wiem, że produkuje książki masowo jak RM, ale są granice..!!!!
ZABIERZCIE wreszcie tej grafomance, ignorantce, 'słodkiej' ******* WSZELKIE możliwe narzędzia do pisania, odetnijcie od Internetu...
Błagam, dla zdrowia psychicznego ogółu i własnego - PRZESTAŃCIE KUPOWAĆ jej wyroby literaturopochodne... błagam, tak po ludzku. Tak bardzo SZKODA DRZEW.... Tak bardzo szkoda... 🤦‍♀️😭😭😭😭

Masakra.

dobra, ponieważ opowiada o tak odmiennym od europejskiego stylu życia. miałam wrażenie, że czytam książkę przygodową. miejscami komentarze autorki faktycznie ciut oderwane od treści, ale jestem w stanie zrozumieć, że autorka chciała jak najbardziej odzwierciedlić swoje odczucia.

Lekka i przyjemna, ale spodziewałam się czegoś więcej - pani Pawlikowska z chyba dość krótkiego wypadu na Kubę starała się stworzyć kolejną książkę. A że ma talent, to nawet błahe fakty potrafi opisać kolorowo. Jednak miałam wrażenie, że to książka dla książki, dość przy tym powierzchowna. Szkoda, bo poprzednie mi się bardzo podobały i bardziej wciągnęły.

Lektura lekka i przyjemna. Zabawne teksty (smieszna postac Anglika, rownie fajny Hiszpan). Duzo sié dowiedzialam o Kubie, nie jestem pewna czy chcialabym tam pojechac. Smieszne ilustracje autorki. Szkoda, ze nie ma zdjéc. Na pewno siégne po kolejne z tej serii. Juz czeka Blondynka na Bali.

Świetna lekka i przyjemna. Odcięcie od codzienności gwarantowane. Super

Świetna lekka i przyjemna. Odcięcie od codzienności gwarantowane. Super

Podróż po Kubie z wątkami historycznymi Kuby, kolonizacją przez Hiszpan, próbami przejęcia przez Stany Zjednoczone, walką o niepodległość i wolną Kubę pod przywództwem Fidela Castro i Ernesto Che Guevara. Zaprezentowane zostało całkowicie inne życie niż w demokratycznych czy też kapitalistycznych krajach. Na Kubie domy, ziemie należą do państwa. Prywatne mienie czy działalność prawie nie istnieje. Ludzie żyją skromnie. Potrafią jednak bawić się w lokalnych klubach z kubańską muzyką. Autorka przestrzega, że często turystom próbują coś sprzedać drożej.
Podróż interesująca dla ciekawych świata.
"Życie to nieustająca wędrówka po górach codzienności."
"Życie zmienia się w wieczny pośpiech, pogoń za umykającymi godzinami i mętlik terminów, umów i oczekiwań. Łatwo się w tym zatracić i zagubić sens. Rośnie wtedy poczucie niespełnienia, niechęci i niezadowolenia. Wtedy może pomóc tylko podróż."
"Turysta zna tylko powierzchowny świat przedstawiany mu przez specjalnie w tym celu wynajętych ludzi. Podróżnik dociera do dziewiczych miejsc i potrafi stać się częścią codziennego życia tubylców."

Nie jest to moja pierwsza książka tej autorki. Niestety jak dla mnie dosyć prymitywne podejście do świata, które ujawnia się we wszystkich zaliczonych pozycjach, co niestety nie przekonuje do sięgania po kolejne.

Wartka, trzymająca uwagę narracja. Autorska nie sili się na jakieś kompendium wiedzy o tym kraju, ale świetnie oddaje klimat swojej podróży, nawet jeśli czasami czuje się, że chyba troszkę fantazjuje. Ale to część jej osobowości i sposobu na podróżowanie, na życie

Dobrze się to czyta, ale po skończeniu lektury niewiele jednak w głowie zostaje. Może lepiej, żeby Autorka pisała o miejscach, w których przebywa trochę dłużej, niech to będą rzeczy bardziej pogłębione

• Podróżnicze
  • Podróże
  • Kuba
  • Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska Blondynka na Kubie: Na tropach prawdy Ernesta Che Guevary Zobacz więcej
Beata Pawlikowska Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary Zobacz więcej