Kuchnia z zielonego Wzgórza. Przepisy L. M. Montgomery

Okładka książki Kuchnia z zielonego Wzgórza. Przepisy L. M. Montgomery Elaine Crawford, Kelly Crawford
Okładka książki Kuchnia z zielonego Wzgórza. Przepisy L. M. Montgomery
Elaine CrawfordKelly Crawford Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Aunt Maud's recipes book : from the kitchen of L. M. Montgomery
Wydawnictwo Literackie
2007-09-01
2007-09-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Ta książka to coś więcej niż przepisy z notatnika Montgomery. Dzięki niej możemy poznać codzienne życie pisarki, jej rodziny, przyjaciół i sąsiadów. A wszystko to opatrzone zostało fotografiami z dawnych czasów. Mam nadzieję, że mimo braku talentu kulinarnego i zamiłowania do gotowania, uda mi się wypróbować kilka przepisów (szczególnie na ciastka i ciasta). Miło będzie poznać smaki z Zielnego Wzgórza. :)

Czy są tu wielbiciele twórczości Lucy Maud Montgomery? I osoby eksperymentujące w kuchni? 🤩 Ta książka jest dla Was!

Myślę, że warto przypomnieć "Kuchnię z Zielonego Wzgórza" wydaną przez @wydawnictwoliterackie w 2007 r. Opublikowane w niej przepisy kulinarne pochodzą z zapisków i notatników pisarki, zostały zebrane i zaktualizowane przez córkę i wnuczkę jej kuzynki. Można w niej znaleźć przepisy m.in. na słynne wino porzeczkowe 😉, ciasta, desery, obiady codzienne i odświętne, przetwory, ryby, przekąski itp.

Jest to książka wyjątkowa ❤️, gdyż opowiada rodzinne historie, też te kulinarne. Zawiera fragmenty wspomnień pisarki, która prywatnie była żoną pastora, a także fotografie z archiwum rodziny. Wyłania się z niej obraz wyjątkowej i mądrej kobiety, którą wszyscy kojarzą z Anią z Zielonego Wzgórza. Moją ukochaną powieścią jest zdecydowanie "Błękitny zamek", ale to już inna historia 😊

Dziś opowiem Wam o książce arcyciekawej. Ale musicie słuchać uważnie - nie będę o niej pisać na blogu. A dlaczego? Otóż, jest to książka kucharska! Dlatego tu opiszę moje wrażenia po lekturze, bez zbytniego smakowania. Recenzję na blogu pewnie napisałabym po wypróbowaniu wszystkich przepisów, których chcę - a że nastąpi to być może za ładnych parę lat, to lepiej wcale tego nie oczekujcie.

Niemniej jednak, nawet po samej lekturze jestem pozytywnie zaskoczona. Są to przepisy z notatnika mojej ulubionej pisarki, Lucy Maud Montgomery. Byłam bardzo ciekawa, jakie składniki będą się powtarzać, co to będą za dania.

Jeśli chodzi o przepisy na słodkości, to najchętniej zjadłabym wszystko (niestety nie wszystkie składniki są łatwo dostępne, choć na szczęście większość tak). Wypróbowałam swego czasu przepis na ciasteczka pomarańczowe i były obłędne, naprawdę najlepsze, jakich w życiu próbowałam.

Zaś dania główne to niestety nie do końca moje smaki. Kilka przepisów zaznaczyłam, jednak musicie wiedzieć, że Maud uwielbiała seler, seler i seler. Plus groszek, marchewkę... A ja tego wszystkiego nie lubię. Nie lubię też mięty, a tu znajdziecie przepis na miętowy groszek (brrr, aż mnie ciarki przeszły). Jak widzicie, są to jednak moje własne preferencje smakowe, więc jeśli ktoś lubi selera, to będzie zachwycony ilością przepisów z jego udziałem.

Na plus także dodatki w postaci opowieści o życiu kulinarnym Maud. Było to niesamowicie klimatyczne. Bardzo więc polecam, nawet dla samego poczytania o Maud jako kucharce.

książka - uczta dla oka, uczta dla ducha, a dla tych, którzy sprawdzą w kuchni - uczta dla ciała:-)fantastyczna pozycja dla wszystkich, którzy zostawili serce na Wyspie Księcia Edwarda. Jedna z moich najbardziej ukochanych książek!!!

Teraz możemy naprawdę poczuć zapachy oraz smaki prosto z kuchni na Zielonym Wzgórzu:) Oryginalne przepisy okraszono ulubionymi przez nas cytatami i ozdobiono uroczą szatką graficzną. Niezwykle lubię, kiedy ulubione przeze mnie powieści stają się tak namacalne i wychodzą ze sfery wyobraźni docierając wprost do naszych zmysłów... Polecam wszystkim wielbicielom przytulnej kuchni na Zielonym Wzgórzu! Doskonałe dopełnienie całej serii.

Cudowna oprawa graficzna.
Wspaniałym pomysłem było umieszczenie przed każdym rozdziałem wstępu na temat tego, skąd się wzięły przepisy akurat tego rodzaju, coś o Maud, coś o jej rodzinie, dalszej czy bliższej, coś o Zielonym Wzgórzu, kilka zdjęć... Wielbiciele Ani, którzy nie lubią i nie chcą gotować, znaleźliby tu coś dla siebie.
Przepisy. Nie wiem, czy są dobre, jeszcze nie sprawdzałam, ale znajomi chwalą co poniektóre dania. świetnie, że autorki pomyślały o tym, by najpierw sprawdzić tak stare przepisy i je, w razie potrzeby, ulepszyć.

Cudowna oprawa graficzna.
Przepisy. Nie wiem, czy są dobre, jeszcze...

Książka oddaje klimat Ani z Zielonego Wzgórza. Ładnie wydana historia życia autorki książek mojego dzieciństwa.

Niezwykłe wrażenie podglądania Lucy Maud Montgomery od kuchni i to dosłownie. Fajnie się czytało i mam ochotę wypróbować parę jej przepisów kulinarnych.

Miło było wrócić do czasów dzieciństwa, gdy z zapałem czytałam o losach Ani. Książka ta jest swego rodzaju uzupełnieniem - dowiadujemy się czegoś nowego. W dodatku... te stare, ale jakże ciekawe przepisy! Warto sięgnąć po tą książkę.

• Kulinaria
  • Kulinarne