Okładka książki Dwór kalifów. Powstanie i upadek najpotężniejszej dynastii świata muzułmańskiego Hugh Kennedy
Hugh Kennedy Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Dzieje Orientu historia
historia
Dzieje Orientu
The Court of Caliphs. The Rise and Fall of Islam’s Greatest Dynasty
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2006-01-01
2006-01-01
Jolanta Kozłowska, Joanna Pierzchała
Mezopotamia historia Mezopotamii Irak historia Iraku kalifat bagdadzki Abbasydzi historia Arabów świat arabski cywilizacja arabska cywilizacja islamu średniowiecze

Błyskotliwa opowieść o czasach świetności kalifatu Abbasydów, poświęcona walce o władzę na samym szczycie muzułmańskiego imperium oraz panującej tam mieszance pobożności i racjonalności z rozpustą i okrucieństwem. Hugh Kennedy snuje historię kolejnych kalifów w oparciu o dogłębną analizę arabskich kronik, dzieł historycznych i poezji. Zachowane relacje rysują ostry kontrast między wysokim poziomem arabskiej nauki, a przerażającą czasem brutalnością. Obok opisów pałacowych intryg przeczytamy o dawno nieistniejących budowlach Bagdadu, czy Samarry, fatalnej roli tureckich najemników ze stepów, a także o wieloznacznej roli kobiet i haremów, fenomenie eunuchów, czy popularności poetów - ówczesnych celebrytów. Nie jest to aż tak wszechstronna książka, jak "Wielkie Arabskie Podboje", bo jednak uwaga autora skupiona jest tylko na stołecznej elicie i samych szczytach władzy, brakuje trochę więcej opisów dziejów poszczególnych części całego imperium. Mimo to "Dwór Kalifów" zachwyca barwną opowieścią opartą na licznych cytatach z źródeł, które rozbawiają często bezpośrednim i bezpruderyjnym relacjonowaniem najbardziej intymnych momentów z życia kalifów. Kennedy nadaje na powrót życie bohaterom sprzed wielu wieków, dlatego jego książka to bardzo cenne uzupełnienie tych cięższych, suchych pozycji w rodzaju "Burzliwych dziejów kalifatu" Hauzińskiego.

Książka ciekawa jako że prezentuje trochę inne spojrzenie na historię, nie w oparciu o wielkie wydarzenia, chociaż one są tłem dla opisywanych sytuacji na dworze Kalifów Abbasydzkich od około 750 do ok. 950 r. n.e. .
W książce jest wiele ciekawostek nt. funkcjonowania dworu i Kalifatu i muszę przyznać, że kolejny raz jestem zaskoczony jak w to Państwo długo funkcjonowało mimo tak wielu przewrotów pałacowych i niepewnej władzy Kalifa na prowincjach, gdzie poszczególni gubernatorzy często tylko tytularnie uznawali władzę Kalifa. Autor opisuje też jak z czasem to Kalif stawał się klientem i zakładnikiem różnych koterii pałacowych i sił wojskowych gł. gwardi Tureckiej, która początkowo wzmocniła władzę centralną, to jednak finalnie przyczyniła się do upadku autorytetu i władzy Kalifa. Ten proces od przejęcia władzy od Umajjadów do faktycznego upadku władzy Abbasydów jest dość dobrze opisany i to jest największa wartość tej książki, bo można dostrzec w opisie, że procesy są ponadczasowe i ponadkulturowe.
Natomiast książka ma też "nudne" rozdziały (np. o sztuce, czy haremie) które niby miały dopełnić całości obrazu dworu Kalifa, to faktycznie niewiele wnosiły i raczej były to powtórzenia z innych rozdziałów, w dodatku wyrwane z kontekstu co powodowało raczej chaos niż lepsze zrozumienie. W książce nie ma natomiast prawie w ogóle wzmianek o innowiercach (m. in. Żydach , Chrześcijanach i in.),niewolnikach ani o eunuchach, tak jakby nie istnieli dla autora na dworze Kalifa...skąd byli, ilu ich było, jaką rolę pełnili, tego się niestety nie dowiemy z tej pozycji.
Podsumowując książka dobra warta przeczytania i dająca pełniejszy obraz Kalifatu, szczególnie dla nas ludzi "Zachodu" :).

Przyjemnie napisana książka o początkach kalifatu abbasydzkiego (VIII-IX w.),która swoim eseistycznym stylem dobrze uzupełnia klasyczną, bardziej podręcznikową pracę J. Hauzińskiego "Burzliwe dzieje kalifatu bagdadzkiego". Kennedy pisze o pierwszych kalifach z rodu Abbasydów, ich stolicy i dworze, odchodząc niejednokrotnie od zwartej i systematycznej narracji o historii wydarzeniowej. Na taki charakter pracy wskazuje również jej układ, gdyż schemat chronologiczny przeplata się z problemowym. Autor wplótł w swoją narracje sporo cytatów źródłowych, w tym dobrze dokumentujące życie dworskie Bagdadu fragmenty poezji. Na pewno "Dwór kalifów" pozwala inaczej spojrzeć na dzieje muzułmańskiego imperium.

Tomasz Babnis

Według mnie książka bardzo dobrze napisana. Pozwala poznać początki islamu oraz historię arabów. Zabiera nas w podróż do najwspanialszych miast Bliskiego Wschodu. Obrazuje ona również znakomicie kulturę arabską tamtych czasów. Pominąłem tylko dwa ostatnie rozdziały aczkolwiek zachęcam do przerobienia całego dzieła :)

Grzechem byłoby powiedzieć, że ta książka jest zła, jednak muszę przyznać, że mnie lekko rozczarowała. Przedmową autor w genialny sposób rozbudził moją ciekawość w stosunku do tej pozycji. Spodziewałem się fajerwerków, licznych anegdot i ciekawostek. Tymczasem "opowieść" wydaje się pozbawiona sporej liczby tych smaczków. W ostateczności dostajemy niezłą syntezę dziejów Kalifatu Abbasydów w latach 750-870. Do tego dochodzą rozdziały stricte o dworze, poezji, haremach i kulturze dworskiej. Trzeba oddać autorowi, że skorzystał ze sporej liczby arabskich źródeł, co dobrze buduje narrację. Na plus są także cytaty z poezji arabskiej okresu Abbasydów, co dla mnie jest miłym urozmaiceniem tekstu. Minusem jest brak w moim egzemplarzu kilkunastu stron tekstu. Podsumowując, jeśli ktoś lubi "Baśnie tysiąca i jednej nocy" i chce się dowiedzieć czegoś więcej o panowaniu Haruna ar Raszida, to powinien sięgnąć po te książkę, w przeciwnym razie czeka go długa i żmudna lektura. Mimo wszystko, spodziewałem się więcej.

• Średniowiecze
  • Bliski Wschód