Orynin 28 IX 1618

INFORTeditions
2009-01-01
2009-01-01
wojskowość staropolska

Autor w tym jedynym chyba dostępnym na niwie całej polskojęzycznej literatury opracowaniu bitwy pod Oryninem nie tylko opisuje zmagania podczas samej batalii, ale również udziela odpowiedzi na pytania, dotyczące polityki Rzeczpospolitej względem ziem mołdawskich i wreszcie poddaje ocenie rezultat kampanii. Tytułowe starcie potraktowano dość dogłębnie, jednak faktycznie jest to pozycja napisana językiem dość ,,wypranym" z emocji, które czasem warto wdrożyć do narracji.

Zaiste niczym sucha praca magisterska napisana. U mnie to duuuuży minus. Przeczytałem bo musiałem, coś o tym okresie po prostu pisałem.

Jestem jedyną osobą, która to przeczytała- je. Dla niewtajemniczonych książka ukazuje ostatnie potknięcia Stanisława Żółkiewskiego. Cecora to ostatnia jego bitwa, ale błąd pod Cecorą popełnił wcześniej trzy razy. Chciał dorównać on Janowi Zamoyskiemu, który zwyciężył pod Cecorą w 1595r. Uczeń Żółkiewski nigdy nie przerósł mistrza z herbem Jelita. Żółkiewski prowadził bitwę w taki sam sposób pod Cecorą jak Zamoyski i przegrał. Książka ukazuje, że zwycięstwo generała zależy od dobrych żołnierzy, dobrego generała, czasu, miejsca i od czynnika zwanym szczęściem. Książka jest zwykłym dokumentem przypominającym pracę magisterską.

• Pola bitew
  • Historia XVI i XVII wieku