Koriolan

Okładka książki Koriolan
William Shakespeare Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: William Szekspir utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Kolekcja Hachette: William Szekspir
1999-09-01
9788328207424
Józef Paszkowski
Koriolan William Szekspir

Historia Koriolana - rzymskiego bohatera narodowego, którego największą wadą jest jego duma - w jego przypadku duma źle rozumiana, która staje się po prostu pychą. Wychowany w ogniu walk nie potrafi odnaleźć się w społeczno-politycznym kontekście, przez co szybko traci popularność wśród ludu pragnącego pokazać, że ma władzę i możliwość "gloryfikowania i tracenia bohaterów".
W tej historii warto zwrócić uwagę na te właśnie trzy jej aspekty: portret bohatera przekonanego o swojej wielkości; portret ludu, którego sympatie zmieniają się bardzo szybko, i który przede wszystkim chce pokazać, że też ma znaczącą pozycję polityczną; studium ludzkiego pragnienia i odrzucenia władzy - ci, którzy jej pragną nie są w stanie sobie wyobrazić, że ktoś może chcieć ją odrzucić.

Rewelacyjna tragedia. Kajusz Marcjusz Koriolanus jest chyba bardziej skazany na swoje przeznaczenie niż Hamlet, a jego potworna duma zbliża go do nieuchronnego upadku. Przyznam, że szlag mnie trafiał jak los się obszedł z tytułowym bohaterem tej tragedii. Tyle dokonał dla Rzymu,a został ostatecznie podwójnie zdradzony i zabity. Jak zawsze Szekspir wyzwala ogromne emocje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

tłum. Barańczak

tłum. Barańczak

Szekspir przedstawia w "Koriolanie" konflikt między osobami u władzy a zwykłym ludem. Konflikt, który dla głównego bohatera kończy się tragicznie. Porusza kwestie uniwersalne - samotność, konieczność odnoszenia się z szacunkiem do siebie nawzajem i złe wybory oraz ich konsekwencje. Jak dla mnie zbyt dużo w tym utworze polityki, co sprawia, że ta sztuka Szekspira nie należy do moich ulubionych, jednak warto zapoznać się z jej treścią, choćby ze względu na wybitnego autora.

Na półkach: , , , ,

Idealne, gdy czyta się jednocześnie oglądając spektakl.

Idealne, gdy czyta się jednocześnie oglądając spektakl.

,,Spojrzyj: niebiosa otwarły się na ścież; Bogowie patrzą na nas i szydzą z nienaturalnej tej sceny". Mars nie usłuchałby Junony.

Celność uwag Szekspira nie przestaje mnie zadziwiać.

Celność uwag Szekspira nie przestaje mnie zadziwiać.

Sztuki muszę oglądać, nie czytać, męczę się z nimi przeokrutnie. "Koriolan" w wersji National Theatre Live zachęcił mnie, by spróbować z samym tekstem, niestety - przegrałam.

Sztuka nie aż tak znana jak "Makbet" czy "Otello", co nie znaczy, że mniej godna uwagi. Historia w jakimś sensie podobna do tej pierwszej, bo też mamy tutaj osobiste ambicje, dumę, grę o władzę, niemniej w "Koriolanie" sytuacja jest nieco inna, więcej tu zmagania bohatera z innymi, jego funkcjonowania w różnych relacjach niż walki z samym sobą. Chociaż i jemu można zarzucić parę paskudnych cech charakteru, bez których na pewno byłoby mu w życiu lepiej, to jednak można go polubić bardziej niż Makbeta. Akcja ma miejsce w starożytnym Rzymie, więc dodatkowy plus dla miłośników tego okresu. Nie czuję się zobowiązana więcej zachęcać do Szekspira - dla mnie jest on mistrzem i reklamy mu nie potrzeba.

XXVI wieczny Szekspir porusza wciąż nurtujące społeczeństwo tematy. Klasyka która porusza do dziś.