Wilk stepowy

Data 1. wydania:
1974-05-21
Gabriela Mycielska
Media Rodzina
Gabriela Mycielska literatura niemiecka samotny artysta samotność kryzys lat 30. indywidualizm
Steppenwolf
literatura piękna
2016-08-30
Gabriela Mycielska

Książka na długo pozostanie w mojej pamięci, może dlatego, że po części utożsamiam się z głównym bohaterem.
Niezwykle refleksyjna, bogata w metafory, niejednoznaczna, daje duże pole do interpretacji, z drugim dnem, z głębią.

Książka powinna przepaść do gustu tym, którzy lubią zgłębiać metafizyczne, filozoficzne tematy i własną duszę.
Opowiada bowiem losy człowieka rozdartego wewnętrznie, jak pewnie każdy, i dlatego pozwala zrozumieć własną naturę, albo przynajmniej odrobinę się odnaleźć.
Nie jest jednak łatwa, trochę ciężko mi się ją czytało, momentami trudno mi się było wciągnąć, ale były...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest w pisarstwie Hessego coś conradowskiego, a ja na nieszczęście nie trawię Conrada, ciężko mi się to czytało. Miałem trochę flashbacki z czytania Lorda Jima.
Generalnie doceniam, ale nie miałem z tego przyjemności.

Czytając niektóre fragmenty byłem naprawdę oszołomiony, jak trafnie można ująć w słowa kłębiące się w głowie myśli, których nie potrafiłem wyrazić. Myślę, że wielu ludzi znajdzie w tej książce coś o sobie, zwłaszcza ci zagubieni i to wbrew pozorom także młodzi. Z wilkiem stepowym można się zidentyfikować, można też dzięki niemu dostrzec, jak ogromne bariery nakładają na nas...

O „Wilku stepowym” przeczytałam tak wiele, że spokojnie mogłabym podjąć się próby napisania tekstu bez przeczytania samego źródła. Interesował mnie nie tylko dlatego, że jest jedną z książek, którą określa się mianem najważniejszych dzieł XX wieku, ale również z powodu przeciwstawnych wrażeń u czytelników.
Jak to się dzieje, że w zapisanych słowach, takich samych dla...

Świetna, mocna i wymagająca książka.

Wymagająca pozycja. O tym jak znaleźć wewnętrzną równowagę. Jak otwarcie się, pozwolenie sobie na poznanie nowego może być wyzwalające.

Książka z ogromnym bagażem emocjonalnym i z czymś co dziś nie jest już często spotykane - z rzemiosłem słowa.
Zdania płyną bez pośpiechu , przyjemnie szeleszczą w uszach.... To taki rodzaj pisania nastawionego jeszcze na piękno nie na sztampę, nie na efekciarstwo.

Dziś, w tych dziwnych czasach każdy z nas jest trochę wilkiem stepowym. Nie pasującym , nie mogącym się godzić...

To co napiszę poniżej o najsłynniejszej książce Hermanna Hessego nie będzie opinią w ścisłym tego słowa znaczeniu. To będzie raczej historia moich osobistych relacji z tą powieścią, która odegrała w moim życiu, zwłaszcza w młodości, ogromną rolę.

Mam dziś 50 lat. Tyle ile Harry Haller, bohater powieści Hessego. Kiedy po Wilka stepowego sięgnąłem po raz pierwszy miałem 15...

Czytając "Wilka Stepowego" przenosimy się w świat głównego bohatera nie jako czytelnik, lecz jako człowiek w całej swej duchowej istocie. Autor po raz kolejny odkrywa przed nami nam ścieżki, o których, być może, nie mieliśmy pojęcia, obnażając prawdę o tym, że: "Jako ciało każdy człowiek jest jednością, jako dusza nigdy". Dotarłem w tej książce do wewnętrznego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje