Wspomnienia 1847-1928. Część Pierwsza.

Okładka książki Wspomnienia 1847-1928. Część Pierwsza.
Edward Woyniłłowicz Wydawnictwo: Klinika Języka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Klinika Języka
2016-01-01
2016-01-01
9788364197222
Coryllus Klinika Języka pamiętniki biografie autobiografie

Tragiczna postać autora "Wspomnień" była jakże charakterystyczna dla polskiej ludności zamieszkującej kresy. Edward Woyniłłowicz, gospodarz, polityk i wielki społecznik został ZDRADZONY. Przez Polaków z Warszawy, którzy mieli gdzieś jego poświęcenie dla zachowania Polskości w zaborze rosyjskim i nie pozbywanie się ziemi z ręki Polaków, mimo niesprzyjających ukazów carskich. Zdrada boli do tej pory tym bardziej, że dokonana rękami tych, którzy mienili się być wzorem rodzimego patriotyzmu. Lektura na wyzbycie się współczesnych złudzeń, że można głosić ideały patriotyzmu bez świętego prawa własności. Edward Woyniłłowicz został ogłoszony Sługą Bożym w Kościele katolickim. Jakże wymownie brzmią słowa na jego nagrobku: "Traktatem ryskim z swej ziemi wygnany, deptać musiałem obce łany." Biorę się czym prędzej za tom II. Dziękuję za uwagę i serdecznie polecam!

Wspomnienia tego człowieka wskazują na ogromne doświadczenie zawodowe i życiowe . Ogrom zasług o których dziś kompletnie zapomniano a nawet skazano je na przemilczenie . Dzisiejsza tzw.sprawiedliwość społeczna mówi nam jak niezawodnie jest ułożone życie społeczne ale jednocześnie widząc jego wady nie pozwala nam owej sprawiedliwości wypuszczać z rąk . Dziś to trudne do wyobrażenia ,żeby jeden człowiek mógł ufundować świątynie katolicką za swoje fundusze . By mógł dzielić się swoim doświadczeniem nabywany w świecie w wielu dziedzinach gospodarowania . Takim właśnie człowiekiem był Edward Woyniłłowicz,którego wspomnienia długo skrywano a nawet uprawiano potajemny kult jego drugiej części wspomnień .Rzecz to chwalebna ,że wydawnictwo Klinika Języka wypuściła na rynek takiego Białego Kruka .Oczywiście zebrało ono swoje cięgi ,za ten czyn dokonany za własne pieniądze bez zasiłków i żebraniny po ministerstwach i unijnych komisjach czy innych wynalazkach żebraczych . Żebracze to były kiedyś zakony ,ale tego świata już nie ma .Teraz pozostały żebracze instytucje państwowe wydające książki niezrozumiałe z praktycznego punktu widzenia dla przeciętnego zjadacza chleba,który ma jak podają państwowe czyt.żebracze instytucje, zaniżać czytelnictwo . No jaki pan taki kram .
Pan Woyniłłowicz zaś to prawdziwy pan ,któremu bydlaki rozebrali kram . Przeczytajcie braci miła i sami się przekonajcie .

Wspomnienia są subiektywne i dlatego warto je czytać. E. Woyniłłowicz to tytan pracy i człowiek z największą troską walczący o ojczyznę, która przecież go wywłaszczyła z majątku i zmusiła do egzystencji na granicy ubóstwa. Jednak zawsze miał nadzieję, na lepsze czasy, których nigdy nie doczekał. Mimo ogromnego żalu do władz, zawsze miał kredyt zaufania do ludzi, którzy co raz go zawodzili.

Fascynująca opowieść wielkiego Polaka, ziemianina, konserwatysty, świadka zagłady ziemiaństwa na Kresach Wschodnich.

Kawał historii w narracji mińskiego polskiego ziemianina. Literacko znacznie słabsze od dość podobnych tematycznie wspomnień Hipolita Korwina Milewskiego.

Dodaj cytat z książki Wspomnienia 1847-1928. Część Pierwsza.