Pierwsze kłamstwo

Okładka książki Pierwsze kłamstwo
Sara Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Czarna seria
Den första lögnen
Czarna Owca
2016-11-23
2016-11-23
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
gwałt kłamstwo literatura skandynawska literatura szwedzka manipulacja nastolatka nienawiść przemoc strach szwedzki thriller trauma wspomnienia zemsta

Kto? Wiadomo. Dlaczego? Wiadomo. Czy zatem warto przeczytać? Tak. Mamy tu bowiem interesujące studium podwójnie skrzywdzonej - przez gwałcicieli i system (nie-)sprawiedliwości. Jednak te doświadczenia powodują, że w misterny, niezwykle inteligentny sposób bohaterka przygotowuje karę (według niektórych zemstę).
Doceniam fabułę, dynamikę akcji, pomysł na postaci (również drugo- i trzecioplanowe).

Doceniam fabułę, dynamikę akcji, pomysł na postaci (również...

Bardzo wciągająca, chociaż wydaje się, że od razu wiadomo o co chodzi.

Bardzo wciągająca, chociaż wydaje się, że od razu wiadomo o co chodzi.

Podobno karma wraca. Zastanawialiście się kiedyś, czy nasze grzechy odbiją nam się czkawką w przyszłości? Czy uniknięcie kary raz oznacza unikanie kary całe życie? Ja się ciągle nad tym zastanawiam… i mam nadzieję, że takie historie, jak ta u Sary Larsson, dzieją się naprawdę.
Kilkanaście lat temu Oskar z kolegami urządzili sobie zabawę z zakochaną w nim dziewczyną, gotową spełnić wszystkie jego zachcianki. Zabawa jednak wymknęła się spod kontroli i dziewczyna została brutalnie zgwałcona przez dwóch oprawców w towarzystwie trzeciego, który całą sytuację uwieczniał na zdjęciach. Josefin – upokorzona, złamana, zrezygnowana – postanawia tragedię zamieść pod dywan i nigdy nie mówić o niej głośno, jednak za sprawą swojej przyjaciółki doprowadza chłopaków przed sąd, który to towarzystwo…. uniewinnia.
Nietrudno się domyślić, jak wygląda życie osoby skrzywdzonej w taki sposób i niełatwo postawić się w jej sytuacji. Przychodzi jednak dzień, w którym Josefin szyje na swoich gwałcicieli zemstę na miarę bohaterki Szekspirowskiej tragedii. Inteligencja, z jaką wykombinowana jest jej droga do odwetu, jest dowodem na to, jak długo trauma zmuszała dziewczynę do szukania sposobu na wymierzenie kary.
Ta powieść to zdaje się debiut pisarki – i oby takich więcej! Ja może nie jestem szczególnie obiektywna, bo moja miłość do kryminałów skandynawskich lekko wypacza patrzenie z dystansu, ale uważam, że to jest świetnie skonstruowana fabuła. Od początku do końca przemyślana intryga, a nie rzucone przypadkowe rozwiązanie na końcu, które z niczego nie wynika. Oczywiście są pewne sploty okoliczności, które zapewne nie zdarzyłyby się w normalnej sytuacji, ale jednak mocno prawdopodobne. Ważne, że mimo wydarzeń z przeszłości, które są dramatyczne, powieść nie epatuje złem i żalem. Ja raczej czułam emocje Josefin w duchu zemsty i poszukiwania spokoju ducha. Rozumiałam, o co jej chodzi. Sama Josefin jest świetną bohaterką – bardzo sprytnie wymyśloną, schowaną, ale obecną. Duża umiejętność. Bardzo polubiłam też sprawców zbrodni – może to zabrzmi nieludzko, a dlaczego to przekonajcie się sami. Ciekawie poprowadzone są też bohaterowie poboczni, którzy mają swoją małą rolę w całej historii, w większości nie zdając sobie z tego sprawy. Nie są może jacyś skomplikowani, ale właśnie w tym jest sens, żeby budować w nas wątpliwość, a nie przekonywać. To się udało. Ja rozumiałam zachowanie tych postaci, a to ważne dla wiarygodności. Więcej – w niektórych sytuacjach byłam pełna podziwu dla żony Oskara, której postawa przyczynia się do powstania wielu ciekawych elementów akcji.
Przystępnie jest też poukładana opowieść w dwóch liniach czasowych – mamy tu i teraz, ale również przenosimy się co jakiś czas do przeszłości i widzimy całą sytuację wokół punktu krytycznego, jakim była impreza, na której zgwałcono Josefin.
Ważne jest też to, że to nie jest tradycyjny skandynawski kryminał, w którym widzimy historię przez pryzmat społeczeństwa, wchodzimy w jakiś mikroświat – tutaj mamy dość kameralną historię i opowieść prawie amerykańską, ale ze skandynawskim sznytem. Świetne połączenie. Dużo się dzieje, akcja jest szybka, chce się przewracać strony i czytać do końca. Nie szukamy odpowiedzi „kto”, bo amator kryminału szybko się zorientuje, ani „dlaczego”, bo to wiemy od początku. Chcemy wiedzieć czy jej się uda i poznać jej plan od podszewki. Chwytliwy zabieg. Ja czytałam z zaciekawieniem, bardzo mi się podobała, autorka ma potencjał. Tylko dlaczego nie jest tłumaczona na polski szerzej - zachodzę w głowę.

Niesamowita!
Jeżeli taki debiut ma ta autorka to muszę mieć wszystkie jej pozostałe książki.
Rewelacyjni bohaterowie, tacy barwni, tak bardzo można się z nimi utożsamić, każdy ma coś co mógłbyś znaleźć w sobie....
Ta historia to majstersztyk.
Pamiętam że w trakcie jej czytania zapamiętałam jedną rzecz, która była bardzo naciągana, nie ma aż takich zbiegów okoliczności, ale końcówka mi rozświetliła obraz całej sprawy.
Dlatego nie mam się do czego doczepić nawet jakby bardzo chciała bo jest tak niesamowita!
Uwielbiam autorkę, sposób pisania, historie, bohaterów, lekkość czytania.

Ja uwielbiam ją!

Niesamowita!
Jeżeli taki debiut ma ta autorka to muszę mieć wszystkie jej pozostałe książki.
Ta historia to majstersztyk.

To, czego zdecydowanie mi zabrakło to napięcie. Atmosfera niby się zagęszcza, bo nie wiadomo kto przypomina Jonasowi, Oskarowi i Rikardowi przeszłość. Josefin, która przed laty zniknęła? Jej przyjaciółka stojąca u jej boku w czasie procesu? A może ktoś zupełnie inny? Autorka stara się podsuwać czytelnikowi różne tropy i nie powiem, żeby robiła to nieumiejętnie, ale mnie końcowe rozwiązanie zupełnie nie zaskoczyło. Zanim do niego dotarłam nie czułam też tej obręczy, która zaciskała się wokół bohaterów.

Miałam wobec „Pierwszego kłamstwa” spore oczekiwania i z tego po części wynika moje rozczarowanie. Cieszę się mimo wszystko, że autorka pokusiła się o stworzenie fabuły, w której czytelnik ma okazję zetknąć się z ważnym tematem i zastanowić się ile takich spraw, w których sprawcom nie potrafiono (a może i wcale nie chciano) udowodnić winy pojawia się poza fikcją literacką. Debiut Sary Larsson pozostanie dla mnie dosyć przeciętnym thrillerem, ale może kolejne jej książki pozostawią we mnie mniejszy niedosyt.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2017/01/sara-larsson-pierwsze-kamstwo.html

Lato, miejscowość Visby- 16-letnia Josefin podczas imprezy zostaje brutalnie zgwałcona przez swoich 3 kolegów. Sprawcy zostają uniewinnieni. Po latach ktoś rozpoczyna zemstę. Pierwsze kłamstwo pociąga ze sobą kolejne. Ciekawa oraz wciągająca fabuła sprawia, że książkę czyta się niemal jednym tchem.

Super, okładka nie zachęcała ale ksiązka świetna.

Super, okładka nie zachęcała ale ksiązka świetna.

Zazwyczaj czytam romanse i erotyki i zupełnym przypadkiem trafiłam na tą książke. Dobrze przeczytać raz jakiś czas coś innego.
Bardzo mi się podobała do końca kombinowałam kto może stać za tymi wszystkimi wydarzeniami .

Karma zawsze wraca

Karma zawsze wraca

Dodaj cytat z książki Pierwsze kłamstwo