Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917

Okładka książki Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917 Krzysztof Marcinek
Okładka książki Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917
Krzysztof Marcinek Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka powieść historyczna
powieść historyczna
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2009-01-01
2009-01-01
Historia I Wojna światowa

Okładka książki Ryzyko w finansowej ocenie projektów inwestycyjnych. Wybrane zagadnienia Pera Krystian, Krzysztof Marcinek, Foltyn-Zarychta Monika, Piotr Saługa, Piotr Tworek
Ryzyko w finan... Pera Krystian, Krzy...
Okładka książki Inwestycje rzeczowe przedsiębiorstw. Wybrane zagadnienia Adamek-Hyska Dorota, Pera Krystian, Tomecki Marcin, Krzysztof Marcinek, Piotr Tworek
Inwestycje rze... Adamek-Hyska Dorota...

Piekło Flandrii.
Druga pozycja K. Marcinka poświęcona zmaganiom we Flandrii podczas I wojny światowej. Autor przekrojowo opisuje zmagania począwszy od bitwy pod Pilckem przez Messines (świetny opis walk pod ziemią i wojny minerskiej!) aż do epilogu pod tytułowym Passchendaele. W pracy raczej podążamy za plecami atakujących Brytyjczyków (umownie - z uwagi na ogromną rolę żołnierzy z Antypodów i Kanady) niż broniących się Niemców. Autor jednakże okazuje swoje współczucie dla ofiar po obu stronach zasieków bez rozróżnienia.
Kolejne "suche" opisy bitew (batalion X posunął się o Y jardów i zajął pozostałości lasu Z) są równoważone opisami warunków w jakim przyszło walczyć obu stronom, a nie były to warunki przyjemne - wszechogarniające błoto, deszcz i artyleria spadająca na głowy. Na końcu znalazło się miejsce na krótki opis walki powietrznej nad Flandrią. Jedyny minusik za używanie imperialnych jednostek miary. Tak zapewne było wygodniej jednakże osobiście wolałbym zachowanie metrów zamiast jardów.
Poza tym książka obowiązkowa dla osób zgłębiających I WŚ.

Piekło Flandrii.

Autor wykonał przy napisaniu tej książki ogromną pracę własną - dobór źródeł, opracowań, tłumaczenia własne. Poza tym poziom merytoryczny, styl, forma jasnego przekazu - w tej książce jest wszystko. Daję 9, powinno być 10, ale ta ocena jest zarezerwowana u mnie dla klasycznej literatury pięknej

Bardzo dobrze napisane studium o bitwach we Flandrii w 1917 roku. Przerażający opis wojny na wyniszczenie, jej bezsensu w sensie militarnym. Próba wygrania wojny brutalną siłą, dobrze pokazuje dlaczego przełamanie frontu było praktycznie niemożliwe.

Publikacja wydana bardzo porządnie, z wieloma kolorowymi, czytelnymi mapami co ją bardzo wyróżnia na tle wielu innych, gratulacje dla p. K.Marcinka i wydawnictwa za wysiłek dzięki, któremu można czytać nie patrząc równocześnie na mapy w internecie co niestety bardzo często ma miejsce przy pracach historyczno-wojskowych.

Trzecia bitwa o Ypres do dziś pozostaje jednym z najkrwawszych starć w historii ludzkości. Ponad 600 tysięcy ofiar o skrawek belgijskiej ziemi – a wynik wyniszczającego pojedynku właściwie nierozstrzygnięty. Nic dziwnego, że doczekała uwiecznienia w filmie oraz w muzyce (utwory zespołów Iron Maiden czy Sabaton). Autorowi udało się odtworzyć niezwykle plastycznie przebieg ponad trzymiesięcznych bojów pod Passchendaele. Pisze obszernie, wielowątkowo, ale zrozumiałym językiem. Pozostając obiektywnym zmusza czytelnika do dokonywania samodzielnych ocen dowódców oraz znaczenia tej utopionej w błocie ofensywy. Jedna z lepszych merytorycznie pozycji w cyklu wydawniczym Bitwy/Taktyka.

Książka poświęcona jednej z najkrwawszych bitew pierwszej wojny światowej, podczas której poświęcono życie lub zdrowie kilkuset tysięcy ludzi dla osiemdziesięciu kilometrów kwadratowych. Jak sugeruje podtytuł mamy tutaj również do czynienia z szerszym spojrzeniem na kampanię we Flandrii w 1917 roku. Autor opisuje także takie starcia jak Messines, Operację "Strandfest" czy działania lotnicze nad opisywanym regionem. Trzeba podkreślić wysoką jakość dodatków związanych z pozycją, zawiera ona kilkanaście ilustracji oraz 26 kolorowych map ukazujących poszczególne fazy bitwy. Jak dla mnie początek jest trochę zbyt rozwinięty, dotyczy on wcześniejszych lat wojny, Flandrii, przeciwników czy generalicji obu stron konfliktu, ale należy też docenić, że autor porusza w nim ciekawe tematy dotyczące na przykład "wojny minowej". Na plus również zakończenie, bo autor w przystępny przedstawia informacje dotyczące strat, pogody, skutków oraz kontrowersji wokół samej bitwy.

Świetna książka, napisana przystępnym językiem, oparta na solidnej podstawie źródłowej, a do tego jeszcze zawierająca sporą liczbę czytelnych map. Dla mnie niedościgniony wzór literatury historyczno-wojskowej.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Chyba jedyna pozycja na polskim rynku dotycząca bitwy o Passchendaele. Autor wykonał kawał dobrej roboty :)

bardzo dobra pozycja. Przejrzysta konstrukcja książki, dobry język, wyczerpujący, ale nie nużący opis wydarzeń. Polecam

• I wojna światowa
  • historia
  • Historia i kultura
  • I wojna światowa (1900 -1939)
  • Bitwy/Taktyka
  • Inforteditions