Przeżyłam Oświęcim

Okładka książki Przeżyłam Oświęcim
Krystyna Żywulska Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, tCHu doM wYdawniczy powieść historyczna
powieść historyczna
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, tCHu doM wYdawniczy
2004-01-01
2004-01-01
9788389782083
holokaust ocaleni z zagłady Auschwitz wspomnienia

więcej Więcej

Gwiazdek nie będzie. Książki nie czytałem. Polecam natomiast przeczytać książkę Zbigniewa Błażyńskiego MÓWI JÓZEF ŚWIATŁO. Rewelacyjna. W tejże książce jest wspomniane, kim była i czym się zajmowała w obozie Krystyna Żywulska. Otworzą Wam się oczy Czytelnicy. Grunt, że Żywulska nawet w obozie sypiała w jedwabnej koszuli; bądź, co bądź urzędowała w obozowej Kanadzie ... Po...

Trudno oceniać książką o takiej tematyce. Historia ofiar obozu zagłady, jaką opisała autorka jest wstrząsająca i wprost nie do wyobrażenia.

Pozycja warta polecenia. Historia dziewczyny, która trafiła do obozu zagłady, dzień po dniu.

Recenzja książki Krystyny Żywulskiej pt. "Przeżyłam Oświęcim"
cyt. "Nad Oświęcimiem słońce wschodzi
smugą różową, jasną,
stoimy w rzędzie, starzy i młodzi,
a w górze gwiazdy gasną..." (cytat zawarty w ww. książce)

Książka autorstwa Krystyny Żywulskiej (prawdziwe imię
i nazwisko: Sonia Landau) to dokładny zapis pokazujący jak wyglądało życie ludzi w oświęcimskim...

„Uświadomiłam sobie rzeczowo: „Jestem w obozie. Tu jest Oświęcim. Vernichtungslager – stąd nie ma powrotu”.”
Po takim wniosku automatycznie przestawia się pryzmat patrzenia. Zmienia się ocena sytuacji, w której dialog między więźniarkami przestaje razić absurdem:
„- No cóż, przecież nie na śmierć.
- Myślisz?... tak, nie na śmierć, ale na męczarnię, a to gorsze.”
Tę...

"Wyszłyśmy. Komin pierwszego krematorium płonął krwistą czerwienią. Kłęby ognia i sadzy buchały w górę.
- Teraz wierzysz? - spytała Basia. - Spójrz, pali się ten piękny chłopiec i ten starszy pan, podobny do jednego z moich profesorów, rozumiesz, palą się obok ludzie"

Niesamowita książka. Warta przeczytania.

Przeczytane do 100 strony. Dużo książek o Auschwitz przeczytałam ale tej jakoś zmęczyć nie mogłam. Za dużo przypisów, postaci, imion...chaotycznie napisana.
Odłożę ją na inny czas.

polecam przeczytać

"Nie wiedziałam tylko, jak przeżyć następną godzinę, następny dzień i miesiąc."
Przeczytałam tę książkę w wieku 14 lat, czyli ponad 6 lat temu, a nadal wzbudza we mnie wielkie emocje. Temat II wojny światowej, temat obozów jest poruszany dosyć często na lekcjach historii czy filmach, ale to właśnie Krystyna Żywulska uśmiadomiła mi jak wielka tragedia miała miejsce wcale...

1 133
  • Chcę w prezencie