Ideał późnoantycznego władcy

historia
Wydawnictwo Poznańskie
2008-01-01
2008-01-01

Książka Franka Kolba stała kilka lat na mojej półce, nim wreszcie po nią sięgnąłem: tak jakoś wyszło, że nie miałem na nią czasu. Teraz wakacyjny czas mi to umożliwił i mogę przedstawić swoje wrażenia z lektury. Praca podzielona jest na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich zatytułowana „Rys ogólny” stanowi utrzymaną w układzie chronologicznym ciągłą narrację poświęconą ideologii i autoprezentacji władców rzymskich III-V wieku. Część druga „Materiały” to z kolei zestawienie różnego rodzaju źródeł, które omawianej problematyki dotyczą. Frank Kolb wymienił w niej kilkadziesiąt monet, budowli i panegiryków z tej epoki, poprzez które czytelnik może dostrzec, jak późny antyk postrzegał osobę cesarza. Środowisko UAM należy pochwalić za przyswojenie polskim miłośnikom starożytności kolejnej solidnej pracy badacza niemieckiego. Frank Kolb przedstawił bowiem omawiane problemy w sposób całościowy i interesujący. Zajmuje stanowisko w wielu sprawach spornych, np. odnośnie do wschodniego pochodzenia obyczaju proskynesis, przenikania się chrześcijaństwa i neoplatonizmu w ideologii IV wieku, czy legalności przyjęcia godności augusta przez Juliana Apostatę. Praca rzuca ciekawe światło na funkcjonowanie władzy cesarskiej i na całą kulturę późnoantyczną.

Tomasz Babnis

• Starożytność
  • 7) Historia: 1.4) Starożytny Rzym
  • Liceum
  • Rzym starożytny
  • Cesarstwo Rzymskie

Dodaj cytat z książki Ideał późnoantycznego władcy