Franny and Zooey

J.D. Salinger Wydawnictwo: Penguin Books literatura piękna
Penguin Books
1964-01-01
1964-01-01

Mam wrażenie, że pisząc tę książkę Salinger miał bardzo duże kompleksy i starał się stworzyć bohaterów gorszych od siebie żeby poprawić swoją samoocenę. Smutno mi bo uwielbiam "Buszującego w zbożu".

Dużo tu papierosowego dymu, dużo chwalebnej bezcelowości, dużo werbalnej wrzawy i zamiłowania do szczegółu. Tematem przewodnim dwóch historii — pierwsza średniokrótka, druga — nowela — jest duchowy kryzys Franny. Odkrywa brzydotę w wygłodniałym ludzkim ego i głupotę studenckiego środowiska. We "Franny" dostajemy pięknie inkrustowany w detale kawiarniany dialog między tytułową bohaterką a jej balotowanym chłopakiem. W „Zooeyu” dostajemy dwa dialogi. Pierwszy to łazienkowa feeria między synem a matką, z niezapomnianym opisem zawartości szafki na przybory toaletowe, a drugi to pięknie umeblowany pojedynek między F i Z w salonie Manhattańskiego mieszkania, z epickim opisem wnętrz. W obu przenosimy się do świata wrzasków, oracji, supliki, mowy etc., którego gorliwie animowane detale podkreślają istotną nierzeczywistość uniwersum. Cały ten werbalizm bywa nieco czczy, i owszem, lecz miejscami znamionuje proces przyswajania sobie głębokich myśli systematyzując tu jak i tam swój rozkwit w identycznym porządku artystycznym abdykując z teoretycznej surowości i monotonnej stabilności na rzecz ciekawego chaosu osobliwej zbyteczności ostrzonej w kierunku mariwodażowej przenikliwości. Akcja, mimo że nie rusza się z miejsca, toczy się żywo od drobiazgu do drobiazgu na paluszkach w rytmie ogólnego współczynnika wspólnego wielu zjawiskom, prawdziwszego od nich. Szkoda że te dwa opowiadania, tak pozornie uzupełniające się... ale po co to komu

5,5/10.

5,5/10.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Strasznie smutna jest ta książka, lecz posiada wysoką wartość. Kryzys egzystencjonalny z całą paletą właściwych mu stanów (depresja, lęk, niepokój, poczucie bezsilności i braku własnej wartości, izolowanie się od bliskich, poczucie przytłoczenia) jest tu obecny. Rzuca Cię w mroczną otchłań z własnymi trudnymi przemyśleniami, które potrafią skutecznie zadręczać i uniemożliwiać oddychanie pełną piersią.

Z nieskrywaną radością zaczęłam ostatnio sięgać po książki zalegające na moim prywatnym stosiku hańby. Jest ich tyle, że trudno było wybrać tę pierwszą od której zacznę operację "odgruzowania". Padło na Salingera 😋

Autora bez wątpienia kojarzymy wszyscy z jego książką "Buszujący w zbożu". Przyznam, że tą pozycją mnie oczarował. Uwielbiam lekkość jego pióra, subtelne poczucie humoru i wreszcie ujmującego Holdena 😉

Książka "Franny i Zooey" składa się z dwóch wzajemnie uzupełniających się opowiadań. Tytułowi bohaterowie należą do rodziny Glassów, a konkretnie są najmłodszym, z siedmiorga, rodzeństwem. Książkę otwiera opowiadanie Franny. Dziewczyny, która po przeczytaniu książki o pielgrzymie straciła sens życia i znalazła się na skraju załamania. Niestety nie potrafiłam wgryźć się w tę historię. Coś mi tu zgrzytało, a sama bohaterka bardzo drażniła. Na szczęście to opowiadanie było bardzo krótkie i dalszy ciąg, wynagrodził mi zły początek. W postaci Zooeya odnalazłam podobieństwo do Holdena. Odkryłam tę lekkość i unikatowość pióra Salingera. Scena w łazience bardzo mnie ubawiła i z pewnością zapamiętam ją na długo.

Tę książkę można odebrać dwojako. Jako rzecz lekką, całkowicie nudną i pozbawioną fabuły, albo taką, która poprzez, z pozoru proste, nic nie znaczące treści przemyca sens i zmusza do odkrycia drugiego dna. Dla mnie całość traktuje o szeroko pojętej duchowości i poszukiwaniu głębszego sensu w życiu. Tego co niewidoczne, metafizyczne. Wiele tu również o zbyt szybkim dorastaniu i rodzinie, która nie potrafi poradzić sobie z własnymi demonami, z trudną przeszłością. Książka jest pełna niedopowiedzeń, słów wiszących w próżni, wciąż czekających, by ktoś się odważył, złapał je i w końcu wypowiedział głośno i wyraźnie.

Pióro Salingera ma w sobie coś. Ta charakterystyczną lekkość i subtelność sprawia, że styl Autora jest niepodrabialny, jedyny w swoim rodzaju. Ja mam do niego słabość, ale doskonale rozumiem opinie tych, którzy uważają go za nudziarza. Czasem faktycznie trochę przynudza 🤭

Jak głęboko działa autosugestia? Czym jest duchowość i poszukiwanie wyższego sensu? Czym się kończy pozwalanie, żeby dzieci zbyt szybko dorosły? Na czym polega dojrzałość? I jak poradzić sobie z własną rodziną i własnym ego?

Ciekawe studium, które można rozumieć na naprawdę wiele sposobów. Salinger ma wspaniały styl, płynie wśród opowiadanej historii, nie pozwalając się dokładnie przyjrzeć ani jednemu, ani drugiemu brzegowi. Naprawdę świetna książka, ale to prawda, to nie jest tytuł do przeczytania na szybko i byle jak. A już na pewno nie dosłownie.

DAMN SCENA W ŁAZIENCE HOOOLY SHIT

DAMN SCENA W ŁAZIENCE HOOOLY SHIT

Zdecydowanie nie dla mnie. Nie wiem o czym była ksiazka. Nie bardzo rozumiem gdzie ta religijność,o której wszyscy piszą,gdzie głębia i fenomen. Zresztą sam autor jestem tym po którego już nie sięgnę.

Na początku książka mnie tak drażniła, że miałam przestać ją czytać. Ale w pewnym momencie fabuła zaczęła mnie na tyle wciągać, że przeczytałam jednym tchem już do końca. A tak na marginesie, że też kiedyś wytrzymywali to palenie bez końca i w każdym miejscu.

Myślę, że jest trudna w odbiorze ze względu na brak fabuły, którą zajmują opowiastki, przemyślenia i odczucia dotyczące wzajemnych relacjach głównego bohatera i jego rodziny. To żywe obrazy tego co dzieje się ‚tutaj i teraz’.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska