Sprawy wewnętrzne

Okładka książki Sprawy wewnętrzne Ian Rankin
Okładka książki Sprawy wewnętrzne
Ian Rankin Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska Cykl: Malcolm Fox (tom 1) Seria: Kryminały na lato kryminał, sensacja, thriller
Malcolm Fox (tom 1)
Kryminały na lato
The Complaints
Albatros, Ringier Axel Springer Polska
2016-07-11
2011-10-28
Witold Kalinowski
Malcolm Fox Ian Rankin sprawy wewnętrzne

Książka mnie nie pochłonęła, wiało nudą.

Książka mnie nie pochłonęła, wiało nudą.

Po skończeniu czytania mam bardzo mieszane odczucia. Malcolm Fox jes gliną ale pracuje w nielubianym Wydziale Spraw Wewnętrznych. Dostaje zlecenie na policjanta z Wydziału Kryminalnego, podejrzanego o handel dziecięcą pornografią. W tym samym czasie zostaje zamordowany partner siostry Foxa a sprawę prowadzi właśnie podejrzany policjant. W międzyczasie okazuje się, że obaj są śledzeni a na skutek pewnych niezgodnych z procedurami działań, zostają zawieszeni.

Powieść zawiera wszystko, co powinien zawierać kryminał - szybka akcja, nietuzinkowe postacie, zawikłana intryga. Jednak jakoś cały czas miałam wrażenie, że to nie do końca jest to. Może za bardzo wszystko było pokomplikowane. Za dużo podejrzanych, za dużo intryg... Nie powiem, szybko się czyta książkę ale jakoś nie potrafiła przykuć mojej uwagi. Dobra jest ale nie wciągająca.

Dobra, inteligentna kryminalna historia, odpowiednio skomplikowana aby trzymać w napięciu do ostatniej strony. Intryga łączy wewnętrzną aferę łapówkarską w strukturach policji, zabójstwo, inwigilację policjanta w związku z międzynarodowym handlem dziecięcą pornografią oraz spekulacje i układy na szkockim rynku nieruchomości.
To, co wyróżnia, moim zdaniem pozytywnie ten kryminał, to fakt, że wszystko rozstrzyga się w ramach dedukcji i zbierania informacji. Nie ma tu epatowania okrucieństwem, makabrą, spektakularnych pościgów, mordobicia, strzelanek, wybuchów, nagości i nawet ten jedyny nieboszczyk pojawia się od razu wyłącznie jako pretekst do rozpoczęcia dochodzenia. Wydarzenia mają wszelkie znamiona prawdopodobieństwa a wysoki poziom napięcia zbudowany jest na gęstej sieci powiązań i podejrzeń, obejmujących nieomal wszystkich bohaterów, zarówno z półświatka jak i z policji. Kulminacja emocji jest tym większa, że główny bohater jest inspektorem Wydziału Spraw Wewnętrznych, sam objęty jest inwigilacją i zawieszony w czynnościach a pod znakiem zapytania stają intencje nieomal wszystkich policjantów. Autor wyciągnął na zewnątrz ukrywane brudy i układy tej grupy, wychodząc z założenia, iż: „Policja składa się z różnych powiązanych wzajemnie mechanizmów, a każdym z nich można manipulować, każdy można rozregulować albo uszkodzić…”

To, co wyróżnia, moim zdaniem pozytywnie ten...

"Sprawy wewnętrzne", jak sama nazwa wskazuje, to książka opowiadająca o dochodzeniu prowadzonym wewnątrz struktur Policji w Szkocji. Głównym bohaterem jest inspektor Malcolm Fox, który dostaje zlecenie, żeby przyjrzeć się poczynaniom kolegi po fachu Jamiego Brecka. Zbiega się to jednak w czasie z odnalezieniem zwłok partnera życiowego siostry inspektora Foxa. Czy to przypadek, że ginie on w momencie rozpoczęcia nowego śledztwa przeciwko funkcjonariuszowi Policji pracującego na dodatek w oddziale kryminalnym?
Autor stopniowo odkrywa przed nami kolejne powiązania, jednakże nie jest to tempo akcji, które sprawi, że nasze serce zabije szybciej.
Ciesze się, że trafiłam na tę książkę, bo tym razem ukazała ona pracę w Policji z nieco innej perspektywy niż w książkach, które czytałam dotychczas - z wewnątrz.

Po takich recenzjach spodziewałam się prawdziwych fajerwerków i niestyty się rozczarowałam. Książkę czyta się szybko ale mnie ona tak nie pochłoneła. Szkoda może inne pozycję tego autora bardziej mnie jeszcze przekonają.

Dobry, soczysty kryminał. Ian Rankin trzyma poziom.

Dobry, soczysty kryminał. Ian Rankin trzyma poziom.

"Sprawy wewnętrzne" były moim pierwszym spotkaniem z twórczością Iana Rankina i mówiąc szczerze, po przeczytaniu pierwszych stron książki byłam do niej ogromnie sceptycznie nastawiona. Wydawało mi się, że będzie ona jedną z tych, gdzie dobrnięcie do końca będzie nie lada wyzwaniem, ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć, iż była to wielka pomyłka. Książka w pewnych momentach wciąga aż do takiego stopnia, że żal zostawić ją na dwie minuty, bo nie wiadomo czego dowiedzą się główni bohaterzy na kolejnych stronach. Co do głównych bohaterów, według mnie? Mistrzostwo. Są przedstawieni w taki sposób, że trudno się do nich nie przywiązać! Podsumowując, zdecydowanie jest to kryminał godny polecenia.

Obok tych kryminałów nordyckich lubię,też te z wysp Brytyjskich.
A tu dostałem,coś bardzo przyjemnego.Otóż nowy bohater Fox,nazywany liskiem.
Zajmuje się tropieniem gliniarzy.Którzy ,coś złego zrobili.
A tu mamy zabójstwo,ten człowiek.Co nie żyje,nie był dobrym człowiekiem.
I jeszcze był ten policjant,co był.Oskarżony o pedofilie.
To był super kryminał,bardzo wciągający.
Fox,miał ręce pełne roboty.
Okazało się,ze to bardzo rodzinny i dobry człowiek.
A kryminał super.

Obok tych kryminałów nordyckich lubię,też te z wysp Brytyjskich.
A tu dostałem,coś bardzo przyjemnego.Otóż nowy bohater Fox,nazywany liskiem.
Zajmuje się tropieniem gliniarzy.Którzy ,coś złego zrobili.
A tu mamy zabójstwo,ten człowiek.Co nie żyje,nie był dobrym człowiekiem.
I jeszcze był ten policjant,co był.Oskarżony o pedofilie.
To był super kryminał,bardzo...

Bardzo długo się do niej przybierałam, teraz bardzo żałuję, bo książka jest świetna! Wciągnęła mnie od pierwszych stron i czekałam z niecierpliwością na zakończenie.

"Sprawy wewnętrzne" to pierwsza powieść Iana Rankina, szkockiego autora kryminałów, którą przeczytałam. Wpadła mi w ręce przypadkiem, gdy przeglądałam tytuły w jakimś sklepie. Brytyjska literatura tak jak film czy teatr jest mi znana. Czytałam Szekspira, A.Christie czy siostry Brontë. Lubię brytyjski humor, film, mam też sentyment do legend arturiańskich. Dziś, gdy wielu pisze powieści sensacyjne trudno wyłapać coś konkretnego. Ta powieść, która przybliża nam układy w szkockiej policji jest napisana bardzo sprawnie. Należy do cyklu powieści o dedektywie Malcolmie Foxie, który na codzień pracuje w Wydziale Kontroli Wewnętrznej, a więc w tym nielubianym przez innych policjantów. Nie poraża wartką akcją, ale przez to jest bardziej wiarygodna, bardziej prawdziwa. Historie, w których trup ściele się gęsto, mamy spektakularne wybuchy, pożary, strzelaniny są mało prawdziwe, bo przecież na codzień takie akcje są rzadkie. Mnie się ta powieść spodobała i chętnie kiedyś przeczytam jeszcze coś tego autora. Polecam.

• Ian Rankin
  • Kryminały
  • 2015
  • Mam-do przeczytania
  • Ze Szkocją w tle
  • M.e.

Dodaj cytat z książki Sprawy wewnętrzne