Ósme życie (dla Brilki). Tom 2

Okładka książki Ósme życie (dla Brilki). Tom 2 Nino Haratischwili
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ósme życie (dla Brilki). Tom 2
Nino Haratischwili Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Ósme życie (dla Brilki) (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Ósme życie (dla Brilki) (tom 2)
Das achte Leben
Urszula Poprawska

Dalsze dzieje rodu Jaszich

No, całkiem ciekawa pozycja literacka

No, całkiem ciekawa pozycja literacka

Cudowna druga część. Polecam👍🏻 mam nadzieję że to nie koniec przygód z tą Autorką w tym wydaniu.

Wybitna. Nic więcej nie muszę pisać.

Wybitna. Nic więcej nie muszę pisać.

W tym tomie Autorka skupia się bardziej na bohaterach i ich drodze. Więcej tutaj o emocjach, motywacjach. Jesteśmy jeszcze bliżej nich, przez co momentami traciłem odniesienie do wydarzeń dziejących się w tle. Naturalne wydaje mi się, że druga połowa XX wieku była mniej nasycona wydarzeniami niż pierwsza. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że tom pierwszy był tylko podprowadzeniem pod ten tom, który wydaje się bardziej autentyczny. Zapewne sobie to dopowiadam, ale o ile na początku mamy styczność z bardzo dobrym kawałkiem literatury historycznej i pięknej, tutaj mamy bardziej zaangażowaną książkę - trochę literaturę piękną, trochę reportaż, trochę przeżyć Samej autorki. To nie jest jedna historia podzielona na dwie części, żeby nie mieć 1200 stronicowej cegły. Przez to, że tutaj Autorka osadza historię w bardziej współczesnych realiach, odbieram ją bardziej bezpośrednio. Bawiłem się lepiej niż przy pierwszym tomie i ostatecznie przeczytałem ją szybciej.

Muszę też powtórzyć to, co napisałem w recenzji pierwszego tomu:
Na pewno należy podkreślić, że Autorce udało się osiągnąć jedną rzecz. Jesteśmy blisko postaci i zdarzeń. Czujemy ich emocje, czujemy smaki i zapachy, które oni czują. Nie spotkałem się dotąd z czymś takim i jest to jedna z rzeczy, które mnie porwały.

Polecam każdemu kto kocha czytać.Historia o życiu opowiedziana pięknym językiem.O czym,to znajdziecie w każdym streszczeniu.Dobrze,że do mnie trafiła.Może doczekam się trzeciego tomu.

nieco bardziej rozwleczona i mniej interesująca niż część pierwsza, ale i tak wciągająca w nieco egzotyczny, nieznany świat wschodu i wielką politykę zmieniającą dzieje świata. choć bohaterka-narratorka jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych charakterów, jakie spotkałam w książkach, to i tak dałam się pochłonąć tej historii i trochę szkoda mi, że się skończyła.

Tom 2 ”Ósmego życia” to książka o starości, o schyłku. To podsumowanie wyborów młodości i pokazanie ich konsekwencji. Jestem zaskoczona bo pomimo szarego, komunistycznie osadzonego świata, drugi tom wzbudził we mnie więcej emocji. To świat obdarty z aromatu czekolady, ze złudzeń i bez marzeń jednocześnie do bólu prawdziwy. Mnóstwo mechanizmów i prawd do przemyśleń po zakończeniu lektury:
Za życia można mieć wiele żyć jak Kitty.
Można mieć setki kobiet, a kochać ciągle i prawdziwe tylko jedną jak Kostia.
Można mieć czar i urok do samego końca jak Kristine.
Rodzina to trudny układ wzajemnych powiązań.
Alkohol to definicja ucieczki i ogromnego bólu.

Kiedyś do Ciebie wrócę droga książko.

Moim zdaniem drugi tom trochę gorszy od pierwszego. Za dużo wnikliwego analizowania zdarzeń, lekko przesadzony tragizm bohaterek, w porównaniu do wcześniejszych przeżyć i okropności wojny. Poza tym to "kawał wspaniałej literatury".

Obie części napisane wspaniałym, żywym, soczystym i bogatym językiem. Bardzo interesująca kreacja narratora. Pełne tragizmu tło historyczne równie ważne, bo zmusza czytelnika do odświeżenia wiedzy bądź daje bodziec do poznania tych dziejów od podstaw.

Kontynuacja pierwszej części, ciąg dalszy historii i dopełnienie całości. Książka momentami mnie nużyła, dawała uczucia bycia przeciągniętą i niezmiernie przewidywalną. Rzeczywiście, nie zaskoczyła mnie ani trochę, choć nie taka była też jej rola. Ostatecznie, drugi tom jako całość oceniam mimo wszystko nieco lepiej od części pierwszej.
Podtrzymuję swoją recenzję z tomu I. Głównych bohaterek i bohaterów wciąż nie da się lubić, choć w tym przypadku to dla mnie nie zarzut, a nawet komplement — autorka idealnie oddała w tej książce okrucieństwo wojny i to w jaki sposób wpływa ona na kształtujące się postawy i zachowania. Z książki jednoznacznie wybrzmiewa, że każdy, dosłownie każdy ma w sobie te dwie strony i jest gotowy być zarówno czarną kartą czyjejś historii, jak i jednocześnie dla kogoś innego być bohaterem i ratunkiem.
To niezmiernie poruszająca powieść, którą polecam każdemu i co więcej, uważam, że powinna zostać wpisana do kanonu lektur. Skłania ku refleksji tym mocniej tutaj w Polsce, która została tak dotknięta wojną, której na co dzień już nie mamy w świadomości. Książka przejmująco obrazuje dziedziczenie wojennej traumy, niosąc jednak obietnicę odczarowania przeszłości.

Nie mogę jednocześnie nie wspomnieć o błędach redaktorskich, które odbierały momentami radość z czytania. Osobiście uważam, że to karygodne. Nikt nie czytał tej książki w całości przed wydaniem? — Takie mam wrażenie! Przykre niechlujstwa w postaci literówek (np. koński ogień zamiast koński ogon, opadły zamiast dopadły) kłują w oczy, choć nie tak mocno jak regularne zamiany imion, które najwidoczniej komuś w redakcji ciągle się myliły, do tego stopnia, że w drugim tomie na początku jednego z rozdziałów można przeczytać o śmierci bohatera, który nie umarł… Uważam to za wydawniczy wstyd.

Podtrzymuję swoją recenzję z tomu I....

• 2017